КИНОФЕСТИВАЛИ
Документалният конкурс на 23-ия София филм фест събира отново водещи световни заглавия
Сред 12-те филма в конкурсната програма участват и 2 български заглавия
Редактор : / 946 Прочита 0 Коментара

За 11-та поредна година в документалната селекция попадат 12 филма, чертаещи тенденциите в развитието на съвременното световно документално кино. Два от тях са български - "Тайният живот на Вера" ("The Magic Life of V", Финландия-Дания-България, 2019) на Тонислав Христов, представен премиерно в Сънданс и състезавал се в конкурсната секция "Generation 14 plus" на "Берлинале" 2019, и "Дворците на народа" ("Palace for the People", България-Германия-Румъния, 2018) на творческия тандем Борис Мисирков и Георги Богданов - със световна премиера в Лайпциг, селектиран за участие в над 15 фестивала по света, а в програмата на 23-тия София филм фест той ще бъде представен премиерно в България.
Един от най-награждаваните документални филми "Мълчанието на другите" ("The Silence of Others", Испания-САЩ-Канада-Франция, 2018) на Робърт Бахар и Алмудена Караседо е разказ за епичната борба на жертвите на 40-годишната диктатура на генерал Франциско Франко в Испания, които продължават да търсят справедливост и до днес. Заснет в продължение на шест години, филмът проследява жертвите и оцелелите, които организират "аржентински съдебен процес", чиято цел е разобличаване на многобройните престъпления, извършени по време на режима - откраднати деца, близки, убити и погребани незнайно къде, преследвани хора, жертви на мъчения... "Мълчанието на другите" е като филмов поздрав за малките победи на определени хора... напомня класическите политически трилъри на Коста Гаврас или Франческо Рози...", пише "Screen Daily" за документалната творба, продуцирана от Педро и Агустин Алмодовар и Естер Гарсия.
Кадър от филма "Какво иска Уалаа" ("What Walaa Wants", Канада-Дания, 2018 (Снимка: София филм фест)
Отличеният със специалната награда на журито на фестивала в Торонто Хот Докс "18 "Какво иска Уалаа" ("What Walaa Wants", Канада-Дания, 2018) на канадския режисьор Кристи Гарланд е въздействащ и личен портрет на 15-годишно момиче, израснало в бежанския лагер Балата, докато майка му лежи в затвор в Израел. Мечтата на Уалаа е да работи в Палестинските сили по национална сигурност, и въпреки предизвикателствата, които среща по пътя си, тя упорито следва целите и стремежите си.
В "Първото движение на неподвижното" ("The First Motion of the Immovable", Франция-Италия, 2018), получил наградата за най-добър документален дебют в Амстердам "18, Себастиано д"Аяла Валва разказва за музиката и света на композитора Джачинто Шелси. Режисьорът е 10-годишен, когато баща му му пуска композиции от своя братовчед. Тогава Себастиано все още не може да разбере смисъла на чутото. Днес обаче смята музиката, създадена от Джачинто Шелси, за необикновена. Композиторът, който умира през 1988 година, прекарвайки живота си в отшелничество, твърди, че тя му е пратена от боговете. Във филма създадените от него композиции оживяват чрез спомените на различни певци и музиканти, както и чрез визуализации, в които важна роля има природата.