Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Музей на кича отвори врати в Букурещ

ШАРЕНИИ

Музей на кича отвори врати в Букурещ

Чаушеску, Дракула и Исус Христос са на едно място заедно с още 215 предмета, характерни за румънския кич

Снимка: AP/БТА

Бившият комунистически диктатор Николае Чаушеску, граф Дракула и Исус Христос се срещат в румънския музей на кича, който отваря днес врати в Букурещ.

Дракула представлява най-известната румънска марка, но също така и абсолютна величина за румънския кич, тъй като образът му се използва по много хаотичен и противоречив начин, посочи пред АФП Кристиан Лика, собственик на музея.

Снимка: AP/БТА

Снимка: AP/БТА

Този 41-годишен специалист по реклама казва, че "живо се интересува от кича" и разказва, че е пораснал "като всички от неговото поколение с комунистическия кич" от ерата на Чаушеску, цитира БТА.

В музея е представен и Николае Чаушеску в "легендарно" въплъщение на румънския кич по думите на Лика - снимка, показва диктатора, носещ скиптър на церемонията по встъпването му в длъжност като президент на републиката през 1974 г.

Общо 215 предмета, изложени в музея, са разпределени в шест категории, сред които "Религия" и "Прави твой собствен кич".

Една секция е посветена на изобилстващия "цигански кич". Там могат да се видят снимки на цигански барони, окичени с корони и други златни аксесоари.

Снимка: AP/БТА

Снимка: AP/БТА

"Предметите, отнасящи се до многобройната ромска общност в Румъния, могат да бъдат възприети от повечето румънци като кич. Но всички ние можем да бъдем кич за другия", казва Лика, като подчертава, че "никой няма право да съди културата на другия".

Румънският кич, с всички тези различни влияния, представлява ценно наследство, което беше добре да се открои, подчертава Лика.

Снимка: AP/БТА

Снимка: AP/БТА

Снимка: AP/БТА

Още за новия музей можете да видите ТУК

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Честваме Международния ден на културата и Световния ден на изкуството

По инициатива на живеещия в емиграция след революцията в Русия художник Николай Рьорих в кабинета на президента на САЩ Франклин Рузвелт е подписан първият Международен договор за защита на институциите за наука и изкуство и историческите паметници

В Помпей откриха фрески, вдъхновени от Троянската война

Изобразени са Елена и Парис, цар Менелай, пророчицата Касандра и бог Аполон

Древният град Севтополис се възражда в макет в археокомплекса "Долината на тракийските царе"

"Наред с финото майсторство на траките, макетът в новоизградения археологически комплекс демонстрира и техните строителни умения", казва директорът на местния Исторически музей "Искра" д-р Момчил Маринов

Защо "Нов европейски Баухаус"?

Фестивалът започва на 9 април и включва музикални изпълнения, танци, театрални и киновечери заедно с дискусии за това как да оформим заедно по-красиво и устойчиво бъдеще

Стари балканджийски родове и местни жители събират средства за ремонт на църквата в Илаков рът

Строителството на църквата "Въведение Пресвета Богородица" е завършено през 1908 г. с доброволното участие на всички жители на еленското село

Археолози ще проучват с лазерна технология светилището Харман кая в община Момчилград

Технологията се използва за първи път в обект с множество скални изсичания в Източните Родопи. Резултатите от изследването ще бъдат в голяма полза при бъдещи проучвания на Харман кая