ПРАЗНИЧЕН КОНЦЕРТ
Плевенската филхармония с празничен концерт в Зала "Катя Попова" тази вечер
С този концерт се чества 75 годишнината на композитора и диригент, почетен гражданин на Плевен, маестро Пламен Джуров
Редактор : / 118 Прочита 0 Коментара
Пламен Джуров (Източник: Плевенска филхармония)Културният министър Найден Тодоров отличи проф. Пламен Джуров с плакет "Принос в развитието на културата"
Тази вечер от 19 часа, в концертна зала "Катя Попова" в Плевен, Плевенската филхармония ще поднесе празничен концерт на почитателите на класическата музика в града.
С този концерт се чества 75 годишнината на композитора и диригент, почетен гражданин на Плевен, маестро Пламен Джуров.
Ще прозвучат три красиви творби:
Концертът ще започне с "Класическа симфония", оп. 25 от руския композитор Сергей Прокофиев. "Тя съдържа добродетели на цялото културно - музикално наследство от Европа. Класически звук, чистота с много хумор с приятни изненади. Красива музика, достъпна за всеки.", споделя проф. Джуров.
Пламен Джуров (Източник: Плевенска филхармония)
Следва оркестрово изпълнение на "Елегия" за симфоничен оркестър, написана от Пламен Джуров за Плевенска филхармония през 1980 г. "Една бърза звукова снимка на живота. Семпла пиеса, но е много концентрирана. С много енергичен и оживен блок в средата, а в края си угасва, както всеки човешки живот. Поводът за написването на това произведение е конкретна случка. Връщам се в Плевен за репетиция и научавам, че е починал един от музикантите от плевенския оркестър - бай Мирчо.
Пламен Джуров (Източник: Плевенска филхармония)
Започнах да си мисля дали си дават сметка хората, колко музика е минала през главата му и колко красиви вечери дължим благодарение на неговото участие в оркестъра. Така реших, да посветя това произведение - "Елегия" на него - на незнайния оркестрант." - споделя проф. Пламен Джуров.
Солист на Плевенската филхармония във втората част на концерта тази вечер ще бъде пианистката със световна кариера, родом от Плевен, Пламена Мангова. Тя ще изпълни Концерт за пиано и оркестър в ла минор, от Едвард Григ.
"Възможността да се слуша Григ в изпълнение на Пламена Мангова е късмет. Тя е европейски тип пианист с огромна популярност и свири Концерта за пиано в ла минор от Григ много интересно, много различно и мощно. Това е и шансът да я чуят гостите на концерта." - акцентира проф. Джуров.
Роденият в Плевен ПЛАМЕН ДЖУРОВ завършва музикалното училище "Панайот Пипков" (дн. НУИ) в класа на изявения клавирен педагог Лукса Пашовска и Българската държавна консерватория в София с три специалности: пиано - при проф. Мара Балсамова; дирижиране - при проф. Константин Илиев и композиция - при проф. Марин Големинов. Още като студент става лауреат на националния конкурс "Светослав Обретенов" и председател на Кабинета на младия композитор при СБК.
През 1976 г. започва работа като диригент на Плевенска филхармония, където работи в продължение на шест години. В този период той осъществява поредица премиери на български и чужди композитори (Канчели, Плакидис, Чайковски, Шахиди) и работи с голяма част от известните български изпълнители и прочути днес чужди - Ал. Князев, С. Шаш и други. От този период започва да изнася музикално-образователни концерти пред ученици и студенти. Част от тази просветителска дейност с различни състави се излъчва от Националната телевизия в 24 серии - "Музика, време, личности".
Пламена Мангова (Източник: Плевенска филхармония)
След това проф. Пламен Джуров работи в системата на ДО "Музика" като зам. и Генерален директор и секретар на СБК. Същевременно гастролира в български и чужди оркестри, между които са Филхармонията в Мексико, симфоничните оркестри в Хавана, Фленсбург, Сараево, Алжир, Скопие и Ленинградската филхармония.
Проф. Пламен Джуров: В България като музиканти сме в много по-интензивна работа в сравнение с европейските страни на север от нас
От 1988 г. работи непрекъснато с КА "Софийски солисти". Всяка година организира десетки концерти на ансамбъла в София и страната, открива и разработва нови сценични пространства за публични концерти. Всеки концерт се записва и излъчва от БНР, а част от концертите са предавани от БНТ и в чужбина. В близката история на състава има няколко директни излъчвания за цяла Европа по линия на Европейския съюз за радиоразпръскване.
Заедно с Камерен ансамбъл "Софийски солисти" е дирижирал стотици концерти в над 30 държави от Европа, Северна Америка, Япония и Република Корея.
Проф. Пламен Джуров е носител на поредица награди за композиция и дирижиране.
Зала "Катя Попова" в Плевен Източник: Плевенска филхармония
Сред многобройните му радио и телевизионни записи (над 300) са поредица първи изпълнения на български и чужди автори. Известни компании (Denon, Victor, ABC, Labal Records и др.) са издали интеграли на клавирните концерти на Й. С. Бах, интегрална панорама на литература за китара и оркестър, други над 20 компактдиска под диригентството на проф. Джуров. На него се дължат поредица премиерни изпълнения на чужди и български композитори и първи солови изяви с оркестър на млади български дарования.
От 2009 г. проф. Пламен Джуров, със съдействието на Столичната община, е един от активните организатори на Международния конкурс по композиция "София" за който са написани над 140 нови произведения.
Пламена Мангова (Източник: Плевенска филхармония)
В работата си като композитор той е насочен предимно към инструменталните жанрове. Негови произведения като Sonata for Piano (1975 г.); Elegy for Orchestra (1980 г.); Toccata for Orchestra (1982 г.); Fantasia for Orchestra (1985 г.); Four Ballads, Cadenza for saxophone and Violine (1994 г.) са изпълнявани и записвани в редица чужди държави.
Една от неговите музикални творби е "Тост... за Плевен", мащабно произведение, което беше представено с оркестъра на Плевенска филхармония в изключителен концерт по повод честването през 2019 г. на неговия 70-ти юбилей.
Пламен Джуров е професор по дирижиране в НМА "Проф. Панчо Владигеров". Негови студенти и специализанти работят в престижни културни институти в цял свят.
Развива активна обществена дейност в областта на музикалното изкуство. Често пъти е търсен като експерт по проблеми в културата от държавни и общински структури. След 1990 г. той е от учредителите на поредица нестопански организации, свързани с българското музикално наследство - фондациите "Борис Христов", "Панчо Владигеров", "Петко Груев Стайнов", "Международен фестивал "Софийски музикални седмици", "Международен балетен конкурс", както и "Музикаутор". Бил е и председател на Творческия съвет на Програма "Култура" при Столична община.
През 2016 г. известният български композитор и диригент проф. Пламен Джуров е удостоен с най-високото и престижно отличие на Министерството на културата - наградата "Златен век" с огърлие. Тя му е присъдена за неговите изключителни заслуги за развитието и популяризирането на българската култура.
Отличен е с наградата "Изключителен принос към българската култура" в анкетата "Музикант на годината" 2019, която провежда всяка година предаването за класическа музика "Алегро виваче" на програма "Хоризонт" по БНР. Носител е на още много престижни награди.
Проф. Пламен Джуров е почетен гражданин на София. От 2020 г. е почетен гражданин на родния си град - Плевен.
Пламена Мангова (Източник: Плевенска филхармония)
ПЛАМЕНА МАНГОВА - блестяща българска пианистка с международна кариера и концерти в Европа, Южна Корея, Япония и Хонг Конг. След завършване на НУИ "Панайот Пипков" в Плевен и обучение при проф. Марина Капацинская в НМА "Проф. Панчо Владигеров", тя учи във Висшето музикално училище "Кралица София" в Мадрид при Дмитрий Башкиров и с Абдел-Рахман Ел Баша в музикалния колеж "Кралица Елизабет" в Белгия.
Лауреат на международните конкурси "Кралица Елизабет" в Брюксел (2007), Paloma O'Shea в Сантандер и Vittorio Gui във Флоренция, Мангова свири с оркестъра на Щатскапеле в Берлин, Английски камерен оркестър, Филхармоничния оркестър на Токио, "Московски солисти", Симфония Варсовия, Камерен ансамбъл "Софийски солисти", Националния оркестър на Белгия, симфоничните оркестри на Люксембург, Санкт-Петербург и БНР, оркестър MDR Лайпциг, филхармониите на Ротердам и София и др.
Работи с диригентите сър Колин Дейвис, сър Андрю Дейвис, Емануел Кривин, Валтер Велер, Дмитрий Юровски, Жан-Бернар Помие, Емил Табаков, Росен Миланов, Найден Тодоров, Пламен Джуров, Мартин Пантелеев и др. Изнася концерти в рамките на фестивалите във Вербие, Токио, Нант, "Бах академия" в Щутгарт, залите на Берлинската филхармония, "Сънтори Хол" в Токио, "Кенеди център" във Вашингтон, Концертгебау в Амстердам, "Гевандхаус" в Лайпциг, "Бозар" в Брюксел, Театър Шатле в Париж, в Антверпен, Берлин.
Има албуми в партньорство с Белгийския национален оркестър, в дуо с виолончелиста Александър Князев; а "Мостове на любовта" с произведения на Албена Петрович-Врачанска (2020) е номиниран за престижната немска награда "Опус Класик".
Пламена Мангова е носител на наградите: "Златен Диапазон на годината" (2007), наградата на списание "Пицикато" в Люксембург, "Кристална Лира" и "Златно перо" за принос в българската култура и изпълнителско изкуство.
Бъдете част от празничното събитие тази вечер в Плевен.
Повече за концерта ТУК
Билети за концерта се продават в билетните центрове на Плевенска филхармония, като децата до 6 г. възраст могат да гледат концерта при вход свободен. Преди началото на събитието билети ще могат да бъдат закупени и на място в Зала "Катя Попова".
*В материала са ползвани цитати от интервю на журналиста Николай Колев.
"Музикална магия" с Плевенската филхармония, маестро Йордан Камджалов и феноменалния Атанас Маринов