Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Дон Кихот" със суперзвезди на Болшой театър в Софийската опера

СЕЗОН 2019/20

"Дон Кихот" със суперзвезди на Болшой театър в Софийската опера

На диригентския пулт ще застане маестро Павел Клиничев

На 19 октомври 2019 г., от 19:00 ч. почитателите на балетното изкуство ще имат възможността да гледат балета "Дон Кихот" от Лудвиг Минкус. В него ще гастролират звездите на Болшой театър Екатерина Крисанова и Иван Василиев.
Крисанова ще изпълни ролята на Китри, а Василиев ролята на Базил.

Още

Акад. Пламен Карталов: Откриваме сезона с грандиозна гала, посветена на Николай Гяуров

Пламен Карталов пред Dir.bg: Откриваме сезона с грандиозна гала, посветена на Николай Гяуров

В постановката участват и солистите на балетната трупа на Софийската опера: Цецо Иванов, Катерина Петрова, Марта Петкова, Георги Аспарухов, Еленко Иванов, Матю Уитъл и Ивана Харизанова.
На диригентския пулт ще застане диригентът на Болшой маестро Павел Клиничев.

Постановката и режисурата са дело на Петър Луканов,  художник на декора - Иван Попов, художник на костюмите - Цветанка Петкова-Стойнова, репетитори - Мария Илиева, Ясен Вълчанов,Трифон Митев, Милена Симеонова, Сара-Нора Кръстева, Риолина Топалова, помощник режисьор - Риолина Топалова.

В репертоара на световните сцени "Дон Кихот" е интересен за хореографите и не винаги следва буквално романа на Сервантес. Балетът е провокация и за изпълнителите със сложността на ролите и е вдъхновение за всички, които участват в него. Нежността, динамиката, силата, грацията и характера на "Дон Кихот" са били винаги предизвикателство за всеки хореограф и балетен актьор.

Екатерина Крисанова е една от големите балетни звезди на Русия. Родена е в Москва. Обучавана е в балетната школа на Лавровски. Получава златен медал през 2001 г. на Международния балетен конкурс Prix de Luxembourg и същата година е отличена с бронз в състезанието за юноши.

През 2002 г. е удостоена с друг бронзов медал в Санкт Петербург и същата година посещава балетната академия в Болшой театър, в която се дипломира през 2003 г.

През същата година става член на балет Болшой театър. През 2009 г. тя вече е солист в същия театър.

През 2017 г. Крисанова се изявява в "Укротяване на ветрилата" в театър , Дейвид Х. Кох" , а през 2018 г. се изявява в "Дон Кихот". До този момент балерината има участие в много класически постановки на Болшой театър. Кариерата на Крисанова е шеметна, тъй като балетните критици в Русия и в чужбина пишат, че тя е несравнима и запомняща се в балета "Дон Кихот" и в останалите балети от световния класически балетен репертоар.

Иван Василиев е звезда на Санкт Петербургския театър "Михайловски". Преди това е солист в Болшой театър.
От 7-годишен се вълнува от балета, затова по-късно учи класически танц в Беларуския държавен институт, под ръководството на хореографа Александър Коляденко.
По време на следването си Иван играе в Националния академичен театър на Република Беларус и се изявява на сцената в постановки на "Дон Кихот" и "Корсар". След това е поканен да работи в Болшой театър.

През 2006 г. на сцената на Болшой се появява млад и талантлив танцьор. На артиста са му необходими само четири години, за да стане премиер на балетната трупа. Освен главните роли в "Спартак", "Дон Кихот", "Лешникотрошачката", "Петрушка", "Жизел", Иван Василиев участва в международния проект "Kings of Dance".

Според критиците играта на Василиев в "Дон Кихот"се характеризира с изразителност, импулсивност, сила. Скоковете на танцьора на голяма височина се отличават с невероятната си изящност и изглеждат като фантастични. Василиев е особено любим на публиката в "Дон Кихот".

В края на 2011 г. Иван Василиев се премества в Санкт Петербург и то не в Мариинския театър, а в театър "Михайловски".
Оказа се, че танцьорът се нуждае от ново сериозно предизвикателство, трудна мотивация, за да се развива още повече.
Василев редовно се появява на сцената на Американските балетни театри.

Актьорът е смятан за един от най-високоплатените балетни танцьори в света. Василиев работи и като хореограф. Поставя необичайна пиеса "Балет №1", в която се опита да покаже възможностите на човешкото тяло както в солови части, така и в дуети.

Още

Диригентът на Болшой театър Павел Клиничев: Музиката се дели на гениална и по-посредствена

Диригентът на Болшой театър Павел Клиничев: Музиката се дели на гениална и по-посредствена

Диригентът Павел Клиничев е възпитаник на Московската държавна консерватория "П.И. Чайковски" със специалности "хорово дирижиране" и "оперно-симфонично дирижиране". През 1999 г., когато е студент в четвърти курс, става стажант-диригент в Болшой театър. През 2002 г. завършва аспирантура в Московската консерватория. От 2009 г. е преподавател в Московската държавна консерватория.

През 2001 г., след гастроли с оркестъра на Болшой театър в САЩ, Генадий Рождественски, по това време художествен ръководител на Болшой театър, го кани за щатен диригент. Впоследствие под негово управление в Болшой театър прозвучават повече от четиридесет произведения, в това число операта "Княз Игор" от А. Бородин, "Снежанка", "Царска невеста" и др.

Маестро Павел Клиничев - диригент на Болшой театър - Москва (Снимка: БТА)

В репертоара му са също всички балети, излезли на сцената на Болшой театър през последните двадесет години, в това число "Лебедово езеро", "Спящата красавица" и "Лешникотрошачката" от П. Чайковски и др.

Под негово ръководство в Болшой театър се състоят премиерите на дванадесет балетни спектакъла, като от по-неотдавнашните са "Пролетно тайнство" от И. Стравински (2013 г.), "Вариации по тема на Франк Бридж" по музика на Б. Бритън, "Симфония на псалмите" по музика на И. Стравински, "Ундина" от Х. В. Хенце и "Златният век" от Д. Шостакович (всички през 2016 г.).

С операта, балета и оркестъра на Болшой театър маестрото излиза на световните подиуми, включително на сцената на миланския театър "Ла Скала", ню-йоркската "Метрополитън" опера, Кралския театър "Ковънт Гардън", Центъра за изпълнителски изкуства "Джон Кенеди" (Вашингтон, САЩ), Парижката национална опера ("Пале Гарние"), Мариинския театър, Бунка Кайкан (Токио) и Националния център за изпълнителски изкуства в Пекин.

По време на гастролите на Болшой театър си сътрудничи с оркестъра на Баварската държавна опера, оркестъра на Кралския театър в Торино (Teatro Regio di Torino), Националния симфоничен оркестър на център "Кенеди", оркестъра на Кралския театър в Парма (Teatro Regio di Parma), оркестъра на Колон (Париж) и много други. Изявява се със симфоничния оркестър на Националната академия "Санта Чечилия", Тайпейския симфоничен оркестър, оркестъра на Академията на Запада (Калифорния), академичните оркестри на Санкт Петербург, Саратов и Ростов на Дон.

От 2004 до 2008 г. си сътрудничи с Елена Образцова и основания от нея конкурс за млади оперни певци.

През сезона 2005/07 е главен гост-диригент на трупата на Всемирния балет (Universal Ballet Company) в Южна Корея.

От 2010 до 2015 г. е главен диригент на Екатеринбургската държавна академична опера и балет. По време на работата си в този театър се изявява в качеството на диригент-постановчик на оперни и балетни спектакли. Почти всяка негова работа в Екатеринбургската опера и балет е отбелязана за номинация за националната театрална награда "Златна маска".

От сезон 2014/2015 е гост-диригент в Михайловския театър в Санкт Петербург.

Сред записите му са: CD с Камерния оркестър на Болшой театър (Universal Music Group), DVD "Спартак" (балет в Болшой театър, оркестър Колон, Decсa, Париж). 

Коментирай 0

1/1

Още ВИДЕО

Защо Владимир Михайлов обича лошото време?

"Не трябва да легитимираме чрез работата си неправдите, трябва да се грижим за това, какво казваме на хората", категоричен е актьорът и музикант

В Помпей откриха фрески, вдъхновени от Троянската война

Изобразени са Елена и Парис, цар Менелай, пророчицата Касандра и бог Аполон

"Фантомът на операта" пристигна с Боинг

100 души строят сцената в НДК, пресъздаваща Парижката опера

Ралица Бежан с ново стилно видео към песента "ЕТО МЕ"

С ярък театрален привкус, кинаджийско, ретро-симпатично и в същото време, носещо усмивка, свежест и настроение, видеото носи неподправения почерк на чаровната актриса и певица

"Мария Монтесори: Новата жена" в разпространение от 12 април

Филмът е вдъхновен от живота и делото на Мария Монтесори

Виж всички

Календар