Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Сидхарта" - среща между Изтока и Запада

ПРЕМИЕРА

"Сидхарта" - среща между Изтока и Запада

Пренесете се в едно пътуване към съвършенството с най-новия спектакъл на балет "Арабеск " на 16 и 23 февруари, на сцената на Музикален театър

Върху великолепната музика на Вагнеровите увертюри от "Тристан и Изолда", "Танхойзер" и "Лоенгрин", единствената рага на Лед Цепелин и шлагери от 30-те години, хореографът Мила Искренова предлага едно пътуване към съвършенството по поетичната повест на Херман Хесе "Сидхарта".

Изискната сценография и костюмите са на Свила Величкова, видеопроекциите - на Никола Налбантов, музикален консултант Весела Цанкова.

Спектакълът на Мила Искренова представя европейското разбиране за Изтока, срещата между Изтока и Запада. В търсенето на общ език между двете различни цивилизации хореографът се опира на много културно-исторически кодове, съдържащи се в музиката, танцовия език и образността.

Спектакълът не преразказва историята от произведението на Хесе, а пресъздава основни моменти от развитието й в 9 относително самостоятелно завършени епизоди, със собствена структура и образност.

Присъстват главните персонажи на поетичната повест: Сидхарта в изпълнение на Васил Дипчиков; Буда изпълнен от доайена на Балет "Арабеск" - Чан Тхе Чунг; множественият образ на Камала представен от шест изпълнителки, а така също - Реката, символизираща живота, образите на саманите и Лодкаря - всички те, преливащи се един в друг и постоянно менящи се. Присъства и самият Херман Хесе, в изпълнение на Стефан Вучов, през чийто поглед се развива действието.


Херман Хесе, пише "Сидхарта" в началото на 20-те години на 20-ти век, в тревожно и много подобно на нашето време. Мислещите хора са силно резигнирани от политическите събития, тълпите са в подем. Повестта излиза през 1922 г., а година след това Хесе се отказва от германско поданство в знак на разочарование от германското общество и най-вече от германската политика.

Периодът между двете световни войни изпълва европейските интелектуалци с мрачни предчувствия за бъдещето на света. "Сидхарта" хвърля духовен мост между времето и пространството в търсене на изход със силата на една невероятно поетична медитация.

Херман Хесе, подобно на много западни интелектуалци в началото на 20-ти век, изпитва силен интерес и пиетет към Изтока, източната философия и култура. Той предприема пътуване из Индия, но се връща в Европа силно разочарован и заявява, че никога повече няма да подлага на съмнение ценностине на европейската култура. Все пак, през 1922 година, той създава своята филосфоска поема "Сидхарта" като съвременна притча за земния път на Буда и за пътя му към съвършенство.

Гледайте премиерата на балет "Арабеск " на 16 и 23 февруари от 19 часа на сцената на Националния музикален театър.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Тартюф" с режисьор Крис Шарков е премиерният спектакъл на Драматично-куклен театър "Иван Радоев" в Плевен

Първите представления пред публика ще се състоят на 14 и 20 декември 2023 г.

Артисти представят една от най-енигматичните и провокативни пиеси на френския драматург Фредерик Зонтаг

Спектакълът се фокусира върху темата за разпадането на личността и въпросът "Кой съм аз?", разказват от екипа, голяма част от който са бивши студенти на проф. Иван Добчев и проф. Маргарита Младенова

Премиера на "Хаос" и множество инициативи в Нощ на театрите в Стара Загора

"Блокирали хора, заседнали в своя живот без да знаят накъде да тръгнат, но пък със самомнение, което ги изпълва и запраща в необичайни посоки - това са персонажите в спектакъла", казва режисьорът Петър Денчев

За първи път "Перфектни непознати" в България

Премиерата е на Театър "София", а датата и мястото са 6 октомври от 19 часа в Театър "Сълза и смях"

Хитовият мюзикъл "Семейство Адамс" от Бродуей с премиера в България

За първи път изкуствен интелект генерира елементи от мапинга на Античния театър