ОТКРИТИЯ
Историята на най-големия диамант в света
Части от "Кулинан" красят английската корона и кралския скиптър
Редактор : / 9389 Прочита 0 Коментара
"Кулинан" в оригиналния му видНа 26 януари 1905 г. в рудника "Премиер" в Южна Африка е открит най-големия диамант в света, който получава названието "Кулинан", кръстен така по името на собственика на рудника, в който е намерен - Томас Кулинан.
Историята на откритието е невероятна. Управителят на рудника - Фредерик Уелс правел вечерен обход, когато нещо просветнало на погледа му. Оглеждайки се откъде идва проблясъкът, Уелс забелязал нещо светещо върху кариера, намираща се на 9 метра от него. И там той намира камъка с внушителните размери 10х6,5х5 сантиметра. По-късно се оказва, че диамантът тежи 621,2 грама и е 3 106 карата. Сивобял на цвят той се отличавал от жълтеникавите диаманти, намирани в Африка.
Невероятното откритие на Фредерик Уелс
Дълго време диамантът бил съхраняван в автентичния си вид в банка в Йоханесбург. През 1907 г., срещу 150 000 фунта стерлинги става притежание на Трансвалската република и бил поднесен като подарък на английския крал Едуард VII, след примирието-финал на Англо-бурската война.
Най-любопитното е, че крал Едуард не харесал диаманта. Нарекъл го "невзрачно стъкълце". Наредил да го разбият на части, като за целта го дадат на холандския ювелир Йозеф Аскор, който да прецени как може да стане това, с възможно по-малки щети.
В продължение на 4 години Аскор се занимава с тази специална задача. През 1912 г. той успява да раздели "Кулинан" на 105 брилянта - 2 големи, 7 средни и 96 малки.
Стъклени копия на малките диаманти
Най-големият бил кръстен "Кулинан -I"и послужил за украса на скиптъра на крал Едуард VII. "Кулинан-II" пък украсил короната на Британската империя. И двете реликви се съхраняват в двореца Тауър.
Скиптърът и короната на Британската империя
Снимки: Wikimedia Commons