Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Японската култура и атомните бомби в Хирошима и Нагасаки

БЕЛЕЗИТЕ ОТ ЯДРЕНАТА ТРАГЕДИЯ

Японската култура и атомните бомби в Хирошима и Нагасаки

Неизтребимото дърво "гинко" станало символ на надеждата в Япония

На 6 август 1945 г. в 8:15 ч. американският самолет В-29 хвърля в центъра на Хирошима уранова бомба с мощност 13 килотона.

Взривът е осъществен на височина 600 метра от повърхността на земята. В радиус на километър от епицентъра моментално загиват 90 % от хората. Оцелелите са изпепелени от огнен смерч, който се разразява на площ 11 кв. км. Разрушени са 80 % от сградите. От взрива моментално загиват 80 000 човека от 240-хилядния град. В следващите пет години от лъчева болест умират още 120 хиляди.

На 9 август 1945 г. САЩ хвърлят ядрена бомба над японския град Нагасаки. Оттогава, независимо от заплахата от ядрена война, нито един град не бил атакуван по този зловещ начин.

А в японската култура съществуват множество знаци за тази трагедия:

В японския език съществува терминът "хибакуша", който означава "хора, пострадали, но оцелели след атомните бомбардировки" в Хирошима и Нагасаки.

Още

Горящата пустиня Кувейт: Сeбастиао Салгадо разказва за войната в Залива

Горящата пустиня Кувейт: Сeбастиао Салгадо разказва за войната в Залива

Шест дървета гинко, намиращи се недалече от местата, където е паднала бомбата в Нагасаки, били силно наранени от взрива, но учудващото е, че не загинали. Скоро на изгорелите клонове се появили нови пъпки. Дървото "гинко" станало символ на надеждата в Япония.

Малцина знаят, че популярно чудовище - гигант Годзила, първоначално било измислено като метафора на взривовете в Хирошима и Нагасаки.

Всяка година на 6 август в Мемориалния парк в Хирошима се извършва церемония в памет на загиналите и точно в 8:15, часът на взрива, хората застиват за минута мълчание.

При децата, които се родили на тези, които са били в тези градове по време на взрива, не се проявили никакви мутации или сериозни патологии.

Още

"Арийката" Боргхилд утешавала войниците на Хитлер

"Арийката" Боргхилд утешавала войниците на Хитлер

Останалите живи след бомбардировките и техните деца били подложени на дискриминация, поради невежеството в обществото относно последствията от лъчевата болест. Много от тези хора трудно били приемани на работа и имали проблеми при сключването на брак, защото масово се смятало, че лъчевата болест е заразна и се предава по наследство.

Жителите на двата града твърдо са за унищожаването на ядерното оръжие в света, а кметът на Хирошима е президент на Движението за мир и за ликвидирането ядерния арсенала до 2020 година.

Олеандърът - това е официалното цвете на град Хирошима: това е първото растение, което започнало да цъфти след ядрения удар.

През 1958 година населението на Хирошима достигнало 410 хиляди души, и надвишило бройката на жителите преди войната. Днес в града живеят 1,2 милиона.

Около 10% от жертвите на взривовете в Хирошима и Нагасаки били корейци. Повечето от тях прозвеждали оръжие и боеприпаси за японските военни. И днес и в двата града има големи корейски общини.

Валерия КАЛЧЕВА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Познаваш ли ГЕРОИТЕ на 2023 г.?

Всеки може да номинира доброволец или журналист за Годишните награди за доброволчество на TimeHeroes

Два британски музея връщат временно златни и сребърни артефакти на Гана

Ценните предмети са били откраднати от британските военни по време на англо-ашантските войни през 1873-1874 г. и 1895-1896 г.

Изложба в Лондон пресъздава страданията на израелските заложници в Газа

Инсталацията "Глас от тунелите" е разположена в изоставена сграда в Източен Лондон и се основава на описанията на някои от освободените заложници

Магичните "Елхи на таланта" дават надежда на десетки талантливи деца

Коледната Благотворителна Еко кампания на Фондация “Стоян Камбарев” сбъдва мечтите на даровити деца от многодетни семейства

Изкуството и културата като интеграционна политика

Културна фондация А25 инициира и проведе първото по рода си изследване, посветено конкретно на културните потребности и на нуждите и достъпа до изкуство на украинските бежанци

Готви се национален протест: Народ без култура е народ без бъдеще!

"Години наред ние – творците от сценичните изкуства – работехме, без да протестираме. В резултат на това стигнахме до ситуация, която може да се определи единствено като унизителна", казват организаторите