Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Ювелирът на Холивуд загива при катастрофа

ЗВЕЗДИ ЗАД КУЛИСИТЕ

Ювелирът на Холивуд загива при катастрофа

Юджийн Жозеф бил любимец на звездния дамски свят

Елизабет Тейлър и Ричард Бъртън в филма "Клеопатра" (1963), в който голяма част от бижутата са направени от Юджийн Жозеф

Негови бижута са носили Вивиан Лий, Марлене Дитрих, Мерилин Монро, Грейс Кели, Елизабет Тейлър и др. холивудски дами. Юджийн Жозеф става популярен в звездния филмов свят още през 30-те и 40-те години на миналия век, но славата му е кратка - умира през 1948-а, едва на 43.

Мерилин Монро с обици на Джозеф във филма “Gentlemen Prefer Blondes”(1953)

През 1928 г. Юджийн Жозеф работи в рекламния бизнес в Чикаго, когато му прави впечатление, че в холивудските филми има хубави костюми, но бижутата и аксесоарите към тях не съответстват на стила на епохата, която представят.

Юджийн Жозеф - ювелирът на Холивуд

Още

Голямата любов на Фаберже била международна шпионка

Голямата любов на Фаберже била международна шпионка

Той заминава за Калифорния, с надеждата да "поправи тази грешка". В Холивуд работи негов приятел - дизайнерът Уолтър Планкет, който го кани на премиерите на нови филми.

Благодарение на него Юджийн навлиза във филмовия свят. Един ден, обаче, между двамата приятели избухва скандал, заради негова забележка по отношение на един от костюмите на Планкет. Дизайнерът се ядосал и креснал на Юджийн: "Щом си такъв умник, направи го сам!"

Колието на Елизабет Тейлър във филма "Клеопатра"

Юджийн приел предизвикателството. За целта започнал да се образова като прекарва много време в музеите. Изучава картини, проучва стила на обличане в разните епохи, разглежда стари модни журнали, чете исторически книги.

Едва когато се почувствал достатъчно готов, пристъпил към дело на практика.

Катрин Хепбърн с брошка на Джозеф

Още

"Бащата на яйцето" - Петер Карл Фаберже умира в изгнание

"Бащата на яйцето" - Петер Карл Фаберже умира в изгнание

Отначало правел само ескизите на бижутата и ги давал за изработка на опитни майстори в ювелирното изкуство. Повечето от тях след време се отказвали от поръчките му, защото моделите му им изглеждали твърде сложни.

Изискванията на Юджийн били високи, и за да ги постигне се наложило да се захване за работа сам. През 1935 г. Юджийн Жозеф открива собствено ювелирно ателие.

В творчеството си неотменно спазвал принципа бижуто да съответства на епохата, в която се развива действието на филма.

Марлене Дитрих в “Seven Sinners“(1940)

Този творчески подход бързо направил впечатление на художниците и режисьорите в Холивуд, и те започнали да му дават поръчки. Само за няколко години Жозеф се превърнал в звездния ювелир на Холивуд.

Създал компанията с името "Joseff of Hollywood" и по този начин почертал, че името му вече е марка от голяма величина.

Още

Първата голяма звезда на Холивуд - Мери Пикфорд, получава почетно военно звание

Първата голяма звезда на Холивуд - Мери Пикфорд, получава почетно военно звание

С времето Юджийн Жозеф започнал да оформя собствени отличителни белези в изделията си, като матиране на метала за антибликов ефект при яркото осветление по време на снимки. Работите му ярко се отличавали от тези на останалите ювелири, работещи за киното. Междувпрочем, матирането в стил "руска позлата" на Джозеф, и до днес остава секрет, ревниво пазен от неговите наследници.

Бижуто ,с което Рита Хейвърт се снима в “Down to Earth“(1947)

Ювелирът бил изключително работоспособен. Бижутерия на Юджийн Жозеф е използвана не в стотици, а в хиляди холивудски филми.

Джоан, сред изделията на своя знаменит съпруг

Особеност на ювелира било това, че той никога не продавал бижутата си, а само ги давал под наем на кинопродукциите, срещу определена сума.

Вивиан Лий в "Отнесени от вихъра"

Заради огромния обем работа, ювелирът си наел секретарка - Джоан Касъл, за която се жени през 1942-ра. Именно на Джоан хрумнала идеята за търговия с копия на украшенията от филмите. Много холивудски звезди започнали да си поръчват бижутата, с които са се снимали.

Младоженците Юджин и Джоан в Невада, 1942 г.

Това се оказало и много добра рекламна стратегия за ювелира, защото когато звездите се появявали на светски партита с неговите бижута, или пък украсявали с тях кориците на модните журнали, жените ги приемали за моден еталон и тутакси искали също да ги притежават.

Ава Гарднър в “One Touch of Venus”(1948)

Грета Гарбо с бижу на Джозеф във филма “Camille“ (1936 г.)

Юджийн и Джоан развиват тази комерсиална идея много умело - те започват да пускат цели серии украшения, с които са се снимали звездните кумири.

Обиците на Грейс Кели в “High Society“(1956)

Она Мънсън “Shanghai Gesture“(1941 г.)

Животът на талантливия ювелир и умната Джоан коренно се преобръща през 1948-а, когато семейната двойка е на върха на славата си. Юджийн Жозеф загива при автомобилна катастрофа, едва 43-годишен.

Безценната колекция на ювелира се съхранява в Лос Анджелис. Компанията "Joseff of Hollywood", макар и рядко, организира аукциони с негови бижута.

Джоан, с брошка-слънце на съпруга си

Розалинд Ръсел в “Take a Letter, Darling“(1942)

Олимпа Брадна с колие на Джозеф

Алис Фей във филма “Lillian Russell“(1940)

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Вижте главните герои на ИКАР-ите във видео и снимки

Весела Бабинова и Пенко Господинов взеха театралните призове за водеща женска и мъжка роля, Боян Крачолов за режисура, а най-добър спектакъл е "Хага" на режисьора Галин Стоев

Нобеловият лауреат Юн Фосе за Световния ден на театъра: Изкуството е мир

Носителят на Нобелова награда за литература, драматург, автор на над 30 романи, разкази, поезия, есета, детски истории, както и на 28 театрални пиеси е авторът на посланието тази година

Ина Иванова е новият носител на Националната награда за поезия "Христо Фотев"

Наградата бе връчена на тържествена церемония в атриума на Бургаския свободен университет, която тази година бе и основен акцент в отбелязването на 90-годишнината от рождението на поета

Христо Фотев: Бъди ми и жена, и сестра. Съществувай!

Днес се навършват 90 години от рождението на големия български поет, чиято биография е изпълнена с парадоксални обрати

Унгарският композитор Петер Йотвьош почина на 80 г.

Йотвьош е международно признат за произведенията си в областта на съвременната музика, вдъхновени от Золтан Кодали, Карлхайнц Щокхаузен и Пиер Булез