Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Пловдивският планетариум, с безплатна лекция "Радиотелескопите - нов поглед към Вселената"

ЧОВЕКЪТ И ВСЕЛЕНАТА

Пловдивският планетариум, с безплатна лекция "Радиотелескопите - нов поглед към Вселената"

Събитието е организирано по повод 4-годишнината от откриването на дигиталния 3D Планетариум в града

Снимка: Природонаучен музей - Пловдив

Регионалният природонаучен музей - Пловдив и гл. ас. д-р Камен Козарев организират нова астрономическа лекция по случай четвъртата годишнина от откриването на дигиталния 3D Планетариум в Пловдив.

"Всички, които искат да научат повече за работата на радиотелескопите и ползата от тях за познанията ни за Вселената, са добре дошли на лекцията в четвъртък, 21.11. от 18:30 в Планетариума на музея", канят организаторите.

Още

Поглед към палитрата на Вселената

Поглед към палитрата на Вселената

За разлика от оптическите телескопи, радиотелескопите работят не във видимата област, а улавят радиовълни с честота от няколко стотици мегахерца до няколко стотици гигахерца. Те могат да регистрират и най-слабите сигнали в тази област на електромагнитния спектър. Какво означава това за науката? Какво е българското участие в развитието на астрономията?, са част от въпросите, на които ще отговори лекцията.

Дигиталният планетариум, разположен в сградата на Регионален Природонаучен музей град Пловдив, беше изграден през 2015 година, по модел на американската компания "Еванс енд Съдърланд" - световен лидер в областта.

Още

13,8 милиарда години от живота на Вселената, събрани в 10 минути

13,8 милиарда години от живота на Вселената, събрани в 10 минути

Планетариумът разполага с купол 8 метра в диаметър и специален прожектор тип ''рибешко око'', който позволява прожектирането върху целия купол едновременно. Компютърната програма симулира разходки до различни обекти, събития и явления, които се случват във Вселената, като най-голямото предимство е, че работи в реално време. Залата разполага с 50 седящи места.

В момента програмата на Планетариума включва пълнокуполните шоу-програми ''Яростната Вселена'', ''От Земята към Вселената'', ''IBEX, в търсене на края на Слънчевата система'', ''Тъмнината в Космоса'', ''Две малки парченца стъкло'', ''Далечни светове и извънземен живот'', както и живи презентации на различни теми.

гл. ас. д-р Камен Козарев / Снимка: Природонаучен музей - Пловдив

Лекторът - гл. ас. д-р Козарев получава докторска степен по aстрономия от Бостънския университет, след което работи четири години в Центъра по астрофизика "Харвард-Смитсониън". Интересите му се разпростират от наблюдения с космически телескопи на слънчевите високоенергетични частици, до алтернативното обучение по приложни науки и популяризирането на науката. Вече осем години Камен Козарев участва като ментор и лектор в програмата "Космически предизвикателства", чиято цел е да срещне младите хора с водещи космически специалисти от цял свят. Камен Козарев е и един от създателите на дигиталния 3D планетариум в Природонаучния музей в Пловдив.

Още

Бестселърът на Нийл Деграс разкрива най-важното за Вселената

Бестселърът на Нийл Деграс разкрива най-важното за Вселената

Още

Вселената е вътре в нас: вижте прекрасни гифове, които ни потапят в тайните на човешката душа

Вселената е вътре в нас: вижте прекрасни гифове, които ни потапят в тайните на човешката душа

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Изложба "Избрано" - живопис, графика, акварел от 19 март до 26 април 2024 г.

Галерия "Икар "отбелязва 25 години на своята мисия да популяризира в страната и чужбина съвременното българско изкуство

"Ден на европейските автори" ще бъде отбелязан в 40 държави на Стария континент

Официални представители на инициативата за България, определени от Европейския писателски съвет в Брюксел, са Неда Антонова, Боян Ангелов и Анжела Димчева

НОВА ГЕНЕРАЦИЯ с бутиков концерт на 20 март в "Строежа"

Само 300 души ще могат да гледат бандата на живо

"Разпад и съпротива" – на 14 март ще се проведе четвъртото издание на Streaming Generation

Сценичните интерпретации тази година са дело на едни от най-обещаващите млади режисьори – Владислав Стоименов, Кристина Беломорска и Ростислав Георгиев, които експериментират с текстове от Станислав Стратиев и Радой Ралин