СИМФОНИЧЕН ОРКЕСТЪР И СМЕСЕН ХОР НА БНР
Възкресиха празничната оратория „Коледа“ на забравения гений Димитър Ненов
Под палката на Маестро Марк Кадин прозвучаха и най-красивите фрагменти из балета "Лешникотрошачката" на Пьотр Илич Чайковски
Редактор : / 1254 Прочита 0 Коментара
Симфоничен оркестър и Смесен хор на БНР, с главен диригент Марк Кадин/Сн. БНР, автор: Ани ПетроваПо света подготовката за Коледа вече започна. Към нея този петък се присъедини и Симфоничният оркестър на Българското национално радио, който заедно със своя главен диригент Марк Кадин зарадва публиката с една изцяло коледна програма.
Радиосимфониците изпълниха най-красивите фрагменти из балета "Лешникотрошачката" на Пьотр Илич Чайковски - коледна класика, любима на малки и големи по цял свят.
Симфоничен оркестър на БНР, с главен диригент Марк Кадин/Сн. БНР, автор: Ани Петрова
Най-очаквано беше изпълнението на празничната оратория "Коледа" за солисти, смесен хор и оркестър на Димитър Ненов. Това е първата голяма вокално-симфонична творба от български композитор, посветена на Рождество Христово. Написана е в периода 1938-39 година, а премиерата се е състояла около 1940 година. След преработка от автора, в цялостен вид "Коледа" е изпълнена на 7 януари 1944. Впоследствие творбата е "възкресена" на два пъти на софийска сцена: през 1982 и през 1994. На 1 декември 2017 г. в зала "България", след близо четвърт век прекъсване, публиката имаше възможност отново да чуе ораторията "Коледа"с участието на Смесения хор на Българското национално радио (диригент Любомира Александрова) и солистите Габриела Георгиева (сопрано) и Иво Йорданов (баритон).
Маестро Марк Кадин разказа в предаването "Алегро виваче" на БНР за интереса си към българската музика и избора на творбата на Димитър Ненов:
"Преди всичко, винаги ми се иска да поправим някоя несправедливост и ако има достойна музика, която нe е звучала много години, то тя трябва да бъде изпълнена. Продължава нашата линия да свирим разнообразна музика, в това число и българска - българските класици. А Ненов вече е класик.
Симфоничен оркестър и Смесен хор на БНР, с главен диригент Марк Кадин/Сн. БНР, автор: Ани Петрова
С интерес се запознах с тази партитура и я научих. За мен беше интересно да наблюдавам историческия процес и да сравня какво е било по времето, когато Димитър Ненов е писал ораторията си "Коледа" - това е периодът 1938-39 година. Много е интересно, защото тогава Стравински вече е бил звезда - вече е покорил Европа и Америка. Прокофиев вече е бил знаменитост в Европа, живял е в Париж и Мадрид, музиката му се е изпълнявала. Първата половина на ХХ век е много интензивен период в развитието на световната музика, откриват се нови езици за изразяване, нови стилове, нови форми - развитието е бурно във всички страни. На този фон произведението на Димитър Ненов се отличава, според мен, с това, че той не се увлича от авангардизма - не следва Шьонберг, Веберн и нововиенската школа, а остава в руслото на традиционализма."