Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Шести четения, посветени на Захарий Стоянов, ще се състоят на 5 септември в родното му село Медвен

БЪЛГАРСКИТЕ ЛЕТОПИСИ

Шести четения, посветени на Захарий Стоянов, ще се състоят на 5 септември в родното му село Медвен

По традиция ще бъдат наградени и учениците, участвали в конкурса за есе "Захарий Стоянов - летописецът на националната революция"

Шести четения, посветени на Захарий Стоянов, ще се състоят на 5 септември в родното му село Медвен (Снимка: Кореспондент на БТА в Сливен Велина Василева)

Още Паметник на Захарий Стоянов вече зае своето достойно място в Двора на кирилицата

Паметник на Захарий Стоянов вече зае своето достойно място в Двора на кирилицата

Шести четения, посветени на Захарий Стоянов, ще се състоят на 5 септември в родното му село Медвен.

Това съобщиха от областната администрация в Сливен, които са организатори на събитието заедно с Община Котел, Исторически музей Котел, Кметство с. Медвен и Къща-музей "Захарий Стоянов".

Програмата включва научни доклади за живота и творчеството на Захарий Стоянов. Лектори са проф. Пламен Митев от СУ "Климент Охридски", писателят Любомир Котев и учени от историческия музей в Котел и къщата-музей в Медвен.

По традиция ще бъдат наградени и учениците, участвали в конкурса за есе "Захарий Стоянов - летописецът на националната революция".

Четенията ще завършат с концерт на оперната прима Татяна Шиварова и поднасяне на цветя пред паметника на Захарий Стоянов.

Първите четения бяха през 2019 година под надслов "От полята на Медвен до Народното събрание", посветени на 130 години от кончината на именития Захарий Стоянов.

Целта на инициативата е да се запази паметта за летописеца, публициста, бунтаря и държавника Захарий Стоянов, да се попълнят празнотите в проучванията за живота и разностранната му деятелност. Не на последно място - да се провокира общественият интерес за връщането на възрожденеца в учебните програми.

Още 10 факта и 5 цитата с името Захарий Стоянов

10 факта и 5 цитата с името Захарий Стоянов

Още Захарий Стоянов умира в Париж в рождената година на Айфеловата кула

Захарий Стоянов умира в Париж в рождената година на Айфеловата кула

Още Панко Анчев е носителят на "Захарий Стоянов" за 2018

Панко Анчев е носителят на "Захарий Стоянов" за 2018

Още Изгубената България: Решението за обявяване независимостта на България е взето на княжеската яхта

Изгубената България: Решението за обявяване независимостта на България е взето на княжеската яхта

 

 

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Корейски музикален калейдоскоп в Камерна зала "България"

Дворцова ритуална музика, характерен вокален жанр, ефирност и истинско докосване до корейската музикална традиция с български привкус на 18 юни

Музика от четири епохи и три континента в "Гости от близо и далеч"

Един концерт с Международния фестивален оркестър на МФ "Софийски музикални седмици" и Симфониета-Враца на 17 юни в зала "България"

"Trinity" - Изложба на Александър Дик ще бъде представена в София

Експозицията може да бъде разгледана от днес, 17 юни, до 28 юни в Галерията на "Оборище" 5

"Преображения" с Михаил Тошков

Експозицията в Националния литературен музей се открива на 19 юни и може да бъде разгледана до края на август

Николай Константинов рисува "Квартет за края на времето"

Изложбата се открива днес, на 16 юни, и ще продължи до 30-и юни в столичната One Gallery

90 години от от рождението на Христо Явашев-Кристо в Националната библиотека

Временната експозиция от албуми, отделни листови репродукции и пощенски картички ще бъде открита днес и ще продължи до 15 юни