ОТ ДЪЛБИНИТЕ НА ВРЕМЕТО
Древна подова мозайка, изобразяваща сатири, е открита в Еретрия, Евия
Сградата се намира в сърцето на древния град, близо до храма на Аполон Дафнифорос и други забележителности
Редактор : Impressio / 605 Прочита 0 Коментара

Част от къща от късния класически период (средата на IV век пр. Хр.), включваща мозаечен под с централно изображение на двама сатири, беше открита при прокарването на нов водопровод в Еретрия на остров Евия, предаде за БТА гръцката агенция АНА-МПА.
По информация на Министерството на културата на Гърция сградата се намира в сърцето на древния град, близо до храма на Аполон Дафнифорос и други забележителности.
Мозайката от естествени камъчета показва двама сатири - единият свири на двойна флейта, а другият, по-възрастен и с брада, вероятно танцува.
Детайлното използване на цветни камъчета в мозайката добавя реализъм към изображението. Стаята, първоначално използвана за тържества, по-късно е преустроена в гробище от ранната християнска епоха.
За да защити мозайката, местният съвет по паметниците препоръча временното й покриване и пренасочване на водопровода.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.