Любовта е извор

Концерт с музиката на Петър Дънов

Музикалното събитие е част от програмата на Сезон 2017/18 на Софийска филхармония

В концерта участват:

Национален Филхармоничен Хор "Светослав Обретенов", с диригент: Славил Димитров

Орган: Велин Илиев

Струнен оркестър Диригент и обработки: Петър Ганев

Солисти:

Марияна Панова − сопран/Цветана Бандаловска − сопран/Атанас Младенов − баритон/Стоимен Пеев − цигулка

Петър Дънов (1864-1944) е широко известен български философ, мистик и духовен реформатор.

Създател е на оригинално духовно учение, което развива принципите на християнството и дава методи за тяхното практическо приложение в живота на съвременния човек. Беседите и лекциите, изнасяни от него  в продължение на повече от 40 години, съдържат идеи за строежа на вселената, за еволюцията на човека, за обществото, културата, музиката, за мисията на българите и славянството в новата епоха на третото хилядолетие. Сред своите последователи той е известен повече с духовното си име Беинса Дуно, както и с нарицателното име "Учителя".     

Музикалното творчество на Беинса Дуно обхваща над 180 солови песни и инструментални мелодии, разнообразни по характер и предназначение. Музиката му, лесно достъпна за обикновения човек, е същевременно дълбоко съдържателна. Тя въздейства на всички нива на човешкото естество, като го пречиства и обновява.      Песните на Беинса Дуно са създадени в периода 1920-1944 г. Повечето от тях са върху негов авторски текст, като накои са написани на древния свещен език "ватан". Други са върху библейски текстове. Част от песните пресъздават природни картини, които се съотнасят с вътрешни душевни преживявания на човека. Беинса Дуно работи дълго време върху българската народна музика с цел да даде насока за подмяна на негативната образност в нея с ново, светло и оптимистично съдържание. Специален дял от творчеството му са мелодиите, предназначени за създадения от него колективен танц "Паневритмия", чиято цел е постигане на синхрон с природните енергии и ритми.     

Музиката на Беинса Дуно има мощен енергиен заряд. Той предрича, че в бъдеще талантливи музиканти ще създадат от нея мащабни музикални произведения.      

______________________________

Петър Ганев (цигулар, композитор и диригент) е роден през 1951 г. Той е потомствен последовател на Беинса Дуно и възприема духа на неговата музика пряко от своя баща Пеньо Ганев - музикант и фотограф на Учителя, един от първите негови ученици.      Петър Ганев е отличен познавач и изпълнител на музиката на Беинса Дуно. Той има водещо място в нейното популяризиране сред българската културна общественост. Завършва Музикалната академия в класа по цигулка на проф. Герги Бадев. Работи дълги години като водач в "Софийска филхармония" и след това в Камерен ансамбъл "Софийски солисти".  Концертира като солист и в камерни  ансамбли. Изпълнява барокова музика на различни старинни инструменти. Основава и ръководи  хор "Богомили" на общество "Бяло братство", както и множество инструментални състави към същото. Като композитор той прави многогласни обработки на музиката на Беинса Дуно за хор, оркестър и различни камерни състави, което дава възможност за нейната сценична реализация в различни музикални жанрове. Като цигулар, диригент и пианист Петър Ганев реализира стотици концерти с музиката на Беинса Дуно в България и чужбина и прави многобройни записи с нея. През 1994 г. представя  тази музика в Лондон и Кембридж.  Петър Ганев осъществява многобройни мащабни концерти на музиката на Беинса Дуно с най-престижните професионални български музикални състави - Национален филхармоничен хор "Светослав Обретенов", Камерен Ансамбъл "Софийски солисти" и др. с изтъкнати солисти на големите български сцени. 

Създава Ансамбъл "Музика Езотерика", състоящ се от струнен квартет и певци, чиято цел е разпространяването на музиката на Беинса Дуно в сценичен вид. През периода 2014-2016 г. Петър Ганев осъществява като диригент и автор на обработките цикъл от 7 концерта в зала "България" с хор, оркестър и солисти, в които за първи път представя цялото музикално творчество на Беинса Дуно по случай 150 години от неговото рождение.

Билети на касата на зала "България", за пенсионери - с намаление.

1/1