ДА БЪДЕ КИНО!
Берлинале започна с пълна сила!
72-то издание на Международния кинофестивал в Берлин беше открито снощи с червен килим и обяснения в любов към киното на живо
Автор : / 1376 Прочита 0 Коментара
Откриването на 72-то издание на Берлинале (Снимка: Юлия Владимирова)Международният кинофестивал Берлинале бе открит с премиера на филма "Петер фон Кант" на френския режисьор Франсоа Озон. Филмът с участието на Денис Меноше, Изабел Аджани и Хана Шигула разказва историята на режисьор, в чиято връзка с беден млад актьор доминира чувството за собственост.
В по-широк план филмът разглежда темата за властта, която имат режисьорите върху актьорите - въпрос, който отеква силно в ерата на движението "MeToo".
На премиерата на продукцията Озон заяви, че иска да представи тези теми и да повдигне тези въпроси пред режисьорите и публиката четири години, след като "MeToo" разтърси филмовата индустрия.
Пресконференция на френксия режисьор Франсоа Озон (Снимка: Юлия Владимирова)
"Това е нещо универсално, всички тези въпроси за контрола и манипулацията и за отношенията, в които има доминация", заяви Озон. "Като режисьор аз също съм задължен да си задам същите тези въпроси, защото ние, режисьорите, сме в позицията на силата", допълни той, цитиран от "Ройтерс" и БТА.
"Петер фон Кант" е римейк на германския филм от 1972 г. "Горчивите сълзи на Петра фон Кант" на Фасбиндер.
Пресконференция на френксия режисьор Франсоа Озон (Снимка: Юлия Владимирова)
Озон разказа, че именно по време на пандемията му е хрумнало за направи този римейк. Филмът е заснет предимно в един апартамент, което е било лесно за постигане по време на локдауните и мерките за социална дистанция, които са били в сила в периода на снимките. Лентата на Озон се бори и за голямата награда на фестивала, която ще бъде връчена на 16 февруари.
Журито на 72-ото издание на Берлинале се събра за първи път в германската столица преди началото на надпреварата за наградата "Златна мечка" и изрази надежда да обедини авторското и комерсиалното кино, предаде АФП. "Ролята на Берлинале е да декларира, че няма пропаст" между търговското и авторското кино, заяви на пресконференцията японският режисьор Рюсуке Хамагучи, който изрази мнението на журито, председателствано от майстора на трилъра М. Найт Шаямалан.
"Когато се вгледаме в историята на киното, преди не е имало пропаст между тези две категории" - продължи Рюсуке Хамагучи, чийто филм "Карай колата ми" получи тази седмица четири номинации за наградите "Оскар", включително и за най-добър режисьор. "Тази тема е много важна - каза М. Найт Шаямалан. - Когато филмът е търговски, сюжетът се замисля с оглед на публиката - да я накара да тръпне от страх или да се смее. Когато зрителят излезе от киното, той не е променен, но е харесал гледаното.
От друга страна независимото кино е гледната точка на конкретен човек, нов поглед към света. Излизаш от киното променен, не си повече същият, дори да е по-трудно разбираемо". "Блокбастърите са много важни за заинтригуване на зрителите към по-уникални и труднодостъпни гласове" - заяви след него датската актриса Кони Нилсен (кралицата на амазонките от "Жената чудо"). Кинофестивалите са много важни, за да смесят нещата. "Седим тук, защото обичаме киното толкова много" - каза германската режисьорка Ане Зохра Берахед, цитирана от ДПА.
"Киното за мен винаги е било като религия . . . Църква е киносалонът", добави френско-тунизийският продуцент Саид Бен Саид. - Връщаме се в църквата заедно." Международният кинофестивал в Берлин ще бъде открит довечера с прожекция на филма "Петер фон Кант" на Франсоа Озон с участието на Денис Меноше, Изабел Аджани и Хана Шигула.
Министърът на културата на Германия Клаудия Рот (Снимка: Юлия Владимирова)
На премиерата се очакват около 800 гости. Това е един от 18-те филма, които се конкурират за наградата "Златна мечка". Общо близо 400 филма от различни жанрове и формати ще бъдат показани на кинофестивала. Заради пандемията продължителността на Берлинале бе намалена, а броят на филмите, които се представят, е с 20-25 на сто по-малко от обичайното.
На откриването на фестивала присъстваха кметът на Берлин Франциска Гифи, както и министърът на културата на Германия Клаудия Рот.
И двере споделиха, че предизвикателството да се организира такъв голям културен форум в такова време е голямо, но че Берлин, както и публиката го заслужават.
"Няма да позволим на коронавируса да ни промени. Берлинале изпраща насърчителен знак, знак на надежда, силен сигнал отвъд границите на Берлин", каза Рот под аплодисментите на публиката.
"Нуждаем се от кино, имаме нужда от филми. Ето, че се върнахме се на сцената", каза Карло Чатриан, който беше водещ на Берлинале заедно с Мариет Рисенбек. И двамата благодариха на кмета на Берлин Франциска Гифи, която направи възможен филмовия фестивал със специална концепция със строги хигиенни мерки като за пандемия.