ОБРАЗИ ОТ МИНАЛОТО
Главата на статуята на градската богиня на Филипопол Тюхе бе открита в Епископската базилика в града
Предстои да бъдат извършени анализи на главата, боята, да бъде почистена и експонирана в Археологическия музей в Пловдив
Редактор : / 2071 Прочита 0 Коментара
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в града (Снимка: БТА)Намерената мраморна глава при разкопки в Големия канал е липсващата част на статуята, открита по-рано в Хераклея Синтика
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в града.
Това съобщи археологът Любомир Мерджанов, ръководител на разкопките пред БТА. Богинята присъства на нумизматичния материал, откриван в Пловдив от края на I - средата на III век. Това е изключително рядък предмет, чакан дълго време, а откритието е феноменално, подчерта археологът.
На главата на богинята има така наречената корона корона моралис или крепостна корона. Изработката е в традициите на елинизма, от висококачествен мрамор, а ирисите на очите ѝ са сърца. Стилистично на короната са предадени портата и две кули от ляво и дясно, т.е. богинята носи града на главата си, каза Мерджанов.
Богинята е свързана с по-ранния храм, който е под Епископската базилика и към момента остава почти непроучен. Археологът очаква останалата част от статуята да е някъде в близост. Размерите на главата са малко по-големи, което води до заключението, че тя е била висока около 2.5 м., каза Мерджанов.
Предстои да бъдат извършени анализи на главата, боята, да бъде почистена и експонирана в Археологическия музей в Пловдив.
Такава глава на богинята Кибела е открита в Бургас, но не е толкова запазена, посочи археологът.
Откритието е направено вчера, като в екипа влизат двама консултанти - проф. Венцислав Николов Динчев от Националния археологически институт с музей към БАН и Жени Танкова, дългогодишен изследовател на базиликата.
Археологът Любомир Мерджанов, ръководител на разкопките (Снимка: БТА)
Главата е разкрита в близост до амвона на храма и вероятно е използвана за строителен материал при градежа на базиликата, а може и да има някаква символика за поставянето й там, обясни археологът. На разкриването са присъствали още представители на Национален институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и на "Криминална полиция" - София.
Надяваме се да се стигне до решение да се направи удачен проект за вдигане на мозайките, за да се проучи в дълбочина този храм и да се потърси останалата част от статуята, каза още Мерджанов.
На 16 април тази година във връзка с постъпила информация в НИНКН, че в Епископската базилика на Филипопол е открита глава, експерти правят оглед и регистрират нарушения в мозайките. Обръщат се към Мерджанов, за да разкрие мястото и се открива главата.
Тогава е констатирано, че главата вече е откривана веднъж и пръстта е върната отгоре. По препоръка на комисията главата е заровена обратно и е издаден протокол, който забранява всякакви дейности в базиликата. Такава заповед издава и кметът на Пловдив Костадин Димитров. Друга негова заповед гласи да бъдат направени проучвания на въпросното място.