ГОЛЕМИТЕ БЪЛГАРСКИ КОМПОЗИТОРИ
За първи път ще бъдат представени последните опуси на Панчо Владигеров
Рецитал-спектакълът „Силуети, фрески, багатели” в камерна зала "България" е с участието на пианиста Веско Стамболов и лиричното сопрано Неда Атанасова
Редактор : / 1078 Прочита 0 Коментара
Маестро Панчо ВладигеровНа 9 декември 2017 г. от 19.00 ч. в Камерна зала "България" ще бъдат представени последните опуси на Панчо Владигеров. В програмата ще участват пианистът Веско Стамболов и сопраното Неда Атанасова.
Неда Атанасова, сопран/Сн. фейсбук профил
Веско Стамболов, пиано/Сн. фейсбук профил
Концертът включва и мултимедия, която разказва за късните творчески години на Владигеров, в които композиторът пише шест опуса за пиано и един опус с песни, по стихове на големия български поет-символист Николай Лилиев. Ще бъдат представени още най-изтъкнатите интерпретатори на Владигеров - пианистите Алексис Вайсенберг, Иван Дреников, Антон Диков, Николай Евров, Красимир Гатев. Всички материали за историята на последните произведения на Панчо Владигеров са предоставени от архива на къща музей "Панчо Владигеров" в София.
"В последно време написах няколко опуса за пиано — пиеси, които са нещо съвсем различно в моето творчество. В тях съм търсил нови пътища, нови изказвания, обаче аз винаги се придържам твърдо към моя стил и мироглед." - споделя в едно от последните си интервюта Панчо Владигеров.
Композиторът посвещава последните седем години от живота си (1972-1978) на любимия си инструмент - пианото, пишейки всяка година по един цикъл от пиеси - опусите от 64 до 70, а през 1975 г. създава и опус 67 "Четири песни" по стихове на Николай Лилиев. "По-смели в хармоничния си език и по-богати на цветове са тези клавирни миниатюри, но и по-лаконични и по-интимни в израза. Израз по-често на тъга, но също и на опиянение от живота, на любов към неимоверното богатство на българските народни песни и танци.
Това са пиеси-настроения, пиеси-състояния, пиеси-пейзажи, пиеси-спомени, пиеси в духа на народните песни - игриви или печални, мерени или безмензурни, пиеси в духа на народните танци в най-разнообразни неравноделни ритми, пиеси, изпълнени с пословичния хумор на Владигеров - галантен или пиперлив.
Последната творба, завършена едва два месеца преди края на земния му път, е "Хумореска". Така на 8 септември 1978 година с усмивка се прощава големият български композитор, оставяйки наследство, с което достойно се нарежда до най-големите майстори на националните музикални школи в Европа." — споделя пианистът Веско Стамболов.
Къща-музей "Панчо Владигеров" - София
Рецитал-спектакълът "Силуети, фрески, багатели" е част от проекта "Поетични картини" на Издателство Елм, финансиран от програма "Култура" на Столична община и се осъществява в партньорство с къща музей "Панчо Владигеров" - София, Софийска филхармония и Българско национално радио.
Той беше представен при пълни зали през септември тази година в музейния комплекс "Панчо Владигеров" в Шумен и на Международния фестивал "Дни на камерната музика" в Габрово.
Предвижда се в рамките на проекта последните клавирни опуси на Панчо Владигеров да бъдат записани и издадени на диск в комбинирано аудио и мултимедийно съдържание. Те бяха представени за първи път след смъртта на композитора едва през 2006 г. от пианиста Марио Ангелов в Съюза на българските композитори, по повод отпечатването им за първи път от Издателство Елм.
Билети: на касата на концертен комплекс "България".
Повече за Издателство Елм
Основано през 1999 г. от Ивайло Христов Издателство Елм публикува първи издания на късните творби на Панчо Владигеров - неговите последни клавирни опуси и пълното му творчество за две пиана. Каталогът съдържа ноти и партитури на съвременна музика от български автори - произведения за тромбон, за кларинет, за симфоничен оркестър, както и оригинални аранжименти за различни медни ансамбли и музикална литература.