Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Луис Армстронг: Ако питаш какво е джаз, никога няма да разбереш!

ПРАЗНИЦИТЕ НА ИЗКУСТВАТА

Луис Армстронг: Ако питаш какво е джаз, никога няма да разбереш!

За поредна година светът отбелязва Деня на джаза

Илюстрация: Stock by Getty Images/Guliver Photos

През ноември 2011 г. ЮНЕСКО обяви 30-и април за Ден на джаза. Това бе начин да се подчертае ролята на този стил музика в съвременния свят. Нещо повече, от ЮНЕСКО обявиха, че джазът е "духът на организацията".

Датата бе обявена от Генералния секретар на организацията и от Хърби Хенкок - легендарен джазмен, посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". През 2012 година Международният ден на джаза е признат и от ООН.

Целта на Международния ден на джаза е да опази културното наследство на джаза, като събере общности, школи, артисти, музикални историци и джаз любители от цял свят на един всеобщ празник.

Защо се придава толкова голямо значение на този стил музика? Джазът има принос в издигането на човешките права, равенството и толерантността. Това той постигна по естествен и непринуден начин, тъй като едни от най-добрите музиканти-представители на този стил са цветнокожи, произлизат от малцинства и всичко, което имат е тяхната любов към музиката.

Луис Армстронг с четвъртата си съпруга Люсил (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Един от най-големите изпълнители на джаз - Луис Армстронг казва:

"Ако ти се налага да попиташ какво е джаз, изобщо ако питаш какво е джаз, ти никога няма да разбереш..."

"Джазът е музикален стил, който кореспондира директно с емоциите на хората, докосва сетивата им чрез вибрацията на звуците и създава усещането за вселенска хармония!", казва един критик.

Родоначалникът на българския джаз е роденият в Харманли Асен Овчаров. През 1942 г. той създава първия класически джазов оркестър в България и на Балканите. Солист цигулар в този оркестър е Сашо Сладура, а вокалистка - Леа Иванова. В годините след Девети септември 1944 г. музикантите, които се занимават с тази музика, са репресирани. Асен Овчаров е арестуван и въдворен в лагера в Белене, а Леа Иванова - в Ножарово. Сашо Сладура е убит в лагера в Ловеч през 1961 г. Тъжна и срамна история за едно тесногръдо и повече от несправедливо отношение към музиката, и изобщо - към културата. 

Неуловимата импровизация на джаз излиза отвъд останалите жанрове и стилове на музиката. Според Дюк Елингтън той е едновременно "светлина и сянка, екстаз и агония" - емоция, която е "на ръба между Живота и Смъртта".

Еми МАРИЯНСКА

Още

Леа Иванова - "шампанското" на българската музика

Леа Иванова - "шампанското" на българската музика

Още

Изпълнителят на легендарната "Мона Лиза" смятал, че не може да пее

Изпълнителят на легендарната "Мона Лиза" смятал, че не може да пее

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Днес е грандиозната премиера на музикалната поема "Рилският пустинник" пред "Св. Александър Невски"

Спектаклите ще бъдат на 26, 27 и 28 юли от 21 часа и са посветени на 100 години от освещаването на Патриаршеската катедрала

Kонцерт, посветен на любовта, с Un amore grande в събота

Тенорът Яни Николов, Сергей Султанов - пиано, и Наталия Султанова - цигулка, ще изпълнят известни музикални пиеси в Експо център "Флора" от 20:00 ч. в Бургас

Адам Ламбърт и Аули'и Кравальо ще дебютират в "Кабаре" на Бродуей тази есен

Адам и Кравальо ще заместят английските актьори Еди Редмейн и Гейл Ранкин, които получиха номинации за наградата "Тони" за ролите си в спектакъла. Новите актьори ще започнат на 16 септември и ще играят до края на март 2025 г.

Френското сопрано Ема Шаплен идва в София

Тя ще се срещне с българската публика на 11 октомври в зала 1 на НДК

Почина вдъхновителят на Ерик Клептън: Легендарният блус музикант Джон Мейъл

"Никога не съм имал хит, никога не съм печелил награда "Грами" и сп. "Ролинг стоун" никога не са писали за мен", казва той в интервю през 2013 г. и допълва: "Все още съм ъндърграунд изпълнител."