КРЕАТИВНОТО ИЗКУСТВО
Светлана Авдала: "MUSIC TOGETHER" е вече в България
Всяко дете е музикално, а музиката "лекува" агресията
Редактор : / 1597 Прочита 0 Коментара
Пеем и свирим всички заедноУтре - на 21-ви февруари, е премиерата на едно съвсем ново за България събитие - отваря врати първият Семестър на Music Together Bulgaria. Събитието е предвидено в диапазона между 17:45 и 18:30 ч. в Къщата-музей "Панчо Владигеров" - София, ул. "Якубица" 10.
А какво е това "MUSIC TOGETHER"?
Още преди време музиковедът Светлана Авдала написа в личния си профил във фейсбук:
"Скъпи родители, ако не искате децата Ви да бъдат само пред екраните, предлагам Ви нещо съвсем конкретно. Елате да правим МУЗИКА ЗАЕДНО- заедно с Вашите деца. Просто трябва да намерите време. Лицензираната американска система "MUSIC TOGETHER", която за първи път стъпва в България, вярва че всяко дете е музикално. Системата е уникална и работеща със страхотна музика, в правенето на която участват всички. Всички участват в правенето на музика заедно.
Не са консуматори, а създаващи.
И ето че само часове ни делят от първия семестър на първото лицензирано обучение по системата "MUSIC TOGETHER" в България.
Радост, създавана от звуците...
То стана повод да я потърсим, за да разберем повече за тази система. В България има много талантливи деца, а възможността да правят нещо заедно, като колектив, е наистина вдъхновяваща. Особено сега, когато все повече се изправяме безпомощни пред проблема за детската агресия.
- Г-жо Авдала, какво представлява системата "MUSIC TOGETHER"?
- Представете си деца, които заедно с родителите си пеят, подпяват, пригласят, разменят си жестове и музикални фрази, превъплъщават се в предмети и животни, като издават различни звуци. Често ролите се сменят. Децата махат заканително пръст на родителите си, а родителите накланят заешки уши в знак на съгласие. Смях и пак смях.... Всички заедно създават пулсацията на цялото, като пляскат, потропват и акомпанират. Пеенето, говорът, звукоподръжанието и свиренето с инструменти, или върху всичко наоколо - чаши, съдове и всякакви други твърди повърхности са естествено вплетени в ритъмичната канава.
Децата са свободни да избират кога и как да се включат. Никой не ги кара, задължава, или направлява да правят нещо насила. Модераторът само предлага и стимулира идеи.
Праобраз на всичко това са древните практики от "детството" на човечеството. Още в онези праисотрически времена, участващите в ритуала са се сугестирали, като повтарят един и същ музикален мотив. И той събира енергия, обраства с нови елементи, варира и се свързва естествено с движението.
Децата, слушат, гледат, имитират и участват. Така те усвояват житейски опит, и заедно с по-възрастните си вдъхват сила - решават проблеми, учат се да се справят със сложния свят наоколо.
Как да наречем това? - Струва ми се, че е нещо повече от музициране. Това е споделяне, съпричастност, изразяване, приобщаване, заедност, предаване и усвояване на опит и умения. Все неща, които помагат за разбирането на другия и на света наоколо.
И включването в действието е по най-естествения начин, а песента създава ритъм в ежедневието.
Днес, ние сме заковали поглед в екраните със слушалки на уши. По този начин по-скоро се изолираме, а не се приобщаваме; по-скоро консумираме музика, а не я създаваме.
Да, разбира се - възхищаваме се, ръкопляскаме, но се страхуваме да запеем, защото може би ще сбъркаме, защото се притесняваме, че не сме така добри като "айдълите", например.
Някои се стремят да бъдат като тях, повече заради светлината на прожекторите, лъскавия образ на живот, ръкоплясканията, а не заради споделянето.
Уви, в нашия живот много често представянето се оказва по-важно от изразяването. Точно тази ниша на взаимното споделяне и разбиране, като част от едно общо цяло на изразяване - чрез жест, движение, музика и говор, запълва американската образователна система за деца до 6 години и техните родители. Това е "MUSIC TOGETHER".
Тя е родена с идеята да се възроди домашното, семейно музициране, но в новите условия - на дисковете, на новите технологии и на липсата на време.
В известен смисъл тя е алтернатива на новите технологии, но и ги интегрира, защото те са неизменна част от съвременния свят. С тяхна помощ в Уou tube аз я открих преди две години. Порази ме звукът - и нов, и съвременен, в който пулсира разчупения ритъм на джаза и свободата на суингирането; еднакво атрактивен, както за деца, така и за възрастни.
В музиката на "MUSIC TOGETHER" се усеща развлекателността на американската култура, но в песенните сборници са включени ритми, мелодии и звукови системи от цял свят. Така слухът на детето се отваря към разнообразието и различието.
Системата забавлява, но и надгражда. Тя се опира върху древните ритуални практики, но е много модерна, не само защото звукът и аранжиментите са съвременни, но и защото не е пирамидално централизирана, а предлага общностно общуване в локални формации.
"Да преборим с музика агресията!", Светлана Авдала
Вече и България е част от световната мрежа от локални общности, които са повече от 3000 във всички континенти на света.
Центърът "PLAY SOFIA MUSIC TOGETHER", който основах в Къща-музей "Панчо Владигеров", е първият който предлага лицензирано обучение по системата в България.
Много бих се радвала ако в песнопойките и дисковете на "MUSICTOGETHER", които всяко семейство по света получава, се включат и български ритми и мелодии.
Системата е много актуална за България, в момент в който насилието е проблем, защото първата стъпка за борба с агресията е желанието за разбиране, за съвместно действие.
Програмата е за деца до 6-годишна възраст
Тя не задължава, не пресира, а дава свобода на решението, кога и как да се включиш. А смехът от неочакваните ситуации и самата музика, най-бързо намират път към другия!
Еми МАРИЯНСКА