Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Надя Тодорова: Един живот в пет тетрадки

ЛЮБИМЦИ

Надя Тодорова: Един живот в пет тетрадки

Ръкописът на "голямата актриса на малките роли" ще бъде представен в София, Асеновград и Пловдив

"Сериозно, Екиме, защо не вземем да забегнем двамата, да напуснем тоя прованс?" - Надя Тодорова и Стефан Данаилов в "Дами канят" на режисьора Иван Андонов (1980)

Мемоарите на Надя Тодорова, която ни разсмиваше в най-добрите български комедии ("Опасен чар", "Дами канят", "Господин за един ден", "Двойникът", "Адио, Рио" и др.) вече са отпечатани под заглавие "Един живот в пет тетрадки" ("Книгомания").

В основата на новата книга е залегнал ръкописът на актрисата, върху който тя е работила през последните 10 г. от живота си.

Дъщерята на "голямата актриса на малките роли" Антоанета Теменугова пристига от Прага за тройната премиера на книгата "Един живот в пет тетрадки".

- София: 20 юни, 18,00 часа, кино "Одеон";

- Асеновград: 21 юни, 18,00 часа, читалище "Родолюбие";

- Пловдив: 22 юни, 19,00 часа, клуб "Петното на Роршах".

Антоанета Теменугова работи като реставратор в чешката столица, но идва у нас като специален гост при представянето на мемоарите на майка си в София, в Асеновград и в Пловдив, където ще отговаря на въпроси и ще разказва свои спомени.

Дъщерята на актрисата ще обясни и как точно се е зародила идеята за ръкописа, залегнал в основата на тази книга.

"Значи така решихме да ги подредим на масата: роднина - милиционер, роднина – милиционер..." - Маргарита Карамитева, Георги Русев, Надя Тодорова и Тодор Колев в "Опасен чар" (1984)

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

"Един живот в пет тетрадки" е разходка в миналото на талантлива актриса с малки роли в киното и с големи - в театъра. Това е историята на нейната кариера, но и максимално доближаване до преживяванията й извън светлината на прожекторите.

За пръв път Надя Тодорова допуска публиката толкова близо до себе си, позволява й да надникне и в най-смешните, и в най-драматичните житейски ситуации.

Надя Тодорова и Стефан Данаилов в "Дами канят" на режисьора Иван Андонов (1980)

От "Един живот в пет тетрадки" читателят ще научи как тя се е запалила по киното покрай немите филми, прожектирани от баща й в първото кино в Станимака (днес Асеновград), как се е появила на вестникарска снимка като 8-годишна балерина и защо е предпочела театъра пред правото.

Ще разбере как са преминали срещите й с цар Борис III и с Тодор Живков, какво е научила от Константин Кисимов и от Любен Гройс, защо й се е доверил Валери Петров, как се е сприятелила с Невена Коканова, с Иван Андонов и с други именити колеги.

Ръкописът е допълнен с интервюта и случки, разказани от Боряна Пунчева, Мария Статулова, Георги Мамалев, Люба Маричкова, Георги Тошев, Ангел Бончев и Георги Папакочев.

А представянето му пред публика е още един повод да си припомним изкуството на Надя Тодорова година след смъртта й на 21 юни 2016-а.

В нейна памет софийското кино "Одеон" ще пусне мини панорама с пет от най-обичаните филми с нейно участие. На прожекциите на "Дами канят", Двойникът" , "Войната на таралежите", "С любов и нежност" и "Покрив" ще се влиза безплатно.

С тази книга издателство "Книгомания" слага началото на нова поредица - "Любимци на публиката". В нея ще излизат биографии, автобиографии и мемоари на най-обичаните български артисти.

С Петър Слабаков във филма "Покрив" (1978)

"Един живот в пет тетрадки":

"...Бях осемгодишна, когато за Коледа ме избраха да играя "Танца на снежинката" край общоградската елха. Ушиха ми пачка от бяла разтегателна хартия, цялата обсипана с лъскави пайети..."

Такава е Надя Тодорова през 1933-а, когато още не предполага каква популярност ще й донесе киното и колко награди - театърът. Но дали сме я познавали истински? Ето че с тази книга имаме шанса да я доближим така, както не сме си и мечтали. "Книгомания" за пръв път публикува последната изповед на любимата актриса - пет изписани на ръка тетрадки. Животът й, разказан от първо лице.

Надя е откровена до смях и до сълзи за детските си копнежи и за любовните драми, за срещите с големите в изкуството, за брака и за майчинството, за приятелствата с Невена Коканова, Любен Гройс, Иван Андонов... А читателят може да проследи как на фона на войните, провинциалния пасторал и смяната на режимите момиченцето от Асеновград, плахо стиснало ръката на цар Борис III, се превръща във фурията, вдигнала ръка за "Хайл Хитлер" срещу Тодор Живков.

Надя Тодорова (1925-2016) е родена в семейството на първия кинопрожекционист в Асеновград и расте с филмите на Чаплин. След гимназията я пращат да учи право в София, но тя предпочита да е артистка в местната общинска трупа. Там обира овациите като Юрталанката от "Снаха" и Злата от "Криворазбраната цивилизация", с която печели награда на национален преглед. Следват още два приза, покани от театрите в Смолян, Сливен, Пазадрджик и Габрово, както и още главни роли (в "Мъжемразката", "Госпожа Министершата", "Вампир", "Евгения Гранде"). За киното я открива Иван Андонов. Малки, но запомнящи се образи й поверяват и Николай Волев, Рангел Вълчанов, Людмил Стайков, Иванка Гръбчева, Джеки Стоев.

Малко преди да си отиде на 90, актрисата завършва първия си и единствен мемоарен ръкопис "Един живот в пет тетрадки".

Няма как да изброим всички филми с участието на Надя Тодорова - те са над 40. Но винаги ще помним нейната екстравагантна Мадам от хотел "Америка" в "Господин за един ден" на Николай Волев, Теменугова от "Вчера" на Иван Андонов или Худерова от "Войната на таралежите" на Иванка Гръбчева.

Надя Тодорова и Стефан Данаилов в "Дами канят" на режисьора Иван Андонов (1980)

Култови са репликите й като Кулишева от "Двойникът" ("Какво да правя, пуснаха чушки - до обяд щяха да свършат!"), като Седларова от "Опасен чар" ("Значи така решихме да ги подредим на масата: роднина - милиционер, роднина - милиционер.."), като Димитрова от "Дами канят" ("Сериозно, Екиме, защо не вземем да забегнем двамата, да напуснем тоя прованс?") Всички те само още веднъж потвърждават максимата: "Няма малки и големи роли, има малки и големи актьори".

"Личеше си, че в някои сценарии са вмъкнати роли, писани специално за Надя Тодорова. Това винаги е голямо постижение за една актриса." - Георги Мамалев

"Надя преминаваше от живота към играта почти без преход.Толкова беше естествена и истинска." - Люба Маричкова

"Тя имаше нежно чувство за хумор, понякога взривно. Защото нейната енергия, нейната душа беше като вулкан." - Мария Статулова

ИЗБРАНО
Коментирай1

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Създателят на легендарните The Who разказва за тревожните години на рокендрола (откъс)

Книгата на Пийт Таузенд представлява стъписваща въртележка от незабравими герои, видения за рая и ада и размисли за творчеството, гениалността, лудостта и безпокойствата на съвременния живот

Бихте ли пренаписали съдбата си, ако това означава да изгубите част от миналото си? (откъс)

"Луна във водата" от Саманта Сото Ямбао скоро ще бъде в ръцете на читателите

"Походът на книгите" стартира от Панаира на детската книга в Болоня

Инициативата има за цел да насърчи любовта към четенето сред децата и младите хора, като популярни личности четат на най-малките своите любими творби и им предават магията на книгите

България участва на 62-ото издание на Международния панаир на детската книга в Болоня

Изложбата "Подир думите. 19 български илюстратори на детски книги" е с куратори Антон Стайков и Свобода Цекова

"Аз, Елемаг" - първият български роман-енциклопедия, вдъхновен от легендарен комикс

"Това е роман-учебник по история", казва авторът Теодор Манолов

Семейството, изкуството и самотата: "Към фара" от Вирджиния Улф (откъс)

"Към фара" е опитът на Вирджиния Улф да разбере и приеме не само собственото си минало и случилите се в него големи трагедии, но и същността на времето и безсмъртието; да осъзнае преходността на славата и страшното забвение на смъртта