ПРИРОДА, МУЗИКА, ИЗКУСТВО, ХРАНА, РИТУАЛИ
Тридневен фестивал и вечеря с нулев отпадък за July Morning на плаж Камчия
Ritual Gatherings тази година ще се проведе на нова, природна локация, където ще срещне посетителите с музиканти и съвременни артисти от 12 държави
Редактор : / 15845 Прочита 5 Коментара
Четвъртото издание на Ritual Gatherings се провежда при устието на река Камчия (Източник: © Ritual Gatherings Festival)Тази година July Morning ще бъде отбелязан с тридневен фестивал на плажа, при устието на река Камчия от посетителите на четвъртото издание на Ritual Gatherings.
Фестивалът ще приложи редица мерки за опазване на локацията - почистване на плажа 25 юни, лекции и дискусии с експерти еколози, разделно събиране на отпадъци и информация за опазване на плажната ивица и типичната за местността бяла дюна.
Програмата включва разнообразие от музикални стилове и световни имена, като една от най-популярните диско групи през последните 20 години Crazy P, французинът Traumer, S.A.M., DJ Holographic и номинираният за Grammy шведски продуцент Axel Boman. Локалната сцена ще бъде представена от едни от най-интересните артисти у нас - The Foreigners - основатели на фестивала, Garo, Stephen Popov, Ilko, Selector Stiliyan и много други.
The Foreigners (Източник: © Ritual Gatherings Festival)
В по-ранните часове в трите вечери, ще се включат и лайв банди, като Trombobby & C-mo и Единствените им приятели, Ropotamo Live и Иван Шопов ft. Nikobo. Фестивалът има и богата дневна програма - изложба съвременно българско изкуство на плажа, дискусии, работилници за духовни практики, хранене, йога и занимания за деца.
Ritual Gatherings обединява сили с най-голямото варненско събитие за вкусна храна и кулинария - Улицата на готвачите, а част от нея ще се пренесе на крайбрежната алея на плаж Камчия, на чело с шеф Филип Спасов. Няма да се ползва еднократна пластмаса, чаши и прибори са предоставени от Консуматив, чиито продукти са от изцяло компостируеми и рециклирани материали.
Шеф Филип Спасов (Източник: © Ritual Gatherings Festival)
Ритуална Вечеря с нулев отпадък
Ritual Gatherings стартира на 30 юни, като спазва традицията да сложи начало на тридневното преживяване с Ритуална Вечеря, която тази година ще се настани между устието на река Камчия, морето и бялата дюна. Главни готвачи на специално изготвеното меню са шеф Филип Спасов и шеф Владислав Пенов от ресторант Космос.
Всяко ястие ще бъде съчетано с българските вина от местни български сортове на изба Кортен, известна с прилаганите методи на микровинификация и с емблематичните си вина. Тя разполага с най-модерните съоръжения от водещи световни производители, което позволява съчетаването на традициите с най-съвременните винарски практики в производството на висок клас бутикови вина. Работата на енолозите е базирана на методите, прилагани във Франция за производство на малки партиди лимитирани вина. За целта те се фокусират върху задълбочена работа в лозето и изцяло ръчни методи на винификация.
(Източник: © Ritual Gatherings Festival)
Концепцията на вечерята също лежи на основното послание за устойчивост и намаляване на човешкия отпечатък върху природата, като ще предложи изцяло zero waste меню, стари приготвено с локални продукти от местни производители, типични за Североизтока. Но какво е бъдещето на кулинарните събития и експерименти, ако допуснем пчелите да загинат, а с тях и цялото биоразнообразие на трапезата ни? По данни на Eurostat и Mastercard®, над 35% от разходите на едно домакинство са за храна и кулинарни преживявания. За България тази стойност е дори над 50%.
(Източник: © Ritual Gatherings Festival)
През последните 2 години Mastercard® подкрепя българската технологична компания Pollenity и платформата им за осиновяване на кошери и продажба на качествен мед от малки производители - istinskimed.bg и вече е осиновила 14 кошера от платформата. Всички гости на Вечерята ще получат, като подарък от Mastercard малко бурканче със семена ехинацея - едно от най-медоносните растения, което повишава добива на мед.
Специална холограмна инсталация от 7 цветя с човешки размери, инсталирани на плажа и предоставени от MP-Studio - организатори на Lunar - Фестивала на светлините, който се проведе през май месец в София, ще станат част от посланието за опазване на защитените територии по крайбрежието.
Бързи и лесни плащания
Събитието ще бъде изцяло безкешово, като на входа всеки посетител ще се сдобие с фестивална гривна, с която да извършва плащания в рамките на събитието. Платежен партньор на фестивала е myPOS - международната компания, стартирала от Варна през 2014 година, на която се доверяват бизнеси в над 30 страни. myPOS предлага иновативни платежни решения и технологични услуги. които помагат на малките и средни бизнеси да се разрастват. myPOS все още е единствената платформа в Европа, която позволява на търговците, приемащи дигитални плащания чрез нея, да получат парите си веднага, без да бъдат таксувани допълнително за това.
Партньори на проекта са общините Кюстендил, Троян и Шумен, Музеят на народните художествени занаяти и приложните изкуства - Троян, норвежкият артистичен колектив Pikene på Broen и ежегодният културен фестивал The Barents Spektakel в Норвегия, Музеят на Живото Изкуство/The Living Art Museum - Рейкявик, Исландия, Национална художествена галерия, ресторант Космос, Музеят на хумора и сатирата в Габрово, Академия за изучаване на музикални технологии Sound Ninja и Фондация GLAS.
Като партньори в организацията и програмата на фестивала се включват KIA, Answear, MBE Bulgaria, Johnnie Blonde, изба Кортен.
Екологичните инициативи на Фестивала се осъществяват с подкрепата на Mastercard, Банка ДСК и Промени Картинката. Трите компании и техните екипи се включват в почистването на плаж Камчия, организирано от Ritual Gatherings на 25 юни, събота, от 10 ч.
Ritual Gatherings Festival 2022 ще продължи от 30 юни до 3 юли. Следете на www.ritualgatherings.com, Facebook страницата и Instagram профила на проекта.
Билетите за Ritual Gatherings Festival 2022 са вече в продажба - ТУК
Амалия Аббас и Виктория Цачева от Сдружение АСОРИ (Източник: © Ritual Gatherings Festival)
Проект BGCULTURE-2.001-0117-C01 "Ritual Gatherings: Традиционни ритуали и интерактивно съвременно изкуство - механизми за изграждане на общности и постигане на устойчиви културни екосистеми" се изпълнява с финансова подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Проектът е част от ОП "Културно предприемачество, наследство и сътрудничество", Резултат 2 "Подобрен достъп до изкуства и култура".
Основна цел на проекта е прилагането на холистичен подход за съживяването на малки културни екосистеми, чрез събития и активности, насочени към ключовите участници в тях и с фокус - обмяната на опит и културни прояви с експерти от културния сектор в Исландия и Норвегия.
Бенефициент на проекта е Сдружение АСОРИ, а партньори в изпълнението на проекта са общините Кюстендил, Троян, Шумен и Аврен, Музеят на народните художествени занаяти и приложните изкуства - Троян, норвежкия фестивал Pikene på Broen и Музеят на Живото Изкуство/The Living Art Museum - Рейкявик, Исландия.