Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Дизайнерските стенни часовници - арт или кич?

ЕКСПЕРИМЕНТАТОРИ

Дизайнерските стенни часовници - арт или кич?

Най-умопомрачителните модели на пазара

В своя "Трактат за пясъчния часовник" немският писател Ернст Юнгер говори за връзката "между колелото и времето". Зъбците на колелото задвижват други по-малки колелца , които предават това движение на стрелките на циферблата.

Така е "роден" механичният часовник. Той е усъвършенстван модел на древните воден и пясъчен часовници, след които е имало астрономически часовници, след тях т.нар. китайски часовници и прочее нови и все по-усъвършенствани "броячи" на времето.

Първи бележки за часовников механизъм откриваме в "Рай" на Данте. Първите стенни часовници са в Милано и Падуа. Първият джобен часовник датира от 1364 г. Авторът му е Петер Хенли. Първият часовник с махало се появява през 1657 г. Като повечето големи изобретения, и часовникът, отброяващ с точност секундите, е изобретен през Ренесанса.

През 1680 г. англичанинът Уилям Клемънт изобретява такъв регулатор, който да позволява деленето не само на секунди, но на части от секундата. Предишните тежести и махалото, са заменени със стоманени пружини. През 1759 г. е изработен първият точен хронометър от Джон Харисън, а през 1927 г. в лабораториите на Бел са изработени първите часовници с електрическо регулиране с кварц. След Втората световна война, през 1949 г. в САЩ е регистриран първият атомен часовник.

След като е усъвършенстван самият механизъм, идва времето на дизайнерите. Те са особено изобретателни при ръчните часовници, но при стенните въображението им направо не знае граници. В моделите за стенни часовници има дизайнерски трактовки, които претендират за изкуство. Разнообразието е толкова голямо, че човек се чуди на въображението, което ги е родило. Някои от тях наистина са арт, но други са си направо казано - откровен кич. Преценете сами:

Плейбой завинаги!

Бъди "Айнщайн" на своето време!

Под дървото...

Подходящ за спалнята на математик

Часовник "Кама сутра"

Постмодернизъм, "назаем" от Ренесанса

Часовник-тиган, подходящ за кухнята

Бъдете там, където времето е друго...

Еми МАРИЯНСКА 

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

София посреща седмото издание на международния фестивал за дизайн МЕЛБА

Акцентът върху световните тенденции идва с международния симпозиум Мелба (02.11), който предлага лекции на забележителни специалисти със световна кариера в областта на дизайна, илюстрацията, продуктовия дизайн, кураторската работа

Изложбата "Преглед на българския дизайн" изследва живота на изображението и копията му различни печатни медии

Поредицата по традиция поставя началото на ежегодния фестивал за дизайн МЕЛБА (1-10 ноември 2024)

Дизайн, дизайн и пак дизайн!

Билетите РАННО ПИЛЕ за международния симпозиум за дизайн "Мелба" са вече в продажба

Седмото издание на международния фестивал за дизайн МЕЛБА се завръща с разнообразна програма

Десет дни изложби, творчески работилници, дискусии и еднодневният симпозиум МЕЛБА ще предложат и тази година организаторите от Комплект

Събират корици на въображаемото градско списание The Sofianer в изложба

"Култовото списание The New Yorker със своя градски дух и класическа визия дава началото на глобално движение, в което градове от цял свят правят своите въображаеми корици

Компютърните платки като изкуство - Елиас Симе и инсталацията му на Венецианското биенале

Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery