ТИ ПРОМЕНЯШ ИГРАТА. ИГРАТА ПРОМЕНЯ ТЕБ
Специалните проекти на седмата Нощ на театрите в България
Дискусия, Tеатър на късите форми и дигитални активности стартират в инициативата
Редактор : / 1181 Прочита 0 Коментара
Снимка: Диляна ФлорентинЗа седма поредна година европейската театрална Нощ в България инициира и продуцира специални събития и активности, които подкрепят основното послание.
Освен смяната на времето и експеримента с пространството, Нощ на театрите създаде безкрайно интересно съдържание в различни стилове, присъедини разнообразни локации разви програма от сутрин до полунощ, даде възможност за изява на институционален и алтернативен театър, привлече зрители и участници от различни възрастови групи.
Специалните проекти през 2019 г. са вдъхновени от посланието на Нощта - "Tи променяш играта. Играта променя теб".
Дискусията "Силата да променяш (в) изкуството"
събира специалисти по комуникация и театрални хора, за да постави въпросите и да потърси отговорите за това колко е важно в изкуството да има визионери, водени от своя устрем и сила да променят културната среда, какви са вътрешните и външните мотиви на промяната, как се променя театърът в България. На 13 ноември (сряда) творческите директори Мартин Димитров и Ана Младенова заедно с актьорите Владимир Пенев, Христо Петков и Ованес Торосян ще дискутират и за това колко е наложително българското изкуство да стигне до младите хора - с правилната комуникация, послание, познаване на публиката.
Събитието е с начален час 18:30, с вход свободен и се провежда в партньорство с образователната платформа Praktika. Домакин е новото пространство за култура в София - nOva art space.
Дигиталната Нощ
e основен панел на инициативата, като тази година са заложени доста дигитални инструменти, за да бъде привлечена младата публика. През ноември стартира персонализираният Instagram филтър, с който потребителите ще могат да "променят" и пикселизират своите снимки и видеа в социалната мрежа, а проектът "Нощни персонажи" за първи път в своята история ще влезе в ново измерение и ще има своя добавена реалност напълно безплатно чрез приложението ArtiVive. То е едно от най-популярните в последните години и доста използвано от музеи и галерии в цял свят. Тази нова технология съчетава по уникален начин класическото и дигиталното, с безкрайни възможности както за въображението на творците, така и за възприятията на зрителите.
Благодарение на ArtiVive, фотографиите на Диляна Флорентин и анимациите на Shoot, Мариус Куркински, Владo Пенев, Юлиан Вергов, Владo Карамазов, Деян Донков, Дарин Ангелов, Христо Петков, Ованес Торосян, Деян Ангелов, Ненчо Костов, Теодора Духовникова, Весела Бабинова, Луиза Григорова-Макариев, Силвия Петкова, прима балерината Марта Петкова, премиер-солистът Никола Хаджитанев, диригентът Максим Ешкенази и оперната певица Ина Кънчева, ще имат своe augmented reality.
Чатботът на Владо Карамазов отново ще информира в реално време за всичко интересно в програмата и съпътстващите събития. Актьорът се включи и в един друг онлайп проект - като представи 7 пиеси с изразните средства на фотографията в 7 кадъра. Изненадата за театралните фенове е, че главен персонаж в тях е един бранд-икона, който изисква характер. Фотографиите станаха част от информационна кампания и са публикувани в социалните мрежи с енциклопедични факти за всяка от заснетите пиеси.
А през ноември ще бъдат включени и в две софийски изложби в Клуб Грамофон и в УниКредит Студио.
На 16 ноември цели 5 часа ще се излъчва Live Cam, в който на живо във фейсбук ще гостуват любими творци и виртуално ще се срещнат с почитателите на театралното изкуство в България и по света, благодарение на STREAMER.BG и в партньорство с читАлнЯта.
"Театър на късите форми" започва в Нощта на театрите,
а първата премиера в този формат ще е авторският моноспектакъл на Ованес Торосян - GAME OVER. Продукцията ще бъде представена предпремиерно в Пловдив на 14 ноември (18:00 и 19:30 ч., U.PARK Gallery) и премиерно в София на 16 ноември (20:00 и 21:30 ч., nOva art space) с приятелската подкрепа на КЦМ 2000 Груп - Пловдив и Театър Реплика. Природата на артиста, пътят към сцената, равносметката, сънищата и реалностите, които обитава всеки от нас, са само част от темите в експерименталния моноспектакъл на Ованес Торосян.
Ованес Торосян (Снимка: Диляна Флорентин)
Актьорът е и режисьор на самия себе си и на персонажите, които представя в GAME OVER. Този факт засилва още повече субективно-обективните отношения вътре в текста и навън в изиграването му. Както самият Ованес Торосян отбелязва в бележките към пиесата: "Времето на действието е вакуум, което по дефиниция означава, че отсъства вещество в определен обем от пространството или казано накратко пространството е празно. Но както всички ние знаем, абсолютен вакуум не съществува и често говорим за различни степени на вакуум в зависимост от атмосферното налягане".
През 2019-та в Нощта на театрите се включват 18 български града с над 150 събития на 16 ноември. В тази Нощ Театърът в 11 европейски държави се превръща в основна тема и събира по едно и също време всички, които го обичат. Нощ на театрите в България е част от Календар на културните събития на Столична община за 2019 г.
Всичко актуално и цялата програмата следете в официалния сайт, във фейсбук и инстаграм, както и в новото Viber Community на инициативата.