ДОКУМЕНТАЛНИ РАЗКАЗИ
Дванадесет завладяващи документални филми ще бъдат представени пред фестивалната публика в София
В документалния конкурс на 27-ия София Филм Фест
Редактор : / 951 Прочита 0 Коментара
„Да обичаш Хайсмит“, дело на швейцарската сценаристка и режисьорка Ева Вития, разказва за бурните любовни връзки на Хайсмит, превърнали я в писателката, която всички познават, и в жената, за която все още се знае твърде малко (Източник: София Филм Фест)Двата български филма, които участват в конкурса през 2023 година, са "Една провинциална болница" на режисьорите Илиян Метев, Иван Чертов и Златина Тенева и "Моят чичо Любен" на режисьорите Никола Бошнаков и Георги Стоев - Джеки.
В селекцията е и най-новия филм на световноизвестния украински режисьор Сергей Лозница "Киевският процес".
А ето и кои са останалите девет документални творби.
Конкурсът, с основни прожекции в комфортната и уютна зала "Славейков" на Френския институт, се открива с швейцарския филм "Мъжки бърлоги", дебют на режисьорката Селин Перне.
Кадър от швейцарския филм "Мъжки бърлоги" на Селин Перне (Източник: София Филм Фест)
Тя е антрополог и автор на сценария на това интригуващо изследване, поднесено с хумор и загриженост, във фокуса на което попадат мъжете в активна възраст - между 30 и 45 години.
Кадър от швейцарския филм "Мъжки бърлоги" на Селин Перне (Източник: София Филм Фест)
Резултатите от нейните интервюта подсказват, че е необходимо да се води разговор за моделите на мъжественост - важна част от връзките в съвременното общество.
Датската режисьорка и оператор Леа Глоб привлича вниманието още с дебюта си през 2015 година, а в програмата на СФФ представяме нейния трети филм "Аполония, Аполония" - разказ за една талантлива жена, която повече от десетилетие се опитва да намери мястото си в изкуството.
Израснала в артистична, бохемска общност, Аполония Сокол застава за първи път пред камерата на Глоб през 2009; през годините между двете се заражда специална връзка и резултатът е завладяващ филмов портрет.
Датската режисьорка Леа Глоб (Източник: София Филм Фест)
Дебютният филм на украинския режисьор Игор Иванко "Крехка памет" е представян на фестивали в Тел Авив, Анже, Краков, Триест - и навсякъде печели признания и овации. Разказът е конструиран около стари фотографии, принадлежали на дядо му - украинския режисьор Леонид Бурлака.
"Крехка памет" на Игор Иванко (Източник: София Филм Фест)
"Крехка памет" на Игор Иванко (Източник: София Филм Фест)
Снимките с износена емулсия, точно както и избледняващата филмова лента в архивите, са символ на изчезващия спомен, а целта на този документален филм е да спаси живота от забрава.
"Толиалити Дрифт" на режисьорката Лаура Систеро (Източник: София Филм Фест)
С награди от документалните форуми във Валенсия, Краков и Тулуза, испанско-френската копродукция "Толиати дрифт" на режисьорката Лаура Систеро ще разкаже и на публиката в София за тоталната трансформация на руския град Толиати.
"Толиалити Дрифт" на режисьорката Лаура Систеро (Източник: София Филм Фест)
Стремежът за промяна го носят младите хора в движението "Бойна класика", които успяват за превърнат легендарните автомобили "Лада" в емблема на бунтовните настроения на място, в което бъдещето вероятно ще се превърне в антуитопия.
Двукратно номинираният за "Оскар" режисьор Стив Джеймс пресъздава дълбоко човешки разказ в своя нов документален филм "Милосърдният шпионин", чиято премиера беше в програмата на Венеция 2022.
Негов главен герой е забележителният възпитаник на Чикагския университет Теодор Хол, който работи по проекта "Манхатън" за създаването на първата атомна бомба. Филмът е вълнуващ разказ за любовта, интригите и за това докъде могат да стигнат някои хора, за да спасят света.
Известна с психологическите си трилъри, най-вече с тези за безскрупулния измамник Том Рипли, Патриша Хайсмит докосва безброй сърца с уникалния роман "Цената на солта", адаптиран от Тод Хейнс във филма "Каръл".
"Да обичаш Хайсмит" от Ева Вития (Източник: София Филм Фест)
Документалният портрет "Да обичаш Хайсмит", дело на швейцарската сценаристка и режисьорка Ева Вития, разказва за бурните любовни връзки на Хайсмит, превърнали я в писателката, която всички познават, и в жената, за която все още се знае твърде малко.
"Да обичаш Хайсмит" от Ева Вития (Източник: София Филм Фест)
Чрез личните архиви на молдовски семейства, документиращи периода на преход от социализъм към капитализъм през 90-те години на ХХ век, режисьорката Отилия Бабара представя деликатността на емоционалните връзки през погледа на едно поколение майки и дъщери, принудени да живеят разделени, за да оцелеят.
"Любовта не е портокал" на Отилия Барбара (Източник: София Филм Фест)
Пълнометраженият документален дебют на режисьорката "Любовта не е портокал", копродукция между Молдова, Франция, Нидерландия и Белгия, е портрет на една постсъветска страна, която се намира на кръстопътя на историята.
"Любовта не е портокал" на Отилия Барбара (Източник: София Филм Фест)
В своя най-нов филм "Неудобна материя" авторитетният австрийски режисьор Николаус Гайрхалтер тръгва по следите на битовите отпадъци из цялата планета и хвърля светлина върху безкрайната борба на хората да установят контрол над огромните количества боклук.
Филмът му пристига в София с наградата "Зелен леопард" на Световния фонд на природата от фестивала в Локарно 2022.
Още една документална творба бе отличена в Локарно - "Джиджи Закона" получи Специалната награда на журито.
Кадър от "Джиджи закона" на Алесандро Комодин (Източник: София Филм Фест)
Според неговия сценарист и режисьор Алесандро Комодин, този филм е "фрагмент от живота на погранична Италия" и разказва за един провинциален полицай, който наблюдава необяснима вълна от самоубийства и разследва странния свят между реалността и фантазията, в който една градина се превръща в джунгла, а един вечно усмихнат човек на закона е отворил сърцето си за любовта...
Режисьорът Алесандро Комодин (Източник: София Филм Фест)
Не пропускайте специалната селекция от документални филми в програмата на 27-ия София Филм Фест!