Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

До Златния камък на Буда не допускат жени

ПОКЛОННИЧЕСТВО

До Златния камък на Буда не допускат жени

Позлатата му е от дарения на поклонници

Огромен позлатен камък, който сякаш всеки момент ще се откъсне от скалата, стои като молитвен храм на мястото си вече повече от 2500 години. Според будистите камъкът затиска кичур от косата на Буда. Много туристи застават мълчаливо пред него и се молят за здраве и богатство.

Камъкът на Буда е от гранит и стърчи на планински връх до градчето Чайтхие, което се намира недалече от Янгон - бивша столица и най-големият град и икономически център на Миянмар /Бирма/.

Според преданието, по време на едно от пътешествията си по земята, Буда дал кичур от косата си на един местен отшелник - Тайк Та. Предчувствайки смъртта си, отшелникът предал кичура на сина на крал Тис, който от своя страна заповядал фетишът да бъде поставен на постоянно място, за да могат всички да го виждат и да го почитат.

За да не издуха вятърът кичура от косата на Буда, крал Тис поръчал да донесат камък от дъното на морето и да го затиснат с него. Според легендите пък именно силата на Буда държала камъка в продължение на хилядолетия, за да не падне от скалата. Светинята е култово място за будистите.

Съществува поверие, че онзи, който се поклони на камъка три пъти в рамките на една година, ще получи благословия за богатство.

Камъкът стои там от 2500 години

Целият камък е позлатен и блести на слънцето като символ на богатството и благоденствието. Златното покритие е направено и се поддържа от векове с даренията на поклонници.

Молитва за благоденствие и богатство

Около камъка и в отвърстието между него и скалата, могат да се видят множество банкноти, които хората оставят като дарение за позлатата. Никой не смее да докосне тези пари, или да открадне от тях.

Поклонниците оставят дарения

Скептици неведнъж са изразявали съмнението, че всъщност това си е обикновен "боядисан" камък, който си е бил там, на върха на планината, а не е донесен от морето, както гласи легендата. Учени, обаче, вече са доказали, че съставът на Камъка на Буда съществено се различава от този на планинските скали в околността. Освен това е много по-голям от тях - височината му е 7,6 метра.

За туристите е уморително изпитание да стигнат до Камъка на Буда, така че местните власти са изградили поклоннически лагер, където хората могат да отдъхнат преди стръмния път към върха. Поклонниците трябва да изминат пешком цели 11 километра до него.

На върха на планината Чатийо

В лагера е задължително всички да си свалят обувките, защото съгласно бирманските традиции, последният един километър до камъка, трябва да извървят боси. Поклонническият период е между ноември до март. Тогава цялата територия наоколо се оглася от мантрите на будисти.

До камъка допускат само мъже

Мъжете-поклонници преминават през мост, за да стигнат в подножието на камъка, а жените остават на 10 метра от камъка - не ги допускат по-близо до него. Причината е, че според легендата, само жена можела да бутне камъка така, че той да падне от върха?!?

През нощта Камъкът на Буда е като видение

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Италиански учени твърдят, че са установили точното място на гроба на Платон в Атина

Според проучването, водено от изследователя Грациано Ранокия, Платон е погребан на терена на Академията в Атина, която носи името му, в градина недалеч от "Храма на музите"

В Казанлък отбелязват 80-ата годишнина от откриването на Тракийската гробница

Общата концепция между архитектура и стенописи, уникалният стил и майсторството на художника, както и постигнатите художествено, естетическо и емоционално въздействие върху наблюдаващия, превръщат казанлъшката Тракийска гробница в един от шедьоврите на тракийското изкуство и на световното антично културно наследство

В Помпей откриха фрески, вдъхновени от Троянската война

Изобразени са Елена и Парис, цар Менелай, пророчицата Касандра и бог Аполон

Древният град Севтополис се възражда в макет в археокомплекса "Долината на тракийските царе"

"Наред с финото майсторство на траките, макетът в новоизградения археологически комплекс демонстрира и техните строителни умения", казва директорът на местния Исторически музей "Искра" д-р Момчил Маринов

Красиво изрисувана гробница ни пренася във всекидневието на древните египтяни преди 4300 години

Изследванията показват, че мастабата в некропола Дахшур датира от края на Петата или началото на Шестата династия от Старото царство

Недоволство предизвикаха фалшиво звучащи камбани на мюнхенския механичен часовник

Часовникът с фигури в естествен размер на Мариенплац има 43 камбани и музиката от него се разнася няколко пъти на ден