Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Потомка на Йордан Йовков ви кани в "Галерия от светове"

ПЪРВИ РОМАН

Потомка на Йордан Йовков ви кани в "Галерия от светове"

Йова Станкова пише от Кейптаун за женското възприемане на света и дългия път към себе си

Нов автор провокира вниманието на родния читател. Това е Йова Станкова, чиято първа книга "Галерия от светове" вече е на книжния ни пазар.

Йова Станкова

Романът е писан по време на престоя й в Кейптаун, Южна Африка и е проява на женското възприемане на света. Книгата предизвиква интерес още с корицата си, илюстрирана с картина на един от най-известните ни художници - проф. Христо Стайков.

"Първоначално идеята ми беше да съчетая изкуството и свободата на твореца, като мечтано от мен място и мислено да се пренеса в този свят. Галерията се оказа това бездънно място на потенциал, и същевременно затворено като пространство и дори изолирано от останалия свят", разказва за начинанието си младата писателка Йова Станкова.

При официалното представяне на книгата проф. Цветана Хубенова квалифицира "Галерия от светове" като пост-пост модерен роман, който обаче излиза от рамката на понятието и дава началото на друг вид течение в съвременната литературата в България.

Самата авторка анонсира в резюмето, че произведението й е написано от жена за жена. Подчертава, че като жена пише хаотично и емоционално опитвайки се да предаде чувствителност на героините, така че не само жените да съпреживеят емоцията на героинята.

"Дори е препоръчително четиво за господата, тъй като представям един аспект на женското мислене и същност, който никоя дама не би си признала дори пред приятелките, а още по-малко пред представителите на мъжкия пол", разяснява Станкова.

Героинята е млада жена, която след развода със съпруга си, заможен руснак, остава да живее в неговата галерия в София. Чрез изкуството тя се опитва да намери себе си, смятайки, че така може да запълни празнотата в живота си. Чрез различните образи героинята нарцистично се оглежда като в огледало и така проумява смисъла на всеки спомен и на всяка несполука, като ги превръща в потенциал за оцеляване и метаморфоза. Отвореният край създава предпоставка за още метаморфози извън текста и сюжета, които неизбежно остават за читателя.

Ежедневните разсъждения не присъстват в романа, героините са по-скоро изолирани и освободени от задължения. Това създава една различна среда, в която се развива точно това задълбочено взиране навътре в човека, което е повлияно изцяло от женската същност на безкрайна нежност и духовна красота. Мъжът, читател ще е изправен пред до сега рядко разкривано пространство и аспект на женското мислене, уверява писателката.

Любовта към писането може би не е случайна за Йова Станкова. Тя е потомка от рода на Йордан Йовков, като нейната прабаба е негова племенница.

"От разказите на баба ми Йова знам, че в техният род, по майчина линия се среща доста често името Йордан, Йовко и Йова. Аз също съм кръстена на баба ми Йова. Нейната майка , т.е. моята прабаба се е казвала Пена и от баба ми знам, че са наричали Йордан Йовков вуйчо", разказва спомените си младия автор и допълва:

"Сега, когато съм в България ми предстои да изследвам по-задълбочено рода, за да знам точната потомствена връзка с род, който води началото си от Жеравна. Въпреки това се радвам, че съм израснала като дете през летата в Добруджанския край и творчеството на Йордан Йовков ми е било много близко".

Йова Станкова

Йова Станкова е родена през 1982 година в София. Животът й обаче от ранна детска възраст протича в Ангола, Африка, където посещава руско училище, по времето на гражданската война в страната. В онези години баща й е посланик в Ангола. По-късно семейството й се прибира в България, а през 2001 година Йова завършва езиковата гимназия 125 СОУ "Професор Боян Пенев", с преподаване на френски език. Същата година заминава за Мюнхен, където няколко години по-късно се дипломира в "Лудвиг Максимилиан Университет" по специалностите: "Наука за религията", "Политология" и "Руски език". След дипломирането си заминава за Кейптаун, Южна Африка, където се отдава изцяло на писането на дебютния си роман.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

За първи път на български език излиза пълното издание на "Произходът на тоталитаризма" от Хана Арент

"Произходът на тоталитаризма" включва трите ѝ основни части - "Антисемитизмът", "Империализмът" и "Тоталитаризмът". Това е най-ранният труд на авторката, публикуван през 1951 година

Куба отвъд стереотипите оживява във вълнуващото издание „Кубинците“ от Антъни ДеПалма

Журналистът и дългогодишен кореспондент на New York Times изследва живота на обикновените кубинци по време и след епохата „Кастро“

Световноизвестни писатели и илюстратори пристигат в София за Международния литературен фестивал за деца и младежи

Утре на 1 юни, Фестивалът ще отбележи Деня на детето с изключително богата програма, акцент в която е срещата с финландския писател Томи Контио и художничката Елина Варста - авторите на поредицата "Куче на име Коте"

"Хора с прякори. Тъжни разкази" от Божидар Манов (откъс)

По думите на автора героите на новата му книга никога не са излизали от паметта му

Истории от Родопите са събрани в книга с благотворителна кауза

Тиражът е изцяло благотворителен, а приходите от продажбите й ще бъдат преведени в полза на фондация "Искам бебе", разказва авторката