Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Операта в Сидни - емблемата на Австралия

АРХИТЕКТУРНИ ШЕДЬОВРИ

Операта в Сидни - емблемата на Австралия

Открита е през 1973 г. от британската кралица Елизабет II под звуците на Девета симфония на Бетовен

Операта в Сидни, която прилича на кораб с бели платна (Снимка: Shutterstock)

Операта в Сидни е една от най-красивите и разпознаваеми сгради в света, превърнала се в емблематичен символ на Австралия.
Определят я като великолепен образец на "застинала музика", за което говори немският философ Фридрих Шелинг в прословутата си фраза, приписвана на Гьоте:

"Красотата е безкрайност, изразена в крайна форма. Архитектурата е музика в пространство, в което е застинала музика."

Снимка: Shutterstock

Неин създател е прочутият датски архитект Йорн Уотсън, който получава за проекта най-престижната награда за архитектура - "Плицкер". От юни 2007 г. Операта в Сидни е включена и в списъка със световното наследство на ЮНЕСКО.

Снимка: Shutterstock

Изграждането на това модерно съоръжение продължава 14 години, след като по средата на този период датчанинът се оттегля, след намесата на няколко близки до правителството архитекти, които решават да променят интериора на сградата, за да спестят пари. Бюджетът в крайна сметка надхвърля 14 пъти предварително планирания и достига сумата от 52 млн. долара. 

Операта е открита през 1973 г. от Кралица Елизабет II, под звуците на Девета симфония на Бетовен. Любопитен момент е, че британският монарх пътува два пъти до Австралия по този повод, тъй като и през 2006 г. тя открива новото крило на операта, построено така, че да може в сградата да прониква светлина и да открива изглед към пристанището.

Снимка: Shutterstock

Бетонният покрив напомня за огромни издути от вятъра корабни платна (като раковини) и е дело на финландския инженер-конструктор Ове Аруп.  Може да се каже, че световна известност сградата придобива именно, поради своята екстравагантна покривна конструкция. Някои виждат в нея, излязъл на сушата бял кит, но като всички архитектурни шедьоври - Операта в Сидни прилича само на себе си.

Снимка: Shutterstock

Идеята е на британския цигулар и композитор Сър Юджийн Гусенс, който през 1945 г. е поканен в Сидни от Австралийския комитет за телевизия и радио (оглавяван по това време от друг британец Сър Чарлз Моузес), за да дирижира записи за концертен цикъл.  Гусенс бил поразен от безразличието на австралийците към великолепната панорама, на фона на която е разположен градът.

Снимка: Shutterstock

В обявения конкурс участват 223 проекта от 32 страни, но само този,  на датчанина Йорн Уотсън бил концептуално различен. Казват, че целият бомонд на Сидни бил очарован от идеята на победителя.
Но когато първоначалният бюджет бил надхвърлен с над 95 млн. долара, австралийците не харесали новата опера.
С времето отношението към нея се променило и днес Операта в Сидни е един от символите на Австралия. Всяка година се посещава от над 8.2 млн. туристи от цял свят.

Снимка: Shutterstock

Операта в Сидни е заобиколена от вода от три страни и е разположена на площ от 22 хил. кв. метра, с дължина - 185 метра и ширина - 120 метра.
Архитектурният шедьовър разполага с около 1000 помещения, сред които 2 големи зали за оперни спектакли и концерти, 5 театрални, 5 репетиционни зали, 4 ресторанта, 6 бара и търговски обекти, които предлагат безброй сувенири.
Тя е седалище на Операта на Австралия, Театъра на Сидни и на Симфоничния оркестър на Сидни.
В нея се намира най-големият механичен орган в света - с 10 154 тръби.

Снимка: Shutterstock

В Операта в Сидни годишно се изнасят около 2500 спектакъла.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Днес е грандиозната премиера на музикалната поема "Рилският пустинник" пред "Св. Александър Невски"

Спектаклите ще бъдат на 26, 27 и 28 юли от 21 часа и са посветени на 100 години от освещаването на Патриаршеската катедрала

Kонцерт, посветен на любовта, с Un amore grande в събота

Тенорът Яни Николов, Сергей Султанов - пиано, и Наталия Султанова - цигулка, ще изпълнят известни музикални пиеси в Експо център "Флора" от 20:00 ч. в Бургас

Адам Ламбърт и Аули'и Кравальо ще дебютират в "Кабаре" на Бродуей тази есен

Адам и Кравальо ще заместят английските актьори Еди Редмейн и Гейл Ранкин, които получиха номинации за наградата "Тони" за ролите си в спектакъла. Новите актьори ще започнат на 16 септември и ще играят до края на март 2025 г.

Френското сопрано Ема Шаплен идва в София

Тя ще се срещне с българската публика на 11 октомври в зала 1 на НДК

Почина вдъхновителят на Ерик Клептън: Легендарният блус музикант Джон Мейъл

"Никога не съм имал хит, никога не съм печелил награда "Грами" и сп. "Ролинг стоун" никога не са писали за мен", казва той в интервю през 2013 г. и допълва: "Все още съм ъндърграунд изпълнител."