МАЙСТОРИ НА ЧЕТКАТА
Исак Левитан - "златният" евреин на руската живопис
41 години след смъртта на художника, преместват тленните му останки до гроба на приятеля му Чехов
Редактор : / 6487 Прочита 0 Коментара

Исак Левитан е име-емблема в Златния фонд на руската живопис, и неслучайно днес някои изкуствоведи го наричат "златния" евреин. Неговата картина "Златна есен" е считана за един от върховете не само в руската, но и в световната живопис.
Картината "Златна есен се съхранява в Държавната Третяковска галерия
Художникът е роден в Литва през 1860 г., в бедно но образовано еврейско семейство. Дядото на Исак е равин, завършил висше образование в "Йешива", владеещ перфектно немски и френски език.
В такава среда минават детските години на малкия Исак. Когато е на 10, семейството се премества да живее в Москва, и там го записват да учи в Московското училище по живопис, скулптура и архитектура, където учи и по-големият му брат. Още първата година Исак Левитан избира да се обучава в класа по пейзаж.
На 15 изгубва майка си, а овдовелият му баща е тежко болен и не може да издържа четирите си деца. Две години след съпругата си, също умира. Младите Левитан изпадат в положението на тежка мизерия. В един момент разчитат само на стипендията на Исак, която му отпускат от училището заради яркия му талант.
За първи път Исак Левитан излага публично творбите си, когато е едва на 17. За всички става ясно, че на небосклона на руската живопис е изгряла ярка звезда на изобразителното изкуство.
Тъкмо когато пред художника се очертава бляскава кариера, настава лош период за евреите в Руската империя. През май 1879 г., заради опит за покушение над Александър Втори, е издаден указ за изселването им извън големите градове. Левитан също се преместват в провинцията.
Привърженици на изкуството, обаче, се затъпват за младия художник и успяват да убедят властите, че Исак е голям талант и трябва да твори в столицата.
Той скоро доказва, че са били прави - картината му "Златна есен" е закупена от големия познавач и и колекционер на изобразително изкуство Павел Михайлович Третяков.
Днес платното се съхранява в световно известната Третяковска галерия. Оригиналът е реставриран след тежък инцидент. По време на една изложба в Харков, една медна козирка на нагревателите в залата се откъсва и съдира платното. "Раната" е реставрирана изкусно и е незабележима за просто око. Картината "Златна есен", е призната за връх в творчеството на Левитан.
През 1984 г. Исак Левитан става член на група, известна под името "передвижници", покрай която се запознава с Николай Чехов - брат на Антон Павлович Чехов. Левитан и двамата братя Чехови си сътрудничат в издаването на илюстрованото списание "Москва".
Крепка дружба до края на живота ще свърже художника Исак Левитан с писателя-драматург Чехов.
37-годишният Исак Левитан вече е световно известен художник. Приемат го за член на Императорската академия на изкуствата. Става шеф на студио в училището, в което е учил.
Работата обема цялото му съществуване. До края на живота си Левитан не създава семейство и няма деца, но затова пък оставя над 1000 картини - акварелни, пастелни, графики и илюстрации, записани в Златния фонд на руското изобразително изкуство.
Последните си дни художнкът прекарва в дома на приятеля си Антон Павлович Чехов в Ялта. И двамата са неизлечимо болни и невероятно талантливи.
Брезова горичка“ (1885 – 1889)
Исак Левитан умира много млад - 40-годишен, през август 1900 г.
Погребват го в еврейско гробище, но 41 години по-късно преместват тленните му останки до гроба на най-близкия му приятел - Антон Павлович Чехов.
Еми МАРИЯНСКА