Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

За първи път в България звучи концерт за цигулка и оркестър на Пануфник, вдъхновен от Йехуди Менухин

МУЗИКАЛНИ ПРАЗНИЦИ

За първи път в България звучи концерт за цигулка и оркестър на Пануфник, вдъхновен от Йехуди Менухин

Гост-солист е София Проданова, която през 2022 г. влиза в топ 3 на лауреатите в престижния международен конкурс на името на Бах в Лайпциг

София Проданова (Източник: БТА)

За първи път в България днес ще бъде изпълнен Концерт за цигулка и струнен оркестър на водещия полски композитор Анджей Пануфник, вдъхновен от майсторството на Йехуди Менухин.

Събитието е част от концерта "Преобразена нощ" на камерния ансамбъл "Софийски солисти".

Концертът е в Централният военен клуб в София.

"Пануфник показва в пълна сила дълбочината на израза и красотата на изящните цигулкови звуци, като допълнително ги подчертава и задълбочава чрез хомогенния цвят на струнния оркестър, съпровождащ солиста.

Концертът за цигулка е сред най-често изпълняваните произведения на Анджей Пануфник.

Изтънченият звуков свят на композицията съблазнява слушателя със своята красота и топлина от първата нота до последната", разказват музикантите.

"Софийски солисти"

Маестро Константин Добройков ще поведе камерен ансамбъл "Софийски солисти" в концерт с програма от творби на Анджей Пануфник и Арнолд Шьонберг. Солист ще бъде цигуларката София Проданова.

Макар с право да се смята за революционер в музиката на 20-и век и изобретател на 12-тоновата система (додекафония), Шьонберг всъщност е най-известен сред широката публика с една от ранните си тонални творби. "Просветлена нощ", неговият опус 4, е първото значимо произведение на композитора и е сред върховите постижение на късния романтизъм. Творбата е написана през 1899 г. и е вдъхновена от едноименната поема на Рихард Демел (1896).

На 18 март 1902 г. "Просветлена нощ" прозвучава за първи път във Виена - в една вечер с квартета на Херман Греденер и квинтета на Йоханес Брамс. Музиката на "Просветлена нощ" неведнъж е служила за основа на балетни постановки. От тях най-известен е балетът на Антъни Тюдор "Огненият стълб" (1942), поставен в Театъра на балета, в Ню Йорк.

Константин Добройков (Източник: БНР)

Още

Номинираният за "Грами" Константин Добройков, който избра България

Номинираният за "Грами" Константин Добройков, който избра България

Гост-солист е София Проданова, която през 2022 г. влиза в топ 3 на лауреатите в престижния международен конкурс на името на Бах в Лайпциг. Със своята барокова цигулка тя става първата българка, взела награда в над 60-годишната история на конкурса.

Пловдивската цигуларка София Проданова гради кариера в различни стилове - от ранна барокова до съвременна музика, изявява се и като импровизатор. Обучението си по цигулка започва в Националното училище за музикално и танцово изкуство "Добрин Петков" в Пловдив при Евгения Ночева. През 2014 г. получава пълна стипендия и място в Yehudi Menuhin School. Там работи с преподаватели като Даяна Галвидите, Джена Шери, Наташа Боярски, Андраш Келер, Алина Ибрагимова, Робърт Левин и др.

"Софийски солисти"

От 2017 г. София учи в Guildhall School of Music and Drama, Лондон, в класа по цигулка на Дейвид Такено, барокова цигулка при Павло Безносюк и импровизация с Дейвид Долан. В периода 2020-2022 г. София е в Arcangelo - британски ансамбъл за старинна музика, с който свири в "Уигмор хол" с партньори като цигуларката Луция Ибрагимова, мандолиниста Ави Авитал, сопраното Каролин Съмсън, записва дискове с челиста Никола Алтщед, контратенора Тим Мийд, а през 2021 г. участва в изпълнението на "Матеуспасион" от Й. С. Бах на BBC Proms в Роял Албърт Хол.

От 2014 г. София учи и партнира с пионера в класическата импровизация Дейвид Долан. От 2019 г. е част от научно изследване, свързано с импровизацията по време на концерт, както и импровизационното състояние на ума, по време на изпълнение на композиран репертоар. Проектът включва професори от Imperial College, London, Tokyo Institute of Technology & Guildhall School of Music and Drama. Това дава отпечатък в стила на свирене на София - спонтанност, взимане на рискове и неповторяемост.

София живее в Лондон и е сред основателите на ансамблите Apollo's Cabinet и Parnassus.

Още

60 години "Софийски солисти"

60 години "Софийски солисти"

Още

Найден Тодоров дебютира с камерния ансамбъл "Софийски солисти"

Найден Тодоров дебютира с камерния ансамбъл "Софийски солисти"

Още

"Софийски солисти" с почит към жените в изкуството

"Софийски солисти" с почит към жените в изкуството

Още

"Знаци от времето" със Симос Папанас и Камерния ансамбъл "Софийски солисти"

"Знаци от времето" със Симос Папанас и Камерния ансамбъл "Софийски солисти"

 

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Вдъхновения от случайността" - изложба живопис на Коста Павлов и Тодор Павлов

Живеещият в Германия Тодор Павлов чества 100-годишнината от рождението на баща си и своята 70-годишнина с изложбата, която ще бъде открита на 29 април в 18.00 часа в Дом на културата "Борис Христов"

Японската пианистка Фумие Фукуи свири тази вечер в Полския институт

Ще звучат творби от Карол Шимановски, Мориц Мошковски и Фредерик Шопен

Марко Ганчев представя десет тома с избрани свои произведения

Събитието е на 25 април в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"

Христо Йоцов представя най-новия си бендов проект

Програмата на концерта тази вечер е съставена изцяло от композиции на Йоцов, като най-старата е от 1982 г., а последната е писана през 2020 г.

Йорданка Христова с голям концерт в Античния театър

Певицата се завръща в Пловдив, за да празнува 60 години на сцената на 12 август

На 1-и май започва Националният фестивал на българското кино

Съюзът на българските филмови дейци ще покаже всички номинирани филми за наградите "Васил Гендов" 2024 с вход свободен до 16 май в "Дом на киното"