Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Цеца Георгиева и Нора Леваи представят в София изложбата "Разговор"

ЛАБОРАТОРИЯТА НА ПРИРОДАТА

Цеца Георгиева и Нора Леваи представят в София изложбата "Разговор"

Изложбата е от 8 май до 27 юни в Институт "Лист"

Цеца Георгиева и Нора Леваи (Снимка: Института „Лист“ - София)

Още "Отражения": Арт галерия Папийон представя Георги Миленов и Наталия Абаева

"Отражения": Арт галерия Папийон представя Георги Миленов и Наталия Абаева

Обща изложба еко-текстил  "Разговор" на Цеца Георгиева и Нора Леваи ще бъде представена в института "Лист" в София. Вернисажът е на 8 май с участието на двете приложнички и на изкуствоведа Каталин Т. Над. Организаторите отбелязват, че събитието е по проект на WCC Еurope Creative Exchange Programme и може да бъде посетена до 27 юни.

"Европейската културна програма ни даде възможност да живеем и работим заедно последователно в Унгария и България. Времето, прекарано заедно, разговорите, впечатленията и емоциите от пътуването ни вдъхновиха да покажем своята работа в изложба през 2023 в Будапеща с любезното съдействие на Българския културен институт в Будапеща, а сега в Унгарския културен институт в София", разказват авторките Цеца Георгиева и Нора Леваи.

"С Цеца Георгиева се запознахме във Висшето училище по приложни изкуства и запазихме приятелството си, дори когато тя вече не живееше в Унгария. Участвах в един пленер в България, организиран от нея, няколко пъти сме имали общи изложби в Унгарския институт и миналата година участвахме в европейска програма, където в рамките на две седмици работехме на разменни начала в ателието на другата.

Цеца Георгиева и Нора Леваи представят в София изложбата „Разговор“ Творба на Цеца Георгиева (Снимка: Института „Лист“ - София)

Освен приятелството нас ни свързват и общите мисли, закодирани в творбите ни. За мен е огромна радост, че отново можем направим съвместна изложба", допълва Нора Леваи.

"В моята работа използвам материали от природата, което ми носи не само радост, но и много мъдрост. И в най -малкото стръкче трева има вградена история, смисъл и цел.

Постоянно се удивлявам на природата. Възхищавам се и се уча от нейната гениална "инсталация" от форми, цветове, светлина и ухания. Огромно предизвикателство и вълнуващо приключение е да вляза в нейната лаборатория и да добавя нещо свое", казва Георгиева.

Още Унгарският град Веспрем даде начало на програмата си като Европейска столица на културата

Унгарският град Веспрем даде начало на програмата си като Европейска столица на културата

Нора Леваи е родена през 1952 г. в Унгария. През 1979 г. завършва Унгарската академия за приложни изкуства, специалност "Текстил". Участвала е в редица изложби и пленери в страната и чужбина - Австрия, Германия, Полша, България, Италия, Канада.

Носител на награди от биеналето в Сомбатхей (1992, 1999), на Асоциацията на унгарските графици, Капошвар (1999) и на Европейската награда Anchor на Х Международен симпозиум и уъркшоп - Грац (1994), на "Европейската награда" от Хайделберг и други. Нейни творби са притежание на музеи и галерии в Унгария и Германия.

Творба на Нора Леваи (Снимка: Института „Лист“ - София)

Работи с две различни техники. При първата използва традиционна нишка, тел и органични материали (клони и трева) и прави фини "рисунки". Втората "графична" техника е сливане на повърхност с материал.

Цеца Георгиева завършва Художествената гимназия в София, а след това Академията за изкуство и дизайн в Будапеща, Унгария. Специализирала е в Cité International des Arts, Париж, Франция. Основател на Пленер за екология и текстил "Художник-Природа", посветен на Проф. Марин Върбанов. Носител е на наградите International Textile Festival, Leiden, Nederland; International Craft Competition, Cheongju, Korea; International Applied Arts Quadrennial, Erfurt, Germany; СБХ. Автор е на изложби, сред които във Франция, Италия, Унгария, Полша, България и САЩ.

На 16 май от 16:30 ч. отново в Институт Лист ще се състои лекция на тема "30 години екологичен пленер "Текстил в природата" с участието на Цеца Георгиева. Пленерът ("Художник-природа") е посветен на Марин Върбанов.

 

Още "Празникът" на Веско Велев в Галерия "Българи"

"Празникът" на Веско Велев в Галерия "Българи"

Още Вижте акварели, масло, графики, пастели и малка пластика от колекцията на Галерия ЛИК

Вижте акварели, масло, графики, пастели и малка пластика от колекцията на Галерия ЛИК

Още Германският символист Франц фон Щук в Националната галерия

Германският символист Франц фон Щук в Националната галерия

Още Post Mortem: В галерия "Средец" днес се открива изложба с творби на Ставри Калинов

Post Mortem: В галерия "Средец" днес се открива изложба с творби на Ставри Калинов

Още Институтът "Лист" представя  унгарския художник Жомбор Баракони

Институтът "Лист" представя унгарския художник Жомбор Баракони

Още  В Къщата на Верен Стамболян грейнаха "Светещи сфери" на унгарския художник Мартон Ромвари

В Къщата на Верен Стамболян грейнаха "Светещи сфери" на унгарския художник Мартон Ромвари

 

 

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Предприемачът Джъстин Сун, купил творбата "Комик" за 6,2 мнл. долара, изяде банана

Основателят на платформата за криптовалути Трон (Tron) изяде банана в луксозен хотел в Хонконг пред десетки журналисти и инфлуенсъри

"Следвайки пейзажа" с участието на проф. Добри Добрев, Милко Божков и Мими Добрева

Откриването на изложбата е на 3 декември от 18.00 ч. в Галерия "Арте"

Момиче на 12 години се натъкна на 3500-годишен египетски амулет в Израел

Артефактът, оформен като бръмбар скарабей, има сложни резби, включително два скорпиона, изобразени от глава до опашка - символ, свързан с египетската богиня Серкет, почитана за закрилница на бременните жени

Вижте юбилейна изложба на Иван Велчев-Йово

Изложбата е до 13 декември 2024 в СБХ - Шипка 6, зала 1В

Би ли поверил човек на "ИИ Исус" най-съкровените си мисли и проблеми?

Аватар на Исус с изкуствен интелект тества вярата на човека в машините и божественото в арт проект

Ремонтът на катедралата "Нотр Дам" продължава след официалното й откриване след пожара

Докато вътрешността ще бъде готова да приеме посетители и вярващи на 8 декември за първи път от 2019 г. насам, скелето в основата на възстановения шпил ще остане до 2025 г. и още три години от източната страна на паметника