ЧУДЕСАТА НА СВЕТА
В сърцето на Мачу Пикчу и съкровищата на Перу
Изложбата в Музея на архитектурата и националното наследство в Париж, пресъздава "постиженията на цивилизациите на древно Перу - Чавин, Наска, Мочика, Хуари, Чиму
Редактор : / 3690 Прочита 0 Коментара
Мачу Пикчу (Снимка: iStock by Getty Images)Изобилие от злато и сребро, впечатляващи кралски накити и погребални предмети, които никога не са напускали Перу, са представени в Париж в рамките на уникална изложба, посветена на Мачу Пикчу - зенита на империята на инките и предшестващите я предколумбови цивилизации, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Снимка: © World Heritage Exhibitions / www.citedelarchitecture.fr
Изложбата "Мачу Пикчу и съкровищата на Перу" в Музея на архитектурата и националното наследство, която започва на 16 апри, е подготвена в разгара на Ковид кризата.
По това време древният град на инките, "кацнал" на 2400 метра надморска височина, е затворен за туристи, обяснява Карол Фраресо, уредничка и асоциирана изследователка към музея "Ларко" в Лима.
Снимка: © World Heritage Exhibitions / www.citedelarchitecture.fr
Обектът, който фигурира в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, след това е заснет с дронове. Това прави възможно постигането на потапящо виртуално изживяване.
То създава илюзията за полет на кондор над мистериозния град и позволява на посетителя да тръгне по следите на митологичен персонаж, докато седи в кресло.
С разнообразие от звук и светлина, имитиращи шума на гората, изживяването започва с потапяне в естествената среда на Андите и продължава с физическо и дидактическо откриване на съкровищата.
Историята им разказват указателни табели с помощта на добавена реалност (текстове, изображения, видеоклипове, 3D анимирани триизмерни обекти).
Изложбата, която след това ще пътува няколко години, пресъздава "постиженията на цивилизациите на древно Перу - Чавин, Наска, Мочика, Хуари, Чиму.
Това става чрез подбор на около 200 предмета от 3000 години цивилизации, предшествали империята на инките, казва Фраресо. Последната просъществува само около 90 години. Мачу Пикчу, построен около 1450 г., е символ на апогея им.
Снимка: © World Heritage Exhibitions / www.citedelarchitecture.fr
Кралски накити, бижута и предмети за поклонение от тюркоаз, туники на мумии...освен изобилието от великолепие, посетителят открива "как тези общества са мислили и виждали света на три нива: горното, небесно ниво; долното, това на предците и мъртвите; и по средата, това на хората", разказва уредничката.
Снимка: www.citedelarchitecture.fr