Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Руският граф на българите" - филм за видния дипломат Николай Игнатиев

ДОКУМЕНТАЛНО КИНО

"Руският граф на българите" - филм за видния дипломат Николай Игнатиев

Премиерата, която е тази вечер в Руския център в София, ще бъде представена от изпълнителния директор на Фонда "История на Отечеството" Константин Могилевски и автора на филма Олга Булле

Филмът "Руският граф на българите" - за видния дипломат Николай Игнатиев, ще има премиера в Руския културно-информационен център в София днес от 18.30 ч., съобщават от центъра, цитирани от БТА.

Сред гостите на прожекцията ще са авторката на филма Олга Булле, изпълнителният директор на фонда "История на Отечеството" Константин Могилевски, посланикът на България в Русия (2012 -2018) Бойко Коцев.

Николай Игнатиев

Името на граф Игнатиев влиза в списъка на 100-те велики дипломати, оставили следа в историята на човечеството. Именно той след края на Руско-турската война от 1877-1878 г. подписва Санстефанския мирен договор, освобождаващ България от петстотингодишно османско владичество. Благодарение на него не само България, но и Сърбия, Черна Гора и Румъния стават независими държави, отбелязват авторите.

Граф Игнатиев със съпругата си Екатерина и синът им Леонид през 1902 г.

Според тях, без преувеличение може да се каже, че без Игнатиев картите на Европа и Русия биха изглеждали иначе. След продължителни преговори с Китай на 14 ноември 1860 г. той съумява да подпише договор, на базата на който са определени ясни граници в Далечния Изток. Към страната са присъединени земите на днешния Приморски и Хабаровски край, където тогава по официални данни живеят 3399 руснаци и 1500 китайци. Благодарение на Пекинския договор на картата на Русия се появява град Владивосток, припомнят от екипа.

Сред участниците във филма са Олга Чевская - внучка на Н.П. Игнатиев, Анатолий Шчелкунов - руски дипломат, писател, през 2005 - 2009 г. генерален консул на Русия във Варна, Михаил Горинов - историк, Калина Канева - писател, журналист, биограф на Н.П. Игнатиев, Андрей Пантев - историк, Иван Семерджиев - кмет на село Граф Игнатиево (2007-2015), Павел Журавльов - ръководител на представителството на Россотрудничество в България, Борис Громов - директор на Дома на Москва в София.

Николай Игнатиев

Филмът, сниман в Москва, София, село Граф Игнатиево, Пловдивска област, на връх Шипка, е на Продуцентския център "Синема продакшън" със съдействието на представителството на Россотрудничество в България. Режисьор-постановчик е М. В. Йолкин.

Коментирай 15

Календар

Препоръчваме ви

"Вдъхновения от случайността" - изложба живопис на Коста Павлов и Тодор Павлов

Живеещият в Германия Тодор Павлов чества 100-годишнината от рождението на баща си и своята 70-годишнина с изложбата, която ще бъде открита на 29 април в 18.00 часа в Дом на културата "Борис Христов"

Японската пианистка Фумие Фукуи свири тази вечер в Полския институт

Ще звучат творби от Карол Шимановски, Мориц Мошковски и Фредерик Шопен

Марко Ганчев представя десет тома с избрани свои произведения

Събитието е на 25 април в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"

Христо Йоцов представя най-новия си бендов проект

Програмата на концерта тази вечер е съставена изцяло от композиции на Йоцов, като най-старата е от 1982 г., а последната е писана през 2020 г.

Йорданка Христова с голям концерт в Античния театър

Певицата се завръща в Пловдив, за да празнува 60 години на сцената на 12 август

На 1-и май започва Националният фестивал на българското кино

Съюзът на българските филмови дейци ще покаже всички номинирани филми за наградите "Васил Гендов" 2024 с вход свободен до 16 май в "Дом на киното"