СЪВРЕМЕНЕН ТАНЦ И ПЪРФОРМАНС
Световноизвестната хореографка Силвия Грибауди: Най-голямото предизвикателство е да успеем да съхраним щастието
Звездата на италианската танцова сцена ще представи новия си спектакъл ГРАЦИИ на 20 септември в Пловдив в рамките на ONE DANCE WEEK 2020
Автор: ONE DANCE WEEK / 10 февруари 2020 / 10:58 2614 Прочита 6 Коментара
За Силвия Грибауди танцът е начин на съществуване, a в своя хореографски почерк вплита нестандартен хумор и освобождаваща енергия. Родена в Торино, тя се занимава с изпълнителско изкуство и води социални работилници, насочени към човешкото многообразие и уникалността на всеки индивид.
Преди да навлезе в света на съвременния танц, Грибауди се занимава с класически балет и е част от компанията на Театро Ла Фениче във Венеция. След като тялото й се променя и не отговаря на строгите изисквания на класическия балет, тя намира вдъхновение в съвременния танц и красотата на индивидуалността.
През 2009 г. създава спектакъла "A corpo Libero", с който печели наградата на публиката и журито на Giovane danza d'autore и който е селектиран от Aerowaves Dance Atross Europe, Венецианското биенале, Дъблинския танцов фестивал, Edinburgh Fringe Festival, Dance Victoria Canada, Do Disturb Festival в Париж и много други.
Спектакълът ГРАЦИИ, който Грибауди ще представи на 20 септември 2020 г. в Дом на културата "Борис Христов" от 19:30 часа, създава емпатия от сцената и ни подтиква да се обичаме такива, каквито сме.
Силвия Грибауди (Източник: ONE DANCE WEEK)
Представяме ви звездата на италианската танцова сцена Силвия Грибауди, която идва на ONE DANCE WEEK 2020:
- Да започнем от самото начало. Как започнахте да се занимавате със съвременен танц и хореография?
- Винаги съм имала страст към танца, още откакто бях дете. По-късно се появи и страстта ми към хореографията. Учейки, изпитах нуждата да създавам от хаоса на вътрешните си емоции, да подредя структурата през тялото си.
Танцът наистина е език, който може да достигне до всеки. В танца имате голямата свобода да бъдете каквито искате да сте наистина. Тялото не лъже.
- Вие създавате, представяте и преподавате отдавна. Как могат да се съберат тези неща?
- Едната дейност подхранва другата, но всички те са свързани чрез любопитството ми и постоянното търсене на език за хореографска комуникация, който може да стигне до хората по подобен начин, дори и да са потопени в различни ситуации. Това, което искам да кажа е, че да можеш да извършваш различни дейности и то на много различни места, е чудесно художествено подхранване за създаването на един спектакъл.
Спектакълът ГРАЦИИ (Източник: ONE DANCE WEEK)
- В ГРАЦИИ засягате вечната тема за стереотипите за красота. Можете ли да ни разкажете малко повече за творческите процеси зад спектакъла? Кое беше най-голямото предизвикателство в създаването му?
- ГРАЦИИ е част от проект, който провеждам от 2009 г. насам, свързан с концепцията за красота в общество. Спектакълът черпи своето вдъхновение от Трите Грации на Канова.
Това са три гръцки богини, и в случая те са трите момчета, които танцуват на сцената и аз също съм с тях, като по този начин внасям различна физика.
Обичам да влизам в диалог с публиката с помощта на виртуозността на танца, в рамките на простотата на езика, която оставя място за човечността на изпълнителите.
ГРАЦИИ задейства постоянен диалог с публиката за това, кое всеки един от тях възприема като красиво, въз основа на погледа ни или на нашата култура. Няма изявления, а само отворени въпроси, които насочват аудиторията и променят погледа и преценката й за това, което се наблюдава.
В ГРАЦИИ най-голямото предизвикателство е да успяваш постоянно да съхраняваш щастието, способността да бъдеш с публиката, да я гледаш и да влезеш в диалог с нея, на ниво връстник, дори в рамките на различни роли. Необходима е специална психологическа и физическа концентрация, за да не се превърнеш в "плячка на самодоволството", да не рискуваш да търсиш твърде много одобрението на публиката.
Спектакълът ГРАЦИИ (Източник: ONE DANCE WEEK)
- Коя е най-трудната част в това да играеш ролята на хореограф и танцьор в едно и също произведение?
- Вярата в интуицията. Да се доверите, че това, което усещате, има смисъл, дори ако другите не го разбират. Да можеш да слушаш всички и след това да идентифицираш основната концепция и да й дадеш пълна форма.
Да имаш страхотни колеги. В ГРАЦИИ участват има фантастични танцьори: Матео Марчеси, Андреа Рампацо и Сиро Гуглиелми.
С мен като сърежисьор е и Матео Мафесанти, които се грижи всеки детайл да е изпипан, а, светлинният дизайн е в ръцете на на Антонио Риналди, Тео Лонгиемаре и Леонардо Бенетоло.
Всеки един от тях прави всяка стъпка по-малко трудна.
Спектакълът ГРАЦИИ (Източник: ONE DANCE WEEK)
-В крайна сметка какво е красота за вас?
- Смирението на хората, способността да се събужда човечността и общуването с другите. Естетиката, която позволява на всички да се развиват и изразяват.
Изкуството, линиите, обемите и перспективите, които имат постоянно променящ се баланс, в зависимост от различните моменти в историята.
- До колко е важен контактът с публиката?
- Важно е, защото публиката дава смисъл на спектакъла.
Създавам, за да предложа нещо на хората.
Публиката е главният герой на хореографията.
Спектакълът ГРАЦИИ (Снимка: © Matteo Maffesanti)
- Можете ли да ни разкажете малко повече за проекта "НАД 60" и различните работилници, които ръководите?
- "Над 60" е поредица от лабораторни проекти с жени и мъже над 60 години за танца, тялото и стареенето. Той беше създаден за първи път благодарение на европейски проект "Act Your Age". През 2018 г. имах възможността да дойда в Пловдив и да го представя в няколко социални центъра за възрастни хора. Срещата отвъд езиковата бариера беше страхотна. Радостта от движението е начин за обединяване на хората, премахвайки ограниченията.
- Кой е най-ценният урок, който сте научила като изпълнител и хореограф?
- Научих, че животът винаги те изненадва.
Аз съм на 46 години, родена съм в Италия и винаги съм обичала да танцувам. Животът ме изненада, защото успях да правя това, което обичам, и винаги съм обичала още от малка.
Със сигурност срещнах много предизвикателства и въпреки това виждайки, че ГРАЦИИ може да предаде на публиката толкова много радост, изпълва живота ми със смисъл.
Хореографията ме научи, че празното пространство може да се превърне в житейска възможност. Да бъда в ролята на изпълнител ме научи, че дори и животът да променя тялото ти постоянно, то винаги ще бъде комуникативно, винаги ще може да се изрази следователно да бъде в отношения.
Да имаш такава динамична професия е прекрасна възможност.
Спектакълът ГРАЦИИ (Снимка: © Matteo Maffesanti)
Билети за спектакъла "Грации" на Силвия Грибауди на 20 септември 2020 в Дом на културата "Борис Христов" в рамките на ONE DANCE WEEK 2020, ще намерите на касите на EasyPay в цялата страна и онлайн от мрежата на EpayGo.