Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Руският граф на българите" - филм за видния дипломат Николай Игнатиев

ДОКУМЕНТАЛНО КИНО

"Руският граф на българите" - филм за видния дипломат Николай Игнатиев

Премиерата, която е тази вечер в Руския център в София, ще бъде представена от изпълнителния директор на Фонда "История на Отечеството" Константин Могилевски и автора на филма Олга Булле

Филмът "Руският граф на българите" - за видния дипломат Николай Игнатиев, ще има премиера в Руския културно-информационен център в София днес от 18.30 ч., съобщават от центъра, цитирани от БТА.

Сред гостите на прожекцията ще са авторката на филма Олга Булле, изпълнителният директор на фонда "История на Отечеството" Константин Могилевски, посланикът на България в Русия (2012 -2018) Бойко Коцев.

Николай Игнатиев

Името на граф Игнатиев влиза в списъка на 100-те велики дипломати, оставили следа в историята на човечеството. Именно той след края на Руско-турската война от 1877-1878 г. подписва Санстефанския мирен договор, освобождаващ България от петстотингодишно османско владичество. Благодарение на него не само България, но и Сърбия, Черна Гора и Румъния стават независими държави, отбелязват авторите.

Граф Игнатиев със съпругата си Екатерина и синът им Леонид през 1902 г.

Според тях, без преувеличение може да се каже, че без Игнатиев картите на Европа и Русия биха изглеждали иначе. След продължителни преговори с Китай на 14 ноември 1860 г. той съумява да подпише договор, на базата на който са определени ясни граници в Далечния Изток. Към страната са присъединени земите на днешния Приморски и Хабаровски край, където тогава по официални данни живеят 3399 руснаци и 1500 китайци. Благодарение на Пекинския договор на картата на Русия се появява град Владивосток, припомнят от екипа.

Сред участниците във филма са Олга Чевская - внучка на Н.П. Игнатиев, Анатолий Шчелкунов - руски дипломат, писател, през 2005 - 2009 г. генерален консул на Русия във Варна, Михаил Горинов - историк, Калина Канева - писател, журналист, биограф на Н.П. Игнатиев, Андрей Пантев - историк, Иван Семерджиев - кмет на село Граф Игнатиево (2007-2015), Павел Журавльов - ръководител на представителството на Россотрудничество в България, Борис Громов - директор на Дома на Москва в София.

Николай Игнатиев

Филмът, сниман в Москва, София, село Граф Игнатиево, Пловдивска област, на връх Шипка, е на Продуцентския център "Синема продакшън" със съдействието на представителството на Россотрудничество в България. Режисьор-постановчик е М. В. Йолкин.

Коментирай 15

Календар

Препоръчваме ви

Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завръща за месец в Панагюрище

Деветте съда от тракийския сервиз ще заемат подобаващото си място в зала трезор в Исторически музей в града

С премиерата на спектакъла "Дон Кихот и Дон Санчо" се отбелязва 60 годишнината на Ивелин Керанов

След "Нощно слънце", това е второ заглавие, което Юрий Дачев поставя в Драматичен театър "Гео Милев" - Стара Загора

Десетото издание на "Зелени библиотеки" ще бъде открито на 27 юли в София

Инициативата "Зелени библиотеки" отново предлага разнообразна културна програма в парковете на столицата всяка събота и неделя през месец август от 10:00 до 14:00 ч.

"Нишка" е новият роман на Виктория Бешлийска

Романът разказва историята на седем жени, а техните преживявания рисуват извечната истина, че настоящият ден е проявление на всички минали и бъдещи времена

Над 2000 души откриха Sofia Summer Fest в компанията на Васил Найденов

С концерта на звездата на българската поп музика започна петото издание на Sofia Summer Fest в Южен парк 2

Над 200 костюма са ушити за премиерата на мюзикъла "Ромео и Жулиета" тази вечер в Стара Загора

"Изцяло съм се вдъхновявал от портретите на известни художници в тази епоха, за да може костюмите да отразяват максимално реално времето", каза Денис Иванов - автор на костюмите и декора на спектакъла