АРХЕОЛОГИЯ
Нидерландски историк откри средновековно съкровище с метален детектор
Находката се състои от четири златни висулки за уши, две ленти от златен лист и 39 сребърни монети, обявиха от Нидерландския национален музей на антиките
Редактор : / 10031 Прочита 3 Коментара
Снимката е илюстративна (Снимка: Getty Images)Историк от Нидерландия откри уникално средновековно златно съкровище на 1000 години, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Находката се състои от четири златни висулки за уши, две ленти от златен лист и 39 сребърни монети, обявиха от Нидерландския национален музей на антиките.
Лоренцо Рюйтер (27 г.) разказа пред Ройтерс, че e търсил съкровището от 10-годишен и го е намерил през 2021 г. в малък северен град с помощта на металотърсач.
"Беше много специално да открия нещо толкова ценно, не мога да го опиша. Никога не съм очаквал да открия нещо подобно нещо", казва той. Мъжът добавя, че е било трудно да го запази в тайна две години.
Експертите от Националния музей на антиките се нуждаят от време, за да почистят, изследват и датират предметите от съкровището. До момента те са установили, че има монета вероятно от около 1250 г., което ги накара да предполагат, че ценностите са били заровени в този период.
По това време бижутата вече са били на два века, допълват от музея, като добавят, че то вече трябва да е било "скъпо и ценно притежание".
"Средновековните златни бижута са изключително редки в Нидерландия", заявиха още от музея.
Американски съд отхвърли иск за Съкровището на Велфите, подаден от наследници на еврейски търговци
Макар че ще остане загадка точно защо съкровището е заровено, специалистите припомнят, че се е водила война между нидерландските региони Западна Фризия и Холандия в средата на 13-и век, като епицентърът е бил в областта, където е открита находката.
Откривателят каза, че е възможно влиятелен човек по онова време да е заровил ценните предмети, за да ги предпази и и се е надявал да ги изкопае, когато отново е безопасно.
Като се има предвид археологическото му значение, съкровището е дадено назаем на музея, който ще го изложи. Ценните предмети обаче остават официална собственост на Лоренцо Рюйтер, отбелязва Ройтерс.