МУЗИКАЛНИ СЪБИТИЯ
История и настояще на фестивала "Софийски музикални седмици" от Диана Данова-Дамянова
Представянето на студията е на 30 юни 2024 година от 18.00 ч. в Зала № 48 на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров"
Редактор : / 133 Прочита 0 Коментара
На 30 юни 2024 година (неделя) от 18.00 ч. в Зала № 48 на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" ще бъде представянето на "Софийски музикални седмици". Студии върху историята и настоящето на фестивала" от Диана Данова-Дамянова.
Книгата е първото по-мащабно и целенасочено изследване на Международния фестивал "Софийски музикални седмици". Под формата на четири студии се проследява неговата 55-годишна история от създаването му през 1970 до последните реализирани издания.
Тематичните акценти са поставени върху формирането и постепенното трансформиране на фестивалния модел, метаморфозите в организирането, утвърждаването на международния авторитет на форума.
Заемащата все по-важно място в репертоара на "Софийски музикални седмици" българска музика е конкретизирана чрез някои творби, изпълнени за първи път. Подробните приложения са допълваща и неразделна част от текста, подкрепен и с богат илюстративен материал.
Електро-акустична музика – изкуствен интелект с инструмент на сцената на Софийски музикални седмици
"Софийски музикални седмици". Студии върху историята и настоящето на фестивала" е издание на Института за изследване на изкуствата-БАН. Реализирано е по проект на Фондация "Международен фестивал "Софийски музикални седмици" с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" във връзка с 55-годишнината на фестивала.
Д-р Диана Данова-Дамянова е главен асистент в Сектор "Музика" на Института за изследване на изкуствата при Българската академия на науките. В сферата на изследователските ѝ интереси са съвременни музикални фестивали, съхранение на културно наследство, проучване на непознати страници от българската музикална история.
Автор е на книгата "Musica Nova в българската музикална култура" (2009). Публикува студии и статии в научни периодични издания ("Българско музикознание", "Музикални хоризонти"), в поредиците "Нови идеи в музикознанието", в сборници с доклади от научни конференции ("60 години изкуствознание в БАН", "Изкуствоведски четения", "Академични пролетни четения"), както и музикално-публицистични материали в "Музика Viva", "Платформа за изкуства" и други.