Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Специалните проекти на седмата Нощ на театрите в България

ТИ ПРОМЕНЯШ ИГРАТА. ИГРАТА ПРОМЕНЯ ТЕБ

Специалните проекти на седмата Нощ на театрите в България

Дискусия, Tеатър на късите форми и дигитални активности стартират в инициативата

Снимка: Диляна Флорентин

За седма поредна година европейската театрална Нощ в България инициира и продуцира специални събития и активности, които подкрепят основното послание.

Освен смяната на времето и експеримента с пространството, Нощ на театрите създаде безкрайно интересно съдържание в различни стилове, присъедини разнообразни локации разви програма от сутрин до полунощ, даде възможност за изява на институционален и алтернативен театър, привлече зрители и участници от различни възрастови групи.

Специалните проекти през 2019 г. са вдъхновени от посланието на Нощта - "Tи променяш играта. Играта променя теб".

Дискусията "Силата да променяш (в) изкуството"

събира специалисти по комуникация и театрални хора, за да постави въпросите и да потърси отговорите за това колко е важно в изкуството да има визионери, водени от своя устрем и сила да променят културната среда, какви са вътрешните и външните мотиви на промяната, как се променя театърът в България. На 13 ноември (сряда) творческите директори Мартин Димитров и Ана Младенова заедно с актьорите Владимир Пенев, Христо Петков и Ованес Торосян ще дискутират и за това колко е наложително българското изкуство да стигне до младите хора - с правилната комуникация, послание, познаване на публиката.

Събитието е с начален час 18:30, с вход свободен и се провежда в партньорство с образователната платформа Praktika. Домакин е новото пространство за култура в София - nOva art space.

Дигиталната Нощ

e основен панел на инициативата, като тази година са заложени доста дигитални инструменти, за да бъде привлечена младата публика. През ноември стартира персонализираният Instagram филтър, с който потребителите ще могат да "променят" и пикселизират своите снимки и видеа в социалната мрежа, а проектът "Нощни персонажи" за първи път в своята история ще влезе в ново измерение и ще има своя добавена реалност напълно безплатно чрез приложението ArtiVive. То е едно от най-популярните в последните години и доста използвано от музеи и галерии в цял свят. Тази нова технология съчетава по уникален начин класическото и дигиталното, с безкрайни възможности както за въображението на творците, така и за възприятията на зрителите.

Още "Ти промeняш играта. Играта променя теб" - актьори и творци в седмата Нощ на театрите

"Ти промeняш играта. Играта променя теб" - актьори и творци в седмата Нощ на театрите

Благодарение на ArtiVive, фотографиите на Диляна Флорентин и анимациите на Shoot, Мариус Куркински, Владo Пенев, Юлиан Вергов, Владo Карамазов, Деян Донков, Дарин Ангелов, Христо Петков, Ованес Торосян, Деян Ангелов, Ненчо Костов, Теодора Духовникова, Весела Бабинова, Луиза Григорова-Макариев, Силвия Петкова, прима балерината Марта Петкова, премиер-солистът Никола Хаджитанев, диригентът Максим Ешкенази и оперната певица Ина Кънчева, ще имат своe augmented reality.

Чатботът на Владо Карамазов отново ще информира в реално време за всичко интересно в програмата и съпътстващите събития. Актьорът се включи и в един друг онлайп проект - като представи 7 пиеси с изразните средства на фотографията в 7 кадъра. Изненадата за театралните фенове е, че главен персонаж в тях е един бранд-икона, който изисква характер. Фотографиите станаха част от информационна кампания и са публикувани в социалните мрежи с енциклопедични факти за всяка от заснетите пиеси.

А през ноември ще бъдат включени и в две софийски изложби в Клуб Грамофон и в УниКредит Студио.

На 16 ноември цели 5 часа ще се излъчва Live Cam, в който на живо във фейсбук ще гостуват любими творци и виртуално ще се срещнат с почитателите на театралното изкуство в България и по света, благодарение на STREAMER.BG и в партньорство с читАлнЯта.

"Театър на късите форми" започва в Нощта на театрите,

а първата премиера в този формат ще е авторският моноспектакъл на Ованес Торосян - GAME OVER. Продукцията ще бъде представена предпремиерно в Пловдив на 14 ноември (18:00 и 19:30 ч., U.PARK Gallery) и премиерно в София на 16 ноември (20:00 и 21:30 ч., nOva art space) с приятелската подкрепа на КЦМ 2000 Груп - Пловдив и Театър Реплика. Природата на артиста, пътят към сцената, равносметката, сънищата и реалностите, които обитава всеки от нас, са само част от темите в експерименталния моноспектакъл на Ованес Торосян.

Ованес Торосян (Снимка: Диляна Флорентин)

Актьорът е и режисьор на самия себе си и на персонажите, които представя в GAME OVER. Този факт засилва още повече субективно-обективните отношения вътре в текста и навън в изиграването му. Както самият Ованес Торосян отбелязва в бележките към пиесата: "Времето на действието е вакуум, което по дефиниция означава, че отсъства вещество в определен обем от пространството или казано накратко пространството е празно. Но както всички ние знаем, абсолютен вакуум не съществува и често говорим за различни степени на вакуум в зависимост от атмосферното налягане".


Още Седмата Нощ на театрите идва на 16 ноември

Седмата Нощ на театрите идва на 16 ноември

През 2019-та в Нощта на театрите се включват 18 български града с над 150 събития на 16 ноември. В тази Нощ Театърът в 11 европейски държави се превръща в основна тема и събира по едно и също време всички, които го обичат. Нощ на театрите в България е част от Календар на културните събития на Столична община за 2019 г.

Всичко актуално и цялата програмата следете в официалния сайт, във фейсбук и инстаграм, както и в новото Viber Community на инициативата.

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

"Детска история" на Нобеловият лауреат Петер Хандке с две премиерни дати на сцената на "Топлоцентрала"

Представлението по идея на Елена Димитрова е и история за самотата и отчуждението, за кризата на разпадането на семейството, за трудността да се впишеш, за ранимостта, за справянето

София има нужда от още културни пространства

Три години след отварянето на РЦСИ "Топлоцентрала", нейните две сцени остават едни от малкото възможности за независимата сцена не само в София и региона, но и в страната

Започва единадесетото издание на фестивала 180° - лаборатория за иновативно изкуство

За единадесета поредна година София е домакин на фестивала 180° - лаборатория за иновативно изкуство, който събира съвременни артисти от различни краища на света в столицата. Всички събития са с вход свободен

С "Козият рог" Русенската опера се прекланя пред доайена на българското балетно изкуство - проф. Петър Луканов

На 2 октомври в Голямата зала на Доходно здание ще почетем този голям творец и човек, чийто първи и последен спектакъл са поставени именно в Русе

С "Невъзможните разговори" започва 14 издание на АСТ ФЕСТИВАЛ ЗА СВОБОДЕН ТЕАТЪР

Между 14 и 20 октомври - 7 дни, 6 локации, 30 български и 3 международни спектакъла от всички жанрове и форми на съвременния театър