ОТНОВО В ЧАС
Японски ученици се грижат за риби и накрая решават дали да ги сложат в тигана или да ги пуснат в океана
Въпреки, че програмата изглежда доста жестока, японските педагози смятат, че тя помага да децата да пораснат и да разберат стойността на живота
Редактор : / 1937 Прочита 11 Коментара
Илюстрация: iStock by Getty Images"Урок на живота" - необичайна учебна програма са въвели в японските училища. Ученици от средните класове в течение на няколко месеца се грижат за риби под ръководството на педагози. Накрая решават, да ги изядат или не. По този начин помагат на децата да разберат ценността на живота и и ги учат да вземат решения като възрастни.
Нестандартната програма е част от японски проект, който съдейства за съхранението на морската среда. Занятията се провеждат в много училища от 2019-та година насам.
Педагозите се стремят да покажат на децата колко е трудно оцеляването на аквакултурата, и да осъзнаят ценността на живота. Учениците самостоятелно отглеждат малките рибки, докато пораснат, като за това са необходими от 6 месеца до една година. Курсът завършва с решението да определят съдбата за подопечните си питомци - да ги слажат в тигана или да ги пуснат отново в океана.
Повечето от децата се привързват към морските си приятели, хранейки ги и грижейки се за тях дълго време. Някои от тях им дават имена и се отнасят с тях като с домашни любимци. Ако някоя рибка умре, на ученика дават нова, за да се учи от грешките.
Две седмици преди завършването на учебната година, учителят обявява, че те трябва да решат дали да изядат своите риби, или да ги пуснат в океана, където пък могат да бъдат погълнати от хищници или да попаднат в мрежите на рибари.
В един от класовете, 11 деца решават да изядат отгледаната от тях риба , а шест - да я пуснат в естествената й среда. Учителят поканил шеф готвач, който приготвил рибите пред очите на децата.
Но какво се случило?
Даже тези, които били решили да изядат своите питомци, не могли да преглътнат и залък.
Въпреки, че програмата изглежда доста жестока, японците смятат, че тя помага да децата да пораснат и да разберат стойността на живота.