Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Пловдив дава седем милиона за култура, София - два

КУЛТУРА, МЕДИИ И ТУРИЗЪМ

Пловдив дава седем милиона за култура, София - два

Конференцията "Медии и туризъм" в града под тепетата обедини за общи усилия двата сектора

Конференцията "Медии и туризъм". От ляво на дясно: Екатерина Кючукова от УС на СБЖ, Наско Начев - председател на ПЖД "Глас", зам.кметът по „Култура, археология и туризъм“ на Община Пловдив Пламен Панов и председателят на СБЖ Снежана Тодорова

Пловдив събра в Дома на културата "Борис Христов" журналисти от София, Бургас и Пловдив на конференция на тема "Медии и туризъм". Събитието бе организирано по повод 180 години от началото на българската журналистика и 130 години от създаването на организирано журналистическо движение в страната.

Форумът "Медии и туризъм" бе организиран от пловдивските дружества към Съюза на българските журналисти, в партньорство с Община Пловдив.

Участниците в конференцията разглеждат мозайките в базиликата "Ирини" в Пловдив / Снимка: Impressio

Домакините от Пловдив бяха организирали динамична програма за гостите си след конференцията, за да покажат с гордост значими културни постижения на община Пловдив. На самата конференция заместник-кмета по "Култура, археология и туризъм" на Община Пловдив - Пламен Панов отбеляза, че общината е гласувала бюджет от 7 милиона лева за култура през настоящата година.

В тази връзка само да отбележим, че средствата в бюджета на столицата са едва два милиона.

Групата журналисти на разкопките в Римски терми, Хисаря / Снимка: Impressio

Г-н Панов запозна гостите с актуална информация за политиките на община Пловдив, реализирани чрез Културния календар, който обхваща множество прояви с местно, национално и международно значение, свързани с опазване на културното наследство и памет, обогатяване на културната идентичност, подобряване на достъпа до култура на жителите на общината чрез децентрализиране на културните процеси, развитие на изкуството, творческите и културни индустрии и културния туризъм.

Изобщо, с популяризиране на културата на Пловдив по света.

Старосел / Снимка: Impressio

Конференцията бе открита от председателя на УС на СБЖ Снежана Тодорова. Тя подчерта, че "Пловдив е един от българските градове, в които журналистиката ни има сериозна биография още преди Освобождението". В Пловдив д-р Иван Богоров редактира първото българско специализирано периодично издание (на икономическа тематика) - сп. "Журнал за наука, занаят и търговия", което започва да се печата в Белград през 1862 г. Найден Геров публикува статии в тогавашния периодичен печат в подкрепа на борбата за църковна независимост.

Снимка: Impressio

"От Пловдив Христо Г. Данов прави много популярния "Летоструй или домашен календар" (1869-1876), печатан във Виена. Йоаким Груев изпраща редовно дописки до "Цариградски вестник", рекордьор сред тогавашните вестници с 14 години живот. И още много, много други", каза в откриващия панел Наско Начев, председател на ПЖД "Глас", който бе в ролята на модератор на конференцията.

Част от рисунките в Старо Железаре, които станаха световно известни / Снимка: Impressio.dir

Домакините отбелязаха, че от пандемичните ограничения заради ковид, туристическият сектор в Пловдив пострадал сериозно, в сравнение с отбелязания ръст през 2019-а, когато градът беше Европейска столица на културата. Но днес по данни на НСИ за 2023 година, общият брой реализирани нощувки в местата за настаняване за 2023 година възлиза на 661 967, и регистрира ръст от 28 % спрямо предходната 2022-ра, и 30% в сравнение със същия период на 2019-а.

Пловдив е град, изграден върху пластове древност / Снимка: Impressio

Г-н Панов представи пред участниците и гостите на конференцията информация за дейностите по редица проекти на общината и програмата "Културно предприемачество, наследство и сътрудничество", в която са включени 7 културни институции - Градска художествена галерия, Регионален исторически музей, Регионален археологически музей, Регионален етнографски музей, Регионален природонаучен музей, Народна библиотека "Иван Вазов" и ОИ "Старинен Пловдив".

Партньор на община Пловдив е Cross-Cultural Introduction AS (CC-Intro AS) от Норвегия.

Изглед от Пловдив / Снимка: Impressio

Проектът включва подобряване на условията и качеството на представяне на богатото културно наследство на Община Пловдив чрез реновиране и прилагане на интерактивни методи в седемте културни институции в рамките на града. Реализираните дейности включват: обновяване и ревитализиране на помещения; закупуване на витрини за постоянните експозиции и техника за интерактивно представяне на експонатите; разработване на мобилно приложение - тип quest игра, включващо аудио гайд, което представя сградите, залите и част от експонатите на културните институти по интригуващ за посетителите начин.

Снимка: Impressio.dir

За пръв път пред медиите бяха съобщени детайли за новото мобилно приложение "АртиФакт Пловдив" (ART&FACT PLOVDIV), създадено по проекта, което свързва всички културни институции в Пловдив. То цели да привлече повече млади хора да посетят културните институти на Пловдив, да предизвика интерес към културното наследство на града у българските и чуждестранни туристи, както и да направи по-интересно и завладяващо преживяването на посетителите вътре в самите експозиции.

Изглед към вила "Юстина" / Снимка: Impressio

Екатерина Кючукова от пловдивското дружество на СБЖ и член на Управителния съвет на съюза изнесе презентация за работата на журналистите от град Пловдив. По изключително завладяващ начин - чрез видеа, гостите имаха възможност да се запознаят с част от богатата история на медиите и журналистите в град Пловдив.

Археологическият музей в Хисаря / Снимка: Impressio

Презентация направи и Георги Найденов, председател на ПДЖ "Европрес", президент на Международната академия "Европрес" и на фондация "За хората с добри сърца". В словото си той подчерта, че туризмът е немислим без мир и добросъседски отношения между държавите, а културата е най-успешният посланик на мира.

Енотеката на вила "Юстина" / Снимка: Impressio

Гостите разгледаха Епископската базилика на Филипопол, "Вила "Юстина", Тракийската гробница в Старосел, Римските терми в Хисаря и други емблематични места за туризъм в един от най-древните, най-зелените и най-красиви градове на България.

Изглед от парка в Пловдив / Снимка: Impressio

Привечер пловдивчани откриха тържествено Дондуковата градина. Хубавото време, противно на прогнозата за дъжд, позволи градът да се изпълни с хора и празничното настроение да завладее всички паркове и улици.

  Откриване на Дондуковата градина в Пловдив / Снимка: Impressio

Пловдив даде пример за обмяна на опит и за креативно сътрудничество, как културата може да допринесе за развитието не само на туризма, но на всички сектори, които влияят върху начина ни на живот.

Impressio.dir

Още Виртуозна новина - Ингви Малмстийн в Пловдив!

Виртуозна новина - Ингви Малмстийн в Пловдив!

Още Спектакълът "Одисей" на Драматичен театър - Пловдив ще открие театралния фестивал MITEM

Спектакълът "Одисей" на Драматичен театър - Пловдив ще открие театралния фестивал MITEM

Още Фестивалът ФРАНКОФОЛИ отново в Пловдив през юни

Фестивалът ФРАНКОФОЛИ отново в Пловдив през юни

Още За 27-и път се откри фестивалът за документално и анимационно кино "Златен ритон"  в Пловдив

За 27-и път се откри фестивалът за документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив

 

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Как скърбят слоновете, едни от най-умните животни в света

Те са документирани да галят починалия, да пазят трупове, да погребват мъртви тела и дори да плачат

При пожарите в Лос Анджелис някои творци загубиха не само домовете си, но и цялото си творчество

"Лос Анджелис не е само богати и известни личности, чиито гигантски имения бяха разрушени", казва визуалният артист Андреа Бауърс, която помага на колегите си да се възстановят след стихията

Най-голямата скъпоценност в Кьолн: мощите на тримата влъхви

Кьолн притежава уникално съкровище - в златно ковчеже в Кьолнската катедрала от векове се съхраняват мощите на тримата влъхви Каспар, Мелхиор и Балтазар. Но как ценните реликви от Ориента се оказват в града край Рейн?

Каква ще бъде новата 2025 година според "Вечен календар" от 1860 г., съхраняван във Видинския музей

Според написаното във владеещата планета през 2025 година е Марс, със зодията на Везните, в жилището на Венера. Показва се, че годината ще е студена, и с бури, но и много топла, сено ще има много

Тръненият венец на Исус Христос се завърна тържествено в "Нотр Дам" за публично поклонение

Венецът е изплетен от тръни и е бил положен на главата на Исус Христос преди разпъването му на кръста в Йерусалим, с цел пародиране на царска корона

Близо 50 Елхи на таланта озариха София пред НДК

Десетки благодетели, дарители и деца изпълниха уютното арт-пространство на Casa Libri, за да отпразнуват за шеста година Коледната благотворителна кампания на Фондация "Стоян Камбарев" и Деси Тенекеджиева