ЛИЧНОСТИ
80-годишен австралиец дарява "златна" кръв - спасил е над 2 милиона деца
Джеймс Харисън е записан в Книгата на Гинес, животът му е застрахован за 1 милион долара
Редактор : / 13121 Прочита 0 Коментара
Джеймс Харисън - човекът със "златната" кръвДжеймс Харисън /James Harrison/ е на 80, а е кръводарител от 18-годишен. В Австралия е известен като "човека със златната кръв". Кръвта му съдържа особени антитела, способни да се справят с проблемите, свързани с различните резус-фактори на майката и новороденото. Според учените, Харисън е рядък феномен.
Досега е спасил над 2 милиона деца. За жалост, през декември тази година, когато ще навърши 81, няма да може да дава повече кръв - такива са правилата в Австралия.
През декември ще навърши 81 и вече няма да може да дава кръв
На какво се дължи рядката характеристика на "златната" кръв на Джеймс Харисън? - Някои смятат, че тя също е плод на кръвопреливане. Джеймс бил на 14, когато му правят сложна операция, за която се налага да му прелеят повече от 13 литра кръв. Именно донорската кръв му помогнала да оживее. Той лежал в болницата около три месеца и преди да си тръгне оттам жив и здрав, дал обет, че ще отвърне на доброто с добро - че когато му бъде позволено да кръводарява, ще го прави, за да спаси нечий живот. Така, както на него са му помогнали непознати хора.
Джеймс спазва обета си - когато става на 18, започва регулярно да дава кръв. Скоро след това го поканили в болницата на разговор. Казали му, че неговата кръв съдържа необичайно силни и устойчиви антиттела спрямо D резус-фактора. Тези антитела играят жизненоважна роля за спасяването на новородени, чийто резус-фактор е различен от този на майките им. Ако майката има отрицателен Rh, а детето положителен, и антителата в майчината кръв са по-активни от тези на детето, кръвта на майката започва буквално да атакува кръвта на бебето, още докато то е в майчината си утроба.
Последствията от тази реакция може да развие хемолитична анемия при новороденото, или направо да убие плода преди раждането. Кръвта на Джеймс имала свойството да "укроти" майчината кръв така, че да предотврати развитието на антитела в кръвта на плода.
Австралийското правителство е застраховало живота на Харисън за 1 милион долара
Според лекари, антителата в кръвта на Джеймс е възможно да са се появили при кръвопреливането, което му е било извършено по време на онази операция в юношеството му. Така или иначе, Джеймс става първият донор на кръвна плазма, на основата на която е била създадена ваксината Rho (D) на имуноглобулина.
Харисън дава кръв вече 62 години
Кръвта на Джеймс спасява животи, затова правителството на Австралия решава да застрахова неговия живот за 1 милион долара.
От неговата кръвна плазма са изготвени ваксините
Джеймс Харисън е донор вече 62 години. През 2011 година празнувал "юбилей" - хилядният път, в който дал кръв. Своеобразният рекорд е записан в Книгата на Гинес.
На хилядния път, когато дава кръв, е записан в Книгата на Гинес
Джеймс Харисън е спасил над 2 милиона деца в света, включително и своята собствена дъщеря. По примера на дядо си, внукът му Скот също е кръводарител от навършването на 16-годишната си възраст.
Няксога с кръв бил спасен и неговият живот
На 27 декември 2017 г. Джеймс ще навърши 81 години. Съгласно правилата в Австралия, след тази възраст той няма повече да може да дава кръв. За щастие, лекарите вече са подготвени за неговот излизане в "пенсия" - ако до 2015 г. всички антирезусни препарати в Австралия са използвали кръвната плазма на Харисън, то сега вече разполагали с алтернативни източници.
"Стоя си в уютен кабинет. Няма нищо сложно!..", скромничи Харисън
Самият Джеймс Харисън не се смята за герой: "Какъв герой съм аз, казва той. Стоя си удобно в уютен кабинет, носят ми чаша горещо кафе, и ми взимат кръв. Това е всичко. След това си тръгвам по пътя. Няма нищо сложно. При това се чувствам щастлив, че без да правя нищо, ме наричат спасител!", смее се симпатичният австралиец със "златна" кръв.
Еми МАРИЯНСКА