ИСТОРИЯ НА ОПЕРАТА В БЪЛГАРИЯ
Операта в Русе празнува 100 години от създаването си
На 25 февруари 1919 г. е основана Оперната дружба - институцията, която след различни трансформации познаваме днес
Първите ми спомени са от началото на 50-те години на миналия век ! Във военния клуб ,където аз бях с родителите ми , пяха двама оперни певци : Брилянта Кеворкян и Алексей... /Забравила съм вече фамилията му /. Тогава аз бях в отделенията все още.
Първата постановка през април 1919 г.е била "Тахирбеговица", втората -през октомври - "Камен и Цена". Третата е трябвало да бъде в началото на 1920 г. "Продадена невеста", но к8метът - комунист Ростислав Блъсков рекъл, че няма пари за нея. (А за театъра е намерил пари за заплати на актьорите!) Това е неподправената истгина. А първият с8имфоничен концерт е бил през 1914 г. А "Филхармоничната дружинка" е била подразделение на д-во "Лира", основано през 1891 г. Русензци, научете своята история. И направете нещо, за да се осъщедстви идеятана Петър Данаилов - на площада пред операта да се поставят бюстовете на музикантите, к7оито са допринесли за музикалната култура на Русе - придошли или излезли от този дунавски град.
Операта работеше добре когато диригент беше Методи Матакиев режисьор Франческо Привитера и импресарио Улте след това ниският гений я съсипа само за няколко години.
Къде пред оперните театри по света има паметници на композиторите че нещо не се сещам?
От своето създаване през 1949, Русенската опера играе своите спектакли в Доходното здание. В сградата на Операта влиза едва през февруари 1956. Освен това спектаклите на предшестващите формации също са се състояли на сцената на Доходното здание.
Да добре. 100 години, а дълговете от 2 000 000 за последната година май се удвоиха. На фалит отива.
Ъммм, първите 2 снимки са на сградата на русенския театър, което си е отделна институция. Третата си е Операта, която дълги години приютяваше и театъра, чиято сграда търпеше епохална (обхванала две епохи - социализма и демокрацията) реконструкция, а по някое време и горя. Операта в сградата на театъра обаче не е работила, освен инцидентно. Пред сградата на операта дълго време стоеше голяма статуя на Георги Димитров, която местните наричаха "композитора" - по аналогия с повечето оперни сгради по света.
Улеснения и привилегии за регистрирани потребители: