ВИЗУАЛНИ ФРАГМЕНТИ
Чешкият артист Якуб Яновски представя изложбата "Моноскоп"
Той пристига в Чешкия център в София с изложба живопис, рисунки и обекти, озаглавена „Моноскоп“. Куратор на проекта е Петр Ваноус
Редактор : Impressio / 153 Прочита 1 Коментара

Якуб Яновски (р.1984) е съвременен чешки художник, отдаден на рисунката и живописта. Завършва ателието по рисуване към Академията за изящни изкуства в Прага.
Morandi II, 2024, Jakub Janovský
Източник: © Tomáš Rasl
Прави редица самостоятелни и групови изложби. Представен е в колекциите на Националната галерия в Прага, Регионалната галерия на Височина в Ихлава, Музея на Височина в Хавличкув Брод, Галерията на регион Южна Бохемия в Хлубока над Вълтавоу, галерията Klatovy/Klenová и в частни колекции в Чехия и в чужбина.
Якуб Яновски принадлежи към поколението възпитаници на Пражката академия за изящни изкуства, което реабилитира рисунката като медия за съвременно изобразително изкуство, като самостоятелно изразно средство или като отправна точка за работа в друга медия (напр. живопис, колаж, скулптура, инсталация, видео).
Отношението към рисунката определя художествения изказ на Яновски. Разкрива определена специфична чувствителност на автора, свързана с експресивна редукция, директен изказ и връзка с променливите механизми на спомените. Докато по-ранните му работи имат по-изразителни черти и основно тематизират различни форми на преживени деформации, произтичащи от сложните процеси на човешка социализация в рамките на тоталитарния режим, сегашните творби представят отпечатъците на паметта във връзка с постоянно валидния, повтарящ се опит.
Принципите на детските игри, проникващи през поколенията и времето, са близки до научните методи на изследване, които се провеждат "при затворени врати", в скрити и тайни лаборатории.
За работите на Яновски е характерно наличието на известна меланхолия и притеснение, произтичащо от противоречието между физическото присъствие в обективния, физикално дефиниран свят и социалните проекти, които, според нуждите, масово прекрояват и променят човешката психика.
Именно скритата манипулация на съзнанието и подсъзнанието на индивида е един от основните мотиви в изложбата "Моноскоп".
Селекцията от творби на Якуб Яновски включва картини, рисунки и скулптури, които представят аналоговото измерение на света чрез нашия опит с остатъците от чехословашки реалности и атрибути. Препратката към моноскопа инициира спомен, който припомня началото и края на аналогово телевизионно предаване, свързано с централна геометрична фигура, предназначена да настрои екрана. Моноскопът е символ на миналото, в което аналоговото телевизионно излъчване възвестява началото и края на съществуването си.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
slide 1 to 3 of 50Носорог. Плешивата певица и други пиеси28,00 лв.Смъртоносно бяло28,00 лв.В служба на злото22,00 лв.Правилата на бебешкия мозък18,00 лв.Книга на мъртвите. Юбилейно издание59,90 лв.Презареждане на мозъка19,00 лв.Неспокойните5,00 лв.Затворникът на Рая14,00 лв.Емоционалната интелигентност32,00 лв.Маслени бои и мрамор35,00 лв.Антирак25,00 лв.Дяволът и Том Уокър15,00 лв.Не казвайте, че нямаме нищо25,00 лв.Емоции и шизофрения14,00 лв.Коледни целувки,16,90 лв.Коучинг с НЛП18,00 лв.Егото и защитните механизми16,00 лв.Езикът на тайдзицюен16,00 лв.Истинският Антъни Фаучи39,90 лв.Остани20,00 лв.Отприщен гроб40,00 лв.Методика за психоенергийна диагностика15,00 лв.Източна лечебна гимнастика12,00 лв.Малка медицинска енциклопедия за всеки25,00 лв.Секс off10,00 лв.Сънят. Здрав сън без лекарства17,00 лв.Технология на унищожението16,90 лв.Принцът на небесата. Бутиково издание26,00 лв.Спортна медицина15,00 лв.Интервенции в груповата анализа19,00 лв.Руски приказки15,00 лв.Философиите на Азия14,00 лв.За скръбта и скърбенето19,00 лв.Коприва и кости20,00 лв.
Един вид метафора за някаква порта, която позволява влизане във виртуалния свят и напускането му. Изпитателната телевизионна таблица сякаш разширява приемствеността на абстрактния "живописен израз", с който започва и завършва продукцията на движещите се изображения, визуалните новини и забавни предавания. Потокът от визуална информация имаше своите освежаващи прекъсвания. Не беше постоянен денонощен тоталитарист, както е днес в ерата на цифровите технологии.
В последните си картини Якуб Яновски реабилитира жанра натюрморт. Актуализира статуса му въз основа на променящото се и нестабилно отношение към времето и спомените, които в постфактологичната епоха губят своята убедителна, недвусмислена документална стойност.
Много въпросителни висят между фигурата, предметността и пространството, предизвиквайки безпокойство и тревога. Разказите се отнасят до атмосферата на вид магически реализъм, в която неволната памет се освобождава. Уханието на миналото съобщава за остатъците и травмите, които са свързани с тоталитарното минало на Централна и Източна Европа и които много поколения носят в себе си.
За щастие има нови, растящи поколения, които постепенно разтварят и сублимират тъгата на своите родители в поколенческо повтарящо се веселие, любопитство, жизненост и игри. Да се надяваме, че не е от наивност. Полезно е да се помни по много причини.
Петр Ваноус, куратор на изложбата

Чешкият писател и преводач Мартин Данеш ще гостува с представяне на романа си "Прекършените думи"
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.