ДИПЛОМИ СРЕЩУ ФИДАНКИ
Закон изисква всеки ученик и студент да засади 10 дървета, за да получи дипломата си
Училищните власти във Филипините очакват появата на около 525 милиарда нови дървета на поколение
Редактор : / 4764 Прочита 4 Коментара
Снимка: iStock by Getty ImagesОпазването на екологията и природата е глобална тема, която става все по-остра всяка година. Филипинските власти решиха да подкрепят борбата за озеленяване на планетата и приеха нов закон, който изисква всеки ученик да засади 10 дървета. Едва след това младите хора имат право да получат дипломи или сертификати.
Снимка: iStock by Getty Images
Японски ученици се грижат за риби и накрая решават дали да ги сложат в тигана или да ги пуснат в океана
Нов закон във Филипините гласи, че всеки завършил училище или университет трябва да засади поне 10 дървета, за да получи дипломата си. Това нововъведение официално постави началото на студентската традиция за засаждане на дървета преди дипломирането.
Властите се надяват, че това ще помогне в борбата срещу глобалната промяна на климата. Авторите на закона очакват появата на около 525 милиарда нови дървета на поколение, което може значително да подобри екологичната ситуация.
Всяка година във Филипините около половин милион студенти завършват университети и колежи, което означава, че след 35 години завършилите ще са засадили 175 милиона нови дървета.
Снимка: iStock by Getty Images
Разсадът ще бъде засаден в мангрови гори, гори, природни резервати, в близост до военни съоръжения, на изоставени места и в определени градски райони. Властите казват, че дървесните видове ще бъдат избрани според местоположението, климата и релефа на района, а предимство ще бъде дадено на местните сортове. В допълнение към важната функция за пречистване на въздуха, законът ще способства за решаване на проблемите на околната среда.
Снимка: iStock by Getty Images
Министерството на държавното образование и Комисията за висше образование ще работят заедно за прилагането на закона на практика.
Филипините са една от държавите, които страдат най-много от обезлесяване. От 70% от зелените площи, които някога са обхващали територията на страната, до началото на 20 век са останали само 20%. Незаконната сеч остава основен проблем в страната, а липсата на дървета в някои райони увеличи риска от наводнения и свлачища. Новият закон ще помогне за подобряване на положението и ще даде на държавата по-добро екологично бъдеще.