НИМ В РУСИЯ
България показва шедьоври на християнското изкуство в Третяковската галерия
Първа изложба на НИМ в московската галерия
Редактор : / 1207 Прочита 0 Коментара
Златната Архиепископска митра от XVIII век (Снимка: НИМ)За пръв път от създаването си преди 45 години, Националният исторически музей (НИМ) ще се представи със своя изложба в световноизвестната Третяковска галерия в Москва.
Третяковска галерия, Москва (Снимка: НИМ)
Изложбата показва уникални "Шедьоври на християнското изкуство от България", и ще бъде открита на 29 юни 2018 г.
Жителите и гостите на руската столица ще могат да видят някои от най-ценните експонати на НИМ, както и на музея "Старинен Несебър" в Несебър и на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", съобщава директорът на НИМ доц. д-р Бони Петрунова.
Четиридесет и седемте предмета-шедьоври са малка част от произведенията на християнското изкуство в България от Средновековието до ХIХ век, чрез които могат да бъдат проследени основните етапи в развитието на българската култура и на българското изкуство.
Входът с банера на изложбата в "Инженерен корпус" на Третяковската галерия (Снимка: НИМ)
Сред експонатите на НИМ се открояват:
- златната Архиепископска митра от XVIII век, принадлежала на Охридския архиепископ, обсипана със скъпоценни камъни и покрита с разноцветни емайли и с филигран;
Сребърната дарохранителница с позлата от манастира „Възнесение” от Дечани, от XVII век (Снимка: НИМ)
- сребърната дарохранителница от манастира "Възнесение" от Дечани, XVII век - позлатена и богато украсена;
Кръст от XVII век (Снимка: НИМ)
- кръст с миниатюрна дърворезба, позлатен, украсен със сребро, филигран, клетъчен емайл, цветно стъкло и полускъпоценни камъни;
Воздух от XIII век (Снимка: НИМ)
- три златовезани литургични тъкани от XIII-XVIв., от които до наши дни са достигнали много малко, и които изключително рядко напускат музея.
Експозицията "Шедьоври на християнското изкуство от България" ще продължи до 2 септември т. г. Тя е организирана със съдействието и с финансовата подкрепа на Министерството на културата, на посланика на България в Русия Бойко Коцев и на директора на Българския културен институт в Москва Павел Васев.