#КИНО
"Снимка с Юки" и още български филми представя София филм фест в Челопеч
Всяка неделя през месец август в парк "Корминеш"
Редактор : Impressio / 31 юли 2019 / 10:56 1308 Прочита 0 Коментара
"София филм фест в Челопеч" стартира на 4 август в 21,00 часа с един от най-харесваните нови български филми - "Снимка с Юки", дебют на режисьора Лъчезар Аврамов. В кинолентата участват Руши Видинлиев, японската актриса Кики Сугино, българинът, "завладял" Холивуд - Димитър Маринов, както и легендарният наш боксьор Серафим Тодоров. Българин и японка се срещат в Канада, където и двамата водят имигрантски живот, и се женят. Те искат да имат дете и пристигат в България, за да започнат инвитро процедури, но един трагичен инцидент променя плановете им и вече нищо не може да бъде същото...
На 11 август в 21,00 часа е началото на прожекцията на "Миграцията на паламуда" на режисьора Людмил Тодоров. Филмът разказва за двама бащи и техните синoве, които се борят с трудния живот на село. Начините им за оцеляване са парадоксални и много комични. Когато в края на филма те стигат точно там, откъдето са тръгнали, а именно - до никъде, вместо с униние, се изпълват с упование и сила, защото са заедно, защото се подкрепят и обичат. "Героите ми твърдо вярват, че ще накарат паламуда, който не може да мигрира, да доплува от Черно море в река Янтра и това по някакъв начин отразява идеята и духа на целия филм", споделя режисьорът. "Миграцията на паламуда" прави хумористичен, но точен портрет на съвременна България. Оператор на филма е майсторът Рали Ралчев, а ролите са поверени на Христо Мутафчиев, Стефан Вълдобрев, Владимир Зомбори, Никола Стоянов, Велко Кънев, Ицхак Финци, Гергана Стоянова.
На 18 август от 21,00 часа ще бъде представен филмът на Стефан Командарев "Посоки", чиято премиера беше в официалната селекция на престижната конкурсна програма "Особен поглед" в Кан и който спечели овациите на публиката и критиката там.
В рамките на 24 часа, докато смъртта на един човек дава шанс за живот на друг, в шест таксита в София съдбите на различни хора от съвременното българско общество се преплитат. Шест истории, заснети в един продължителен кадър...
"Този филм се "роди" в един студен януарски ден през 2015 г. на задната седалка на едно такси. Спомням си, че шофьорът ми разказваше как шофирането в София представлява част от българските социални услуги - когато някой загуби работата си, което се случва все по-често и по-често, започва да кара такси. Събеседникът ми беше професор по ядрена физика в Българската академия на науките. Разказа ми за негови колеги - учители, свещеници, музиканти, бивши военни офицери, които нощем карат такси, мъчейки се да оцеляват и да си плащат сметките...", споделя пред Cannes-Festival.com Стефан Командарев.
В програмата на "София Филм Фест в Челопеч" за 2019 г. е включен и един важен филм с историческа тематика - "Врагове" на Светослав Овчаров, майстор-режисьор и умел познавач на миналото и българската история, който лично ще представи творбата си пред публиката в Челопеч. Разказът ще върне зрителите повече от век назад във времето на Балканската война. Турски броненосец тероризира с далекобойните си оръдия българската армия. Въпреки противоречията помежду си, група отчаяни военни се заемат да пренесат по суша лодка. Те искат да я превърнат в жива торпила и да потопят броненосеца. По пътя се сблъскват с турски войници, които от врагове стават техни съюзници. Противоречията между българите могат да се окажат по-силни от омразата към враговете... Оператор е един от най-добрите майстори на кинообрази в България - Рали Ралчев, а ролите са поверени на Асен Блатечки, Иван Бърнев, Валентин Ганев, Христо Ушев, Стефан Мавродиев, Леарт Докле, Димитър Овчаров. Във филмографията на Светослав Овчаров има 26 документални и шест игрални филма. Повечето от тях са участвали в престижни международни фестивали като Бусан, Москва, Кайро, Варшава, Солун, Сао Пауло, Хайфа и др.
"Всичко беше трудно във "Врагове", - споделя режисьорът. - Може би защото във филма се разказва за загубена битка. Или пък може би, защото всички роли във филма са мъжки и няма една жена, та да облагороди отношенията... Видях как хората, обединени от желание за победа, могат да надминат себе си. На война като на война!"