Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Столичната библиотека представя уникални пътеписи за Витоша от XVI и XVII век

КАМПАНИЯ "БИБЛИОТЕКА В ПЛАНИНАТА"

Столичната библиотека представя уникални пътеписи за Витоша от XVI и XVII век

Изложбата може да бъде разгледана на поляната пред хижа "Алеко" тази неделя от 10:00 до 14:00 часа

Хижа "Алеко" на Витоша (Снимка: Shutterstock)

За трета поредна година Столична библиотека участва с кампанията си "Библиотека в планината" в традиционните национални чествания на Българския туристически съюз по повод организираното от Алеко Константинов масово изкачване на Черни връх и създаване на организирано туристическо движение в България, съобщиха от библиотеката.

На 26 август (неделя) от 10.00 до 14.00 ч. на поляната пред хижа "Алеко" всички посетители ще могат да разгледат изложба, в която основният акцент са записките на чужди пътешественици от XVI и XVII век, които описват планината Витоша, съобщава БТА.

Най-старият пътепис е от 1550 г. на Катарин Цен. Изложбата представя и пътните бележки на османския пътешественик Евлия Челеби (XVII век), както и тези на Ами Буе от 1836 г. и на Константин Иречек от 1888 г. Голяма част от пътешествениците, които може да наречем "първите туристи и планинари", по професия са дипломати, офицери, геолози.

Експозицията показва творбите на Алеко Константинов в детския периодичен печат в периода 1878-1944 г., моменти от създаването на туристическото движение, инициирано от Алеко Константинов с първия му излет до Черни връх през август 1894 г. и още много интересни факти от редки издания, съхранявани във фондовете на Столична библиотека.

Посетителите ще могат да се насладят и на планински четения с поетите Оля Стоянова и Лъчезар Лозанов, както и да станат читател с безплатна едногодишна карта, осигуряваща достъп до богатите книжни и електронни ресурси на Столичната библиотека.  

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

„Сингулярност“ от Балсам Карам - новият литературен глас на Швеция (откъс)

В неназован крайбрежен град майка на семейство, избягало от война в неназована страна, търси изчезналата си дъщеря

Георги Господинов и Анджела Родел са сред носителите на наградите "Рицар на книгата" за 2023 г.

"Рицарите на книгата са преди всичко донкихоти. Мисля, че те и двамата точно в този смисъл биха разбрали и приели наградата" , каза Биляна Курташева, която прие призовете от името на Господинов и Родел

Световноизвестният художник Кантен Гребан за първи път рисува за българските читатели

Неповторимата илюстрация на издателство "Дъбови листа" ще бъде показана на предстоящия Пролетен панаир на книгата

Френският драматург Пенда Диуф е почетен председател на журито на "Изборът на награда "Гонкур" в България"

Общо 56 ученици и студенти, обединени в осем екипа, ще изберат своя роман фаворит

Салман Рушди издаде новата си книга "Нож"

В много отношения "Нож" е толкова забележителна с духа, който споделя с другите книги на Салман Рушди, колкото и с откровените и ужасяващи описания на нападението, което едновременно е променило и не е променило живота му

Над 4000 книги, заграбени от берлинската Еврейска равинска семинария, са открити в Прага

Книгите произхождат от колекцията на Висшия институт за еврейски изследвания в Берлин, който е закрит и разграбен от нацистите през 1942 г.