Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Четири изложби в "Етър"-а на Международния панаир на традиционните занаяти

ЗАНАЯТЧИЙСКОТО МАЙСТОРСТВО

Четири изложби в "Етър"-а на Международния панаир на традиционните занаяти

Повече от 30 чуждестранни майстори от 16 държави ще представят пред гостите на Панаира съхранени традиционни техники и съвременното състояние на занаятите в своите страни

Етнографски музей на открито "Етър" Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos()

Четири изложби в етнографския музей на открито "Етър" могат да видят габровци и гостите на града по време на тридневния Международен панаир на традиционните занаяти, който се открива на 6 септември. Част от изложбите са базари и произведенията могат да бъдат закупени от ценителите на занаятчийското изкуство.

Снимка: Етнографски комплекс на открито "Етър"

Снимка: Етнографски комплекс на открито "Етър"

Експозицията "Майсторът и формата" се открива на 6 септември и може да бъде посетена до края на месеца. В нея са включени предмети, изработени в майсторските надпревари по грънчарство през 2008 и 2014 година. В първата участват майстори от Троян, Габрово, Стара Загора, София и Ямбол, а втората е посветена на 50-годишнината от създаването на музея "Етър" и е с международно участие от Румъния, Сърбия, Турция и България. В последния ден от панаира изложбата ще бъде допълнена с предмети от тазгодишното състезание по грънчарство.

Още

Майстори от "Етър"-а участват в Международен фестивал в Португалия

Майстори от "Етър"-а участват в Международен фестивал в Португалия

Изложбата "Холокьо, живото село" е етнографска фотоизложба от Унгария, която се открива също на 6 септември в залата над хлопкарската работилница. Холокьо е първото село в света, включено в списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО. Изложбата представя живописното унгарско селище и околностите му. Всички постройки в старата част на Холокьо са в т.нар. архитектурен стил "палоц", а в почти всяка къща има музей - на историята, на куклите, на пощите, на народното изкуство. В сърцето на Холокьо се издига католическа църква с дървена кула и покрив с дървени шинди.

В селото има и отворени занаятчийски ателиета, където посетителите могат да се включат в демонстрации на грънчарство и тъкачество. В къщите за гости пък могат да се опитат неподправени и вкусни палоцки местни ястия. Етнографската фотоизложба е предоставена на музея "Етър" от сдружението "Световното културно наследство на Холокьо".

Холокьо е първото село в света, включено в списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО (Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos)

"Каменоделство" е изложба базар, открита на чардака на къщата с табашката работилница, която може да бъде разгледана до края на септември. Изложбата представя скулптури и различни изделия от камък на шестима участници от Майсторската надпревара през 2018 година и на ученици от Професионалната гимназия по каменообработване в село Кунино.

Снимка: Етнографски комплекс на открито "Етър"

Снимка: Етнографски комплекс на открито "Етър"

Снимка: Етнографски комплекс на открито "Етър"

"Диалог с миналото" е интерактивна изложба, открита в изложбените зали над дърворезбарската работилница, която ще остане отворена за посещения до 31 декември. Според уредниците експозицията е своеобразна творческа кутия, провокираща любопитството на съвременния човек към културните ценности. В нея експонираните предмети споделят историите си от първо лице. Изложбата е музеен експеримент за разчупване на скучната монологична форма за общуване с историята.

Снимка: Етнографски комплекс на открито "Етър"

Снимка: Етнографски комплекс на открито "Етър"

Още

Започна най-голямото арт изложение в България

Започна най-голямото арт изложение в България

Още

Приказка от Африка или "синята перла на Мароко"

Приказка от Африка или "синята перла на Мароко"

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Италиански учени твърдят, че са установили точното място на гроба на Платон в Атина

Според проучването, водено от изследователя Грациано Ранокия, Платон е погребан на терена на Академията в Атина, която носи името му, в градина недалеч от "Храма на музите"

В Казанлък отбелязват 80-ата годишнина от откриването на Тракийската гробница

Общата концепция между архитектура и стенописи, уникалният стил и майсторството на художника, както и постигнатите художествено, естетическо и емоционално въздействие върху наблюдаващия, превръщат казанлъшката Тракийска гробница в един от шедьоврите на тракийското изкуство и на световното антично културно наследство

В Помпей откриха фрески, вдъхновени от Троянската война

Изобразени са Елена и Парис, цар Менелай, пророчицата Касандра и бог Аполон

Древният град Севтополис се възражда в макет в археокомплекса "Долината на тракийските царе"

"Наред с финото майсторство на траките, макетът в новоизградения археологически комплекс демонстрира и техните строителни умения", казва директорът на местния Исторически музей "Искра" д-р Момчил Маринов

Красиво изрисувана гробница ни пренася във всекидневието на древните египтяни преди 4300 години

Изследванията показват, че мастабата в некропола Дахшур датира от края на Петата или началото на Шестата династия от Старото царство

Недоволство предизвикаха фалшиво звучащи камбани на мюнхенския механичен часовник

Часовникът с фигури в естествен размер на Мариенплац има 43 камбани и музиката от него се разнася няколко пъти на ден