Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Норвежкият филм "Негодно за консумация" закрива КинеДок

КИНЕДОК БЪЛГАРИЯ

Норвежкият филм "Негодно за консумация" закрива КинеДок

Първото издание на Международната платформа за разпространение на документално кино - с над 150 безплатни кинопрожекции у нас

"Негодно за консумация" / 2017 г./Сн. КинеДок

С над 150 реализирани за широка публика прожекции с вход свободен в цялата страна завършва през декември първото издание в България на международната платформа за безплатно разпространение на документално кино КинеДок, която стартира у нас през април т.г.

Само за 7 месеца, със своите 16 документални ленти, КинеДок България гостува в 8 града в страната - София, Варна, Пловдив, Стара Загора, Велико Търново, Русе, Хасково и Димитровград, както и село Вишовград. Акцент е представянето на филмите извън кината, на нетипични, алтернативни места като открити пространства, галерии, заведения и др.

Инициативата се проведе за първи път у нас тази година, а в Европа тя е очаквано събитие с трето издание в Чехия, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия и Норвегия. Целта на платформата е да приобщи и запознае максимално голям брой публика с най-доброто от европейското документално кино, което предизвиква дискусия.

Един от последните акценти в програмата ще бъде норвежкият документален филм "Негодно за консумация" в 3 български града - София, Варна и Стара Загора на 22, 23 и 24 ноември 2017. Специално за прожекциите, по покана на организаторите от Активист 38, ще пристигне и режисьорът на филма Киърън Кол, който ще се срещне с публиката на отворени дискусии във всеки един от градовете.

Още

КинеДок стартира и в България

КинеДок стартира и в България

"Негодно за консумация" / 2017 г./ проследява епичното пътуване на група млади мъже, които прекосяват 3000 км с велосипеди от най-северната до най-южната точка на Норвегия, хранейки се единствено с храна, която е предвидено да бъде изхвърлена. Заглавието е с продължителност 52 минути и повишава вниманието към проблема с разхищаването в глобален план на годна за консумация храна.

КинеДок стартира през 2015 г. по инициатива на Института за документално кино в Чехия. В първото издание се включват 5 страни, които организират стотици прожекции със свободен достъп на разнообразни локации. Понякога те са съпроводени с дискусии, на които присъстват режисьори и подуценти на филмите. През 2016 в проекта се включват Полша и Норвегия, а зрителите в седемте държави - домакини са над 20 000 души.

От тази година България е 8-мата държава, която се присъединява към инициативата, като организатор е продуцентската и разпространителска компания "Активист 38", създала нашумели и международно признати документални филми, а отскоро занимаваща се активно и с игрално кино.

Всички прожекции на програмата на КинеДок до края на 2017 година са с отворен вход и безплатни за публика.

Инициативата е подкрепена от програма МЕДИА на програма "Творческа Европа" на ЕС, "Национален филмов център", Фонд "Култура" на Община Варна, Програма "Варна - Европейска младежка столица 2017" и Национален фонд "Култура". Продукция е на Институт за документално кино в Чехия.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Модерната Одисея "Аз, капитан" тръгва по кината

Филмът на Матео Гароне взе Сребърен лъв във Венеция и беше номиниран за "Оскар" в категорията за най-добър междуанароден филм

"Зелена граница" на Агнешка Холанд, който беше атакуван от полските власти, тръгва по кината

Филмът счупи полския боксофис, но предишното правителство на Полша се опита да го цензурира и атакува

Адела Пеева кани на среща с "Кметът" и екипа на филма

Филмът разказва за живота и делото на инж. Иван Иванов - най-дълго управлявалият и най-успешният кмет на София през ХХ век

Почина театралният режисьор проф. д-р Александър Илиев

Режисьорският му дебют е с „Адвокатът Пиер Патлен” във Видинския театър през 1986 г.

Филми на Мишел Азанависиюс и Мохамад Расулоф бяха добавени към конкурсната програма на кинофестивала в Кан

Азанависиюс ще участва в съревнованието за наградата "Златна палма" с "Най-ценната стока" - първи опит в анимационното кино за 57-годишния режисьор, отличен с "Оскар" през 2012 г. за "Артистът"

Германският филм "Учителска стая" спечели наградата LUX за 2024

Той бе номиниран сред още четири заглавия, сред които и "Паднали листа" на финландския режисьор Аки Каурисмаки