ПРЕМИЕРА
Кой разплака ангелите в Народния театър
За свободата и несвободата на човека - Христо Мутафчиев с премиера на моноспектакъл по текст на Стефан Цанев, режисьор е Стоян Радев
Редактор : / 1158 Прочита 0 Коментара
Христо Мутафчиев и режисьорът Стоян Радев по време на репетициите на "Плач на ангел", Народен театър (Снимка: Божидар Марков)Народният театър "Иван Вазов" ще открие 2021 г. с монодрамата на Стефан Цанев "ПЛАЧ НА АНГЕЛ", драматична, разтърсваща изповед за свободата и несвободата на човека.
Никак не е случайно, че първата премиера за новата година е по текст на обичания поет и класик на съвременната ни драматургия СТЕФАН ЦАНЕВ - защото последните месеци ни показаха колко беззащитни сме всъщност, колко сами, и колко важно е да бъдем заедно и заедно да потърсим отговори на съдбовните въпроси, пред които изпитанията ни изправят.
"Плач на ангел" е дълго планиран проект на Народния театър, който ще видим на 22 януари 2021 г. от 19:00 часа на Камерна сцена.
В ролята на Райчо, притихнал, но и несмирим в своята несвобода, макар и вън от затвора, е брилянтният ХРИСТО МУТАФЧИЕВ. Режисурата на СТОЯН РАДЕВ ("Опит за летене", "Караконджул", "Ничия земя"), костюмите и сценографията на Елица Георгиева, музиката на Веселин Митев - всички тези брънки от веригата ще потопят зрителите в развързаните бесове на хаоса, които шетат из душите ни.
За смисъла на живота, за безчинстващият безпорядък, пропилените възможности, ценностите, отлетели нанякъде - "Плач на ангел" е безпощаден в анализа си спектакъл за болката, на която небесните създания могат да отвърнат само с плач...
Дали всеки от нас понякога не е Райчо, който не вижда друг изход, освен да пожелае обратно порядъка и простите, жестоки правила на затвора? Да, всеки от нас би могъл да е Райчо, закопнял за измамния уют на не-свободата. Днес ли се случва това, или вчера, е без значение. То е същото.
"В "Плач на ангел" един малък човек отчаяно повдига големи въпроси. Отчаяно, защото не е могъл да им отговори, не е могъл да се справи с живота и даже казва, че не го е живял.
Възможно е зрителите трудно да се идентифицират с героя, защото, както казахме, говорим за малък човек, а не останаха много малки хора - всички сме голяма работа. Най-вероятно бърза връзка може да се направи с упреците, които той понякога отправя.
Да упрекваш е заразително. Но истинската ценност на този текст, поне според постановъчния екип на спектакъла, не се ражда от патоса на нерадостните констатации, споделяни от големите хора, а просветва в признатата безпомощност на малкия човек, живеещ не тук или там, а на Земята.
Стефан Цанев (Снимка: Божидар Марков)
Защото когато разбереш колко си малък под необятното звездно небе, тогава може да се открие по-голям смисъл, различен от привидностите, които те карат да влизаш в ненужни борби, без да подбираш средствата. Тогава могат да изчезнат опустошителните алчност и жестокост, над които плаче ангелът", казва режисьорът Стоян Радев.
Драматург на спектакъла е Мирела Иванова, помощник-режисьор - Боряна Митева, плакатът е дело на Янина Петрова, а снимките - на Божидар Марков.
Следващите представления на "Плач на ангел" са на 28 януари, както и на 2, 20 и 26 февруари от 19:00 ч. на Камерна сцена. Билети могат да се закупят на касите на Народния театър и онлайн