БЕЛЕЗИТЕ ОТ ЯДРЕНАТА ТРАГЕДИЯ
Японската култура и атомните бомби в Хирошима и Нагасаки
Неизтребимото дърво "гинко" станало символ на надеждата в Япония
Редактор : / 2307 Прочита 0 Коментара

На 6 август 1945 г. в 8:15 ч. американският самолет В-29 хвърля в центъра на Хирошима уранова бомба с мощност 13 килотона.
Взривът е осъществен на височина 600 метра от повърхността на земята. В радиус на километър от епицентъра моментално загиват 90 % от хората. Оцелелите са изпепелени от огнен смерч, който се разразява на площ 11 кв. км. Разрушени са 80 % от сградите. От взрива моментално загиват 80 000 човека от 240-хилядния град. В следващите пет години от лъчева болест умират още 120 хиляди.
На 9 август 1945 г. САЩ хвърлят ядрена бомба над японския град Нагасаки. Оттогава, независимо от заплахата от ядрена война, нито един град не бил атакуван по този зловещ начин.
А в японската култура съществуват множество знаци за тази трагедия:
В японския език съществува терминът "хибакуша", който означава "хора, пострадали, но оцелели след атомните бомбардировки" в Хирошима и Нагасаки.
Шест дървета гинко, намиращи се недалече от местата, където е паднала бомбата в Нагасаки, били силно наранени от взрива, но учудващото е, че не загинали. Скоро на изгорелите клонове се появили нови пъпки. Дървото "гинко" станало символ на надеждата в Япония.
Малцина знаят, че популярно чудовище - гигант Годзила, първоначално било измислено като метафора на взривовете в Хирошима и Нагасаки.
Всяка година на 6 август в Мемориалния парк в Хирошима се извършва церемония в памет на загиналите и точно в 8:15, часът на взрива, хората застиват за минута мълчание.
При децата, които се родили на тези, които са били в тези градове по време на взрива, не се проявили никакви мутации или сериозни патологии.
Останалите живи след бомбардировките и техните деца били подложени на дискриминация, поради невежеството в обществото относно последствията от лъчевата болест. Много от тези хора трудно били приемани на работа и имали проблеми при сключването на брак, защото масово се смятало, че лъчевата болест е заразна и се предава по наследство.
Жителите на двата града твърдо са за унищожаването на ядерното оръжие в света, а кметът на Хирошима е президент на Движението за мир и за ликвидирането ядерния арсенала до 2020 година.
Олеандърът - това е официалното цвете на град Хирошима: това е първото растение, което започнало да цъфти след ядрения удар.
През 1958 година населението на Хирошима достигнало 410 хиляди души, и надвишило бройката на жителите преди войната. Днес в града живеят 1,2 милиона.
Около 10% от жертвите на взривовете в Хирошима и Нагасаки били корейци. Повечето от тях прозвеждали оръжие и боеприпаси за японските военни. И днес и в двата града има големи корейски общини.
Валерия КАЛЧЕВА