ПАРАРЕЛНИ ТРАЕКТОРИИ
Осемчасов саундтрак съпътства изложба на Станислав Памукчиев
Автор на музикалната творба е композиторът Асен Аврамов, с когото художникът работи съвместно в театъра
Редактор : / 2551 Прочита 1 Коментара

Осемчасов "саундтрак" съпътства изложбата "Паралелни траектории" на Станислав Памукчиев в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на ул. "Шипка" 6, в София. Автор на музикалната творба е композиторът Асен Аврамов, с когото художникът работи съвместно в театъра.
"Като започнах да пиша това произведение, реших, че то трябва да обедини точно пространството, а не да илюстрира отделни картини, отделни стилистични търсения, похвати или философски гледни точки на Станислав, коментира Аврамов по време на откриването на експозицията. По думите му, с произведението той се е опитал да даде глас на представените картини.
Произведението, което съм направил, трае наистина осем часа и започва в момента на отварянето на изложбената галерия и завършва в момента на затварянето на изложбената галерия, каза композиторът. "Започваме от жизнената природа и някак си отиваме в големия космос, каквато смятам, че е като цяло и философията на Станислав Памукчиев за пътя на човека, на човешкото и разбира се - на изкуството", допълни той.
Професор Станислав Памукчиев (Снимка: БТА)
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Изложбата е част от проекта "Преминаване - траектории във времето", който Памукчиев създава за своята 70-та годишнина.
Това е един амбициозен проект, не само защото е голям, а защото през годините стигнах до вътрешни убеждения, които ме карат в момента да искам, да вярвам и да знам, че нямам още много време, за да го направя, коментира художникът.
Професор Станислав Памукчиев (Снимка: BulFoto)
Композиторът Асен Аврамов на откриването на изложбата(Снимка: BulFoto)
"Преминаване - траектории във времето" представя последните непоказвани голямоформатни картини: цикъл "Процесии", развитие на дългогодишния проект "Завръщане"; нови адаптирани в мащаба на пространството, значими за автора пластични инсталации:
"Проходи" и "Междинни полета - стълбите"; мултимедиен проект "Междинни полета - кула убежище"; обекти от цикъла "Биографично"; видеоинсталация "Думи във времето"; звукова инсталация "Процесия на звука", създадена специално за изложбата от композитора Асен Аврамов. Куратор на изложбата е професор Петер Цанев.
"Тази изложба е изключителна, защото, разбира се, е свързана с една 70-годишнина и това обръщане назад към създаденото през десетилетията за всеки творец е, бих казал, много голямо изпитание. Художниците се отнасят по различен към своето собствено художествено наследство и аз винаги съм се учудвал на това, че великите творци съумяват да изградят един уникален и не по-малко гениален в значимостта на самите творби начин, по който да обвържат себе си и живота си със своето творчество", каза проф. д-р Петер Цанев.
Станислав Памукчиев е художник, който вече повече от четири десетилетия, със своите изяви, творби и изложби, е не само спечелил сърцата на своите почитатели, но вълнува цяло поколение, допълни той.
Проектът "Преминаване - траектории във времето" продължава на 5 април в галерия "Арте", където ще бъде открита изложба "Депо - 80". Връзката между двете изложби е много силна, коментира проф. Цанев. Според него "Паралелни траектории" представлява един изключителен жест на художника Станислав Памукчиев да покаже своите най-сложни и най-трудни за възприемане и експониране творби.
В "Арте" съм събрал каквото съм могъл, парчета, от ранното ми творчество, от 80-те години, допълни Памукчиев.
Станислав Памукчиев е роден през 1953 г. в София. През 1979 г. завършва Национална художествена академия (НХА), специалност "Стенопис". Професор е в НХА.
Самостоятелните му изложби в България и чужбина са повече от 80, някои от последните години са "Кула - убежище" в галерия "+359", Водна кула (2022), "Закрити полета" в галерия Credo bonum (2021) и др. Свои произведения художникът представя в частни галерии в България, Австрия, Германия, Холандия, Унгария, Румъния, Швеция, САЩ и Франция. Участва в групови международни изложби, селекции на съвременно българско изкуство.
Има 12 национални и международни награди, между които орден "Кирил и Методий" І степен (2016), Национална награда за живопис "Владимир Димитров - Майстора" (2015), Национална награда за живопис "Захари Зограф" (2004), Голямата награда на Международното триенале за живопис в София (1996) и Първа награда на Международен младежки конкурс за живопис в София (1984).
Иван Добчев и Петер Цанев (Снимка: BulFoto)
Георги Каприев с Павел Койчев и неговата съпруга (Снимка: BulFoto)
Емил Попов, Люба Маричкова и Иван Добчев (Снимка: BulFoto)
Георги Каприев и Станислав Памукчиев (Снимка: BulFoto)
Мария Статулова (Снимка: BulFoto)