ЗА ПЪРВИ ПЪТ НА БЪЛГАРСКА СЦЕНА
Премиера на първата в света сценична версия на "Moderato Cantabile" от Маргьорит Дюрас
Една необикновена любовна история, под която кипят вулкани от страсти
Редактор : / 689 Прочита 0 Коментара
В Деня на влюбените 14 февруари Театър "Любомир Кабакчиев" - гр. Казанлък и Сити Марк Арт Център канят на премиерата на една необичайна любовна история, написана от голямата френска писателка Маргьорит Дюрас и адаптирана за сцена от Стилиян Петров. Той е режисьор на спектакъла, в главните роли участват Йоана Буковска-Давидова и Ивайло Драганов.
На тях им партнират още актьорите: Беатрис Благоева, Петър Петров, Светлана Бургазова, Мишо Шишков - син и Лина Шишкова.
Постановката е съвместна продукция на Театър "Любомир Кабакчиев", Казанлък и Сити Марк Арт Център.
Преводът и редакцията на текста са на Йоана Буковска-Давидова и Стилиян Петров, а консултант е Снежина Здравкова.
Авторската музика на Мишо Шишков, изпълнена от самия него и от Лина Шишкова (вокал) в пет песни по текстове на последния любовник на Дюрас - Ян Андреа, допринасят за специфичната, несравнима атмосфера на постановката.
"Moderato Cantabile" не е редови театрален спектакъл и причините за това са няколко. Първата и най-съществената е, че в тази любовна история пластовете са много повече от един. В оригиналната творба на Маргьорит Дюрас, от годината на чието излизане през 2018 г. се навършват точно 60 години, съдбовно се създават и преплитат още две любовни истории. Филмът от 1960 г. с Жана Моро и Жан-Пол Белмондо в главните роли не допада на Дюрас, която намира, че създателите му акцентират предимно върху интимните чувства на главните герои. Авторката, обаче, е заложила повече подтекст, отколкото съзира във филма на Питър Брук. Неслучайно наричат тази творба "първата истински дюрасианска" в сравнение с останалите й произведения.
Жана Моро и Жан-Пол Белмондо в "Moderato cantabile" (1960) на режисьора Питър Брук
Това, което зрителите ще видят в Сити Марк Арт Център на 14 и 23 февруари от 19.30 часа е първата в света сценична версия на "Moderato Cantabile".
Режисьорът Стилиян Петров извлича от текста на френската авторка недоизказаното, неясното, невидимото докрай. При тази френска писателка играта на много планове е любим похват, изведен почти до съвършенство в "Moderato Cantabile". Привидно на първия план не се случва почти нищо, докато под повърхността на сюжета кипят вулкани от страсти. Главните герои не могат да им устоят и постепенно са увлечени във водовъртеж на чувствата с неясен край. Темата за самотата кръжи около цялото повествование и го обагря по неповторим, дюрасовски начин.
"Маргьорит Дюрас е моя любов повече от 15 години. В различни свои периоди я откривам по различен начин. Самата тя е много голяма загадка и се разкрива изключително трудно и не без съпротива. Тя казва, че не прави литература, а нещо друго, без да го назове. Същите думи използва и за опитите си в киното. Дава препоръки театърът по нейни текстове да не е просто театър, а и още нещо. Това, което ние правим, наистина не може да бъде наречено в буквалния смисъл на думата театрален спектакъл."
Йоана Буковска-Давидова в този случай паралелно с главната роля е поела още една, не по-маловажна функция - на преводач на текста, заедно с режисьора и с езиковия консултант Снежина Здравкова.
"Винаги е революционно за един актьор да се срещне с автор, който сам по себе си е неназовим. Нашето изкушение и нашите опити са как в пространството, наречено театър, да изследваме предоставената ни от Маргьорит Дюрас сфера. Тя се движи по-скоро в полето на въображението, където сюжетът, думите са върховете на едни други айсберги, които и като човек, и като актриса ми е много по-интересно да изследвам. Ние се занимаваме много повече с невидимото, отколкото с видимото и търсим начините как да преведем тези незрими пространства, до които тя съумява да достигне по някакви свои механизми, които измисля и развива в себе си, на видим език, така че те да събудят въображението на зрителите. При това без да бъдат основани на баналното, ежедневното, онова, с което сме свикнали."
Постановката е отличен пример за партньорство между Общинския театър "Любомир Кабакчиев" и частната културна институция Сити Марк Арт Център. Затова премиерата на "Moderato Cantabile" се очаква с вълнение и в София, където ще се представи най-напред на 14 и 23.02., и на 26.02 в Казанлък.