АРТ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА
Визуалната артистка Мишел Фунг от Хонконг подреди свои творби във Варна
Изложбата "Добре дошли в Полута!" може да се разгледа до 27 август в Градската художествена галерия на Варна
Редактор : / 653 Прочита 1 Коментара
Артистичната колония "Полута" гостува в Градска художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна (Снимка: БТА)Артистичната колония "Полута" гостува в Градска художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна. Авторката Мишел Фунг - художник и преподавател, живее в Хонконг и е отдадена на своя утопичен екологичен проект от 2015 г.
Поканата да направи изложба във Варна идва от Школа "Дедал" - организатор на международния фестивал за късометражно кино "Карантината". Те са се запознали с работата на артистката в Кипър преди две години, но представянето ѝ у нас закъснява заради пандемията от КОВИД-19.
В измислената от младата авторка утопична страна Contradictoria, през 2084 г. (100 години след "1984"-а на Оруел), великата нация с Противоречиво правителство е разрешила проблема със замърсяването на околната среда със специален план "Полута" - вредните частици във въздуха се кондензират в тухли, с които е построена летяща зелена колония и в нея живеят само артисти, които могат да творят и излагат произведенията си завинаги.
Художничката е избрала да изобрази жителите като животни, защото това позволява на публиката по-лесно да възприема посланията като приказка, без да търси връзка с реалността, сподели тя за БТА. Доставките за артистичната колония се правят само от летящи слонове. Един от тях, извисен към небето, е изобразен с китайско мастило и акрил върху мащабно платно.
Проектът се състои от гравюри, рисунки, инсталация, илюстрована книга, обекти, анимация.
"Пропагандна гравюра на дърво Полута" съдържа общо 99 творби, от които във варненската галерия са показани осем. Те са изработени върху дърво, след което са отпечатани с маслено мастило върху ръчна хартия. В тях са отправени екополитически лозунги - нелепо оптимистични текстове на опростен китайски. Вдъхновени са от Новото движение за гравюра на дърво в Китай, датиращо от 30-те и 40-те години на ХХ век. В изображенията са вплетени типични за Полута образи - дракони, прасета, летящи слонове, жители на утопичната страна.
Артистичната колония "Полута" гостува в Градска художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна
Инсталации показват знамената на Полута, портрет на президента и негова реч, както и формуляри, попълнени от артисти от цял свят с техните виждания за ролята на творците в разрешаването на социални конфликти и облагородяване на районите. На два екрана са показани две ръчно рисувани кратки анимации. В едната звучи маршовият химн на колонията, а в другата, озаглавена "Каденца" чуваме мрачната песен на артистите, несъгласни с "перфектната" екотопия. Тя се изпълнява от естонската певица Ирис Оя и инструменталисти от няколко държави.
Музиката е написана от младата композиторка Лорин Ваня Курниаван, която също присъства на откриването на изложбата във Варна. Тя е завършила току-що образованието си, живее и работи в Индонезия. Разказа, че е разработила двете мелодии като огледални отражения, в които посланията се развиват в противовес. Заедно с Мишел Фунг в момента работят по 30-минутен филм, който художничката се надява да представи в бъдещото издание на късометражния кинофестивал "Карантината" във Варна.
Авторката прояви чувството си за хумор от своя проект и при откриването на изложбата, като заяви, че за първи път гостува в Източна Европа и България, но времето на фестивала не ѝ е било достатъчно, за да добие ясна представа за нашия свят, затова помоли да я поканят отново.
Произведения на родената през 1982 г. Мишел Фунг са показвани в Хонконг, в Норвегия, Канада, Кипър, Австралия и САЩ.
Тя има няколко награди за своята книга "Tin Hong Gaau Jyu", а проектът ѝ "Пластмаса, пластмаса навсякъде!" печели приз "Грото" от Хонконгския баптистки университет и велика китайска награда за илюстрация.
Участвала е със свои филми в различни фестивали.
Казва, че творчеството ѝ е силно повлияно от писатели като Суифт, Оруел и Уайлд, както и от китайската литература и рисуване на гонгби, японски укийо-е дървени щампи, манга, аниме, китайската съвременна история, изследвания на околната среда и инуитска митология.
Изложбата "Добре дошли в Полута!" може да се разгледа до 27 август в Градската художествена галерия на Варна, а фестивалът "Карантината" има своеобразно продължение на 8 и 9 август с първото издание на "Q-jazzfestival", който дава сцена на млади музикални таланти, отново на плажа в "Аспарухово".