ПРАЗНИЧЕН КОНЦЕРТ
Плевенската филхармония с празничен концерт в Зала "Катя Попова" тази вечер
С този концерт се чества 75 годишнината на композитора и диригент, почетен гражданин на Плевен, маестро Пламен Джуров
Редактор : / 165 Прочита 0 Коментара


Културният министър Найден Тодоров отличи проф. Пламен Джуров с плакет "Принос в развитието на културата"
Тази вечер от 19 часа, в концертна зала "Катя Попова" в Плевен, Плевенската филхармония ще поднесе празничен концерт на почитателите на класическата музика в града.
С този концерт се чества 75 годишнината на композитора и диригент, почетен гражданин на Плевен, маестро Пламен Джуров.
Ще прозвучат три красиви творби:
Концертът ще започне с "Класическа симфония", оп. 25 от руския композитор Сергей Прокофиев. "Тя съдържа добродетели на цялото културно - музикално наследство от Европа. Класически звук, чистота с много хумор с приятни изненади. Красива музика, достъпна за всеки.", споделя проф. Джуров.
Пламен Джуров (Източник: Плевенска филхармония)
Следва оркестрово изпълнение на "Елегия" за симфоничен оркестър, написана от Пламен Джуров за Плевенска филхармония през 1980 г. "Една бърза звукова снимка на живота. Семпла пиеса, но е много концентрирана. С много енергичен и оживен блок в средата, а в края си угасва, както всеки човешки живот. Поводът за написването на това произведение е конкретна случка. Връщам се в Плевен за репетиция и научавам, че е починал един от музикантите от плевенския оркестър - бай Мирчо.
Пламен Джуров (Източник: Плевенска филхармония)
Започнах да си мисля дали си дават сметка хората, колко музика е минала през главата му и колко красиви вечери дължим благодарение на неговото участие в оркестъра. Така реших, да посветя това произведение - "Елегия" на него - на незнайния оркестрант." - споделя проф. Пламен Джуров.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Солист на Плевенската филхармония във втората част на концерта тази вечер ще бъде пианистката със световна кариера, родом от Плевен, Пламена Мангова. Тя ще изпълни Концерт за пиано и оркестър в ла минор, от Едвард Григ.
"Възможността да се слуша Григ в изпълнение на Пламена Мангова е късмет. Тя е европейски тип пианист с огромна популярност и свири Концерта за пиано в ла минор от Григ много интересно, много различно и мощно. Това е и шансът да я чуят гостите на концерта." - акцентира проф. Джуров.
Роденият в Плевен ПЛАМЕН ДЖУРОВ завършва музикалното училище "Панайот Пипков" (дн. НУИ) в класа на изявения клавирен педагог Лукса Пашовска и Българската държавна консерватория в София с три специалности: пиано - при проф. Мара Балсамова; дирижиране - при проф. Константин Илиев и композиция - при проф. Марин Големинов. Още като студент става лауреат на националния конкурс "Светослав Обретенов" и председател на Кабинета на младия композитор при СБК.
През 1976 г. започва работа като диригент на Плевенска филхармония, където работи в продължение на шест години. В този период той осъществява поредица премиери на български и чужди композитори (Канчели, Плакидис, Чайковски, Шахиди) и работи с голяма част от известните български изпълнители и прочути днес чужди - Ал. Князев, С. Шаш и други. От този период започва да изнася музикално-образователни концерти пред ученици и студенти. Част от тази просветителска дейност с различни състави се излъчва от Националната телевизия в 24 серии - "Музика, време, личности".
Пламена Мангова (Източник: Плевенска филхармония)
След това проф. Пламен Джуров работи в системата на ДО "Музика" като зам. и Генерален директор и секретар на СБК. Същевременно гастролира в български и чужди оркестри, между които са Филхармонията в Мексико, симфоничните оркестри в Хавана, Фленсбург, Сараево, Алжир, Скопие и Ленинградската филхармония.

Проф. Пламен Джуров: В България като музиканти сме в много по-интензивна работа в сравнение с европейските страни на север от нас
От 1988 г. работи непрекъснато с КА "Софийски солисти". Всяка година организира десетки концерти на ансамбъла в София и страната, открива и разработва нови сценични пространства за публични концерти. Всеки концерт се записва и излъчва от БНР, а част от концертите са предавани от БНТ и в чужбина. В близката история на състава има няколко директни излъчвания за цяла Европа по линия на Европейския съюз за радиоразпръскване.
Заедно с Камерен ансамбъл "Софийски солисти" е дирижирал стотици концерти в над 30 държави от Европа, Северна Америка, Япония и Република Корея.
Проф. Пламен Джуров е носител на поредица награди за композиция и дирижиране.
Зала "Катя Попова" в Плевен Източник: Плевенска филхармония
Сред многобройните му радио и телевизионни записи (над 300) са поредица първи изпълнения на български и чужди автори. Известни компании (Denon, Victor, ABC, Labal Records и др.) са издали интеграли на клавирните концерти на Й. С. Бах, интегрална панорама на литература за китара и оркестър, други над 20 компактдиска под диригентството на проф. Джуров. На него се дължат поредица премиерни изпълнения на чужди и български композитори и първи солови изяви с оркестър на млади български дарования.
От 2009 г. проф. Пламен Джуров, със съдействието на Столичната община, е един от активните организатори на Международния конкурс по композиция "София" за който са написани над 140 нови произведения.
Пламена Мангова (Източник: Плевенска филхармония)
В работата си като композитор той е насочен предимно към инструменталните жанрове. Негови произведения като Sonata for Piano (1975 г.); Elegy for Orchestra (1980 г.); Toccata for Orchestra (1982 г.); Fantasia for Orchestra (1985 г.); Four Ballads, Cadenza for saxophone and Violine (1994 г.) са изпълнявани и записвани в редица чужди държави.
Една от неговите музикални творби е "Тост... за Плевен", мащабно произведение, което беше представено с оркестъра на Плевенска филхармония в изключителен концерт по повод честването през 2019 г. на неговия 70-ти юбилей.
Пламен Джуров е професор по дирижиране в НМА "Проф. Панчо Владигеров". Негови студенти и специализанти работят в престижни културни институти в цял свят.
Развива активна обществена дейност в областта на музикалното изкуство. Често пъти е търсен като експерт по проблеми в културата от държавни и общински структури. След 1990 г. той е от учредителите на поредица нестопански организации, свързани с българското музикално наследство - фондациите "Борис Христов", "Панчо Владигеров", "Петко Груев Стайнов", "Международен фестивал "Софийски музикални седмици", "Международен балетен конкурс", както и "Музикаутор". Бил е и председател на Творческия съвет на Програма "Култура" при Столична община.
През 2016 г. известният български композитор и диригент проф. Пламен Джуров е удостоен с най-високото и престижно отличие на Министерството на културата - наградата "Златен век" с огърлие. Тя му е присъдена за неговите изключителни заслуги за развитието и популяризирането на българската култура.
Отличен е с наградата "Изключителен принос към българската култура" в анкетата "Музикант на годината" 2019, която провежда всяка година предаването за класическа музика "Алегро виваче" на програма "Хоризонт" по БНР. Носител е на още много престижни награди.
Проф. Пламен Джуров е почетен гражданин на София. От 2020 г. е почетен гражданин на родния си град - Плевен.
Пламена Мангова (Източник: Плевенска филхармония)
ПЛАМЕНА МАНГОВА - блестяща българска пианистка с международна кариера и концерти в Европа, Южна Корея, Япония и Хонг Конг. След завършване на НУИ "Панайот Пипков" в Плевен и обучение при проф. Марина Капацинская в НМА "Проф. Панчо Владигеров", тя учи във Висшето музикално училище "Кралица София" в Мадрид при Дмитрий Башкиров и с Абдел-Рахман Ел Баша в музикалния колеж "Кралица Елизабет" в Белгия.
Лауреат на международните конкурси "Кралица Елизабет" в Брюксел (2007), Paloma O'Shea в Сантандер и Vittorio Gui във Флоренция, Мангова свири с оркестъра на Щатскапеле в Берлин, Английски камерен оркестър, Филхармоничния оркестър на Токио, "Московски солисти", Симфония Варсовия, Камерен ансамбъл "Софийски солисти", Националния оркестър на Белгия, симфоничните оркестри на Люксембург, Санкт-Петербург и БНР, оркестър MDR Лайпциг, филхармониите на Ротердам и София и др.
Работи с диригентите сър Колин Дейвис, сър Андрю Дейвис, Емануел Кривин, Валтер Велер, Дмитрий Юровски, Жан-Бернар Помие, Емил Табаков, Росен Миланов, Найден Тодоров, Пламен Джуров, Мартин Пантелеев и др. Изнася концерти в рамките на фестивалите във Вербие, Токио, Нант, "Бах академия" в Щутгарт, залите на Берлинската филхармония, "Сънтори Хол" в Токио, "Кенеди център" във Вашингтон, Концертгебау в Амстердам, "Гевандхаус" в Лайпциг, "Бозар" в Брюксел, Театър Шатле в Париж, в Антверпен, Берлин.
Има албуми в партньорство с Белгийския национален оркестър, в дуо с виолончелиста Александър Князев; а "Мостове на любовта" с произведения на Албена Петрович-Врачанска (2020) е номиниран за престижната немска награда "Опус Класик".
Пламена Мангова е носител на наградите: "Златен Диапазон на годината" (2007), наградата на списание "Пицикато" в Люксембург, "Кристална Лира" и "Златно перо" за принос в българската култура и изпълнителско изкуство.
Бъдете част от празничното събитие тази вечер в Плевен.
Повече за концерта ТУК
Билети за концерта се продават в билетните центрове на Плевенска филхармония, като децата до 6 г. възраст могат да гледат концерта при вход свободен. Преди началото на събитието билети ще могат да бъдат закупени и на място в Зала "Катя Попова".
*В материала са ползвани цитати от интервю на журналиста Николай Колев.

"Музикална магия" с Плевенската филхармония, маестро Йордан Камджалов и феноменалния Атанас Маринов