Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Грузинка, омъжена за българин, изпя първия роден химн на акушерките

ЖИВОТЪТ

Грузинка, омъжена за българин, изпя първия роден химн на акушерките

5 май - Международен ден на акушерката

Нино Гамгонеашвили от дуета NAZAR & NINO следва специалността "Акушерка" към ФОЗ на Медицински университет - София. През 2016 г. тя стана Студент на годината на Факултета по обществено здраве и изпълнител на първия химн на акушерките, написан специално за празника. Интересна е съдбата й на певица, която решава да се посвети на тази благородна професия.

"Да усетиш живота в ръцете си!.."

"За да вършиш работата си с душа и сърце, трябва да го носиш отвътре! А аз винаги съм искала това, още от малка", казва Нино. Тя е от аристократичен грузински род, в който браковете се "уреждат" от родителите. И макар че нейните са хора със съвременно мислене - майка й е пианистка от Тбилиската опера, а баща й футболен треньор, замалко не я омъжват "по традиция". Нино отказва да се подчини на старовремските нрави и заминава при приятелка на майка си в Истанбул. Именно там среща току-що завършилия Ориенталистика Димитър Колев-Назар, който вече е солов изпълнител, известен в Сърбия. Любовта между двамата пламва от пръв поглед и решават да се оженят.

Нино Гамгонеашвили-Колева

Нино става българска булка, а на роднините й в Грузия им трябват 2 години, за да се отсърдят. В крайна сметка баща й най-накрая й прощава, и изпраща 300-годишните рогове на мъжете в рода, на съпруга й Митко, в знак че го е приел за съпруг на дъщеря си.

Дуетът NAZAR & NINO създава песни в баладичен и етно стил. Двамата съпрузи спечелват сърцата на публиката в няколко балкански страни, както и множество награди от фестивалите в Загреб и Памуккале.

Дуетът "Назар и Нино" на сцената

Имат издадени няколко албума. И изведнъж, Нино решава, че ще следва. Не каквото и да е, а акушерство. И не просто учи, а учи здраво, така че е през 2016 г. е отличена за Студент на годината, участва в конференции и симпозиуми по специалността.

Нино с приза Студент на годината

Съчетава пеенето със следването и е убедена, че е избрала правилния път. "Не виждам по-благородна професия от тази да бъдеш до жената, когато тя става майка и вижда рожбата си за първи път. Няма да крия, че когато за първи път влязох в родилна зала, за няколко секунди изпитах разнородни чувства - и радост, и възхищение, и страх!.. Същото усещане ме обзе, когато за пръв път взех в ръцете си новородено! В тази професия човек разбира колко ценно нещо е животът. Може да прозвучи банално, но е така. Трябва човек да го изпита, за да разбере!..", казва младата жена, която изпя от душа и сърце, първия химн на акушерките у нас. Музиката, естествено, е на съпруга й - Димитър Колев-Назар.

На 5 май светът отбелязва Международния ден на акушерката. Професионалният празник е учреден през 1991 г., по инициатива на Международната конфедерация на акушерките (МКА). Идеята е общественото внимание да се насочи към значимостта на акушерската работа в световен мащаб. През миналата година броят на акушерките в България е около 3700, но ниското заплащане все повече отказва работещите в тази благородна професия. Министерството на здравето отбелязва сериозна криза в този сектор. По данни на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, през последните години, 95 на сто от току-що завършилите акушерки, напускат България. Това е много тревожен факт. Още повече, че съвременното здравеопазване изисква да се регламентират структури като Центровете за майчино и детско здраве, където именно акушерки извършват женските консултация, с цел подпомагане на бъдещите млади майки за майчинството.

Еми МАРИЯНСКА

 

 

 

 

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Познаваш ли ГЕРОИТЕ на 2023 г.?

Всеки може да номинира доброволец или журналист за Годишните награди за доброволчество на TimeHeroes

Два британски музея връщат временно златни и сребърни артефакти на Гана

Ценните предмети са били откраднати от британските военни по време на англо-ашантските войни през 1873-1874 г. и 1895-1896 г.

Изложба в Лондон пресъздава страданията на израелските заложници в Газа

Инсталацията "Глас от тунелите" е разположена в изоставена сграда в Източен Лондон и се основава на описанията на някои от освободените заложници

Магичните "Елхи на таланта" дават надежда на десетки талантливи деца

Коледната Благотворителна Еко кампания на Фондация “Стоян Камбарев” сбъдва мечтите на даровити деца от многодетни семейства

Изкуството и културата като интеграционна политика

Културна фондация А25 инициира и проведе първото по рода си изследване, посветено конкретно на културните потребности и на нуждите и достъпа до изкуство на украинските бежанци

Готви се национален протест: Народ без култура е народ без бъдеще!

"Години наред ние – творците от сценичните изкуства – работехме, без да протестираме. В резултат на това стигнахме до ситуация, която може да се определи единствено като унизителна", казват организаторите